Cisco odnotował rekordowy kwartalny wzrost przychodów

689

Największy na świecie producent sprzętu sieciowego Cisco Systems w czwartym kwartale finansowym zakończonym 28 lipca zwiększył przychody o 6% do rekordowych 12 miliardów 800 milionów dolarów. Analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika do 12 miliardów 770 milionów dolarów. Zysk netto wzrósł do 3 miliardów 800 milionów dolarów z 2 miliardów 420 milionów dolarów przed rokiem. Wyłączając czynniki jednorazowe, zyski wyniosły 70 centów na akcję, przy prognozie ekspertów o 69 centów na akcję. Kwartalne przychody działu ds. projektów infrastrukturalnych wzrosły o 7%. Przychody działu zajmującego się produkcją aplikacji zwiększyły się o 10%, działu oprogramowania do ochrony komputerów – o 12%.

Nadwyżka bilansu handlu zagranicznego strefy euro wzrosła w czerwcu do 22,5 mld euro

W czerwcu nadwyżka bilansu handlu zagranicznego strefy euro z krajami trzecimi wzrosła w maju do 22,5 miliardów euro z poziomu 16,5 miliardów euro, wynika z danych Eurostatu. Eksport z 19 krajów strefy euro wzrósł o 5,7% w ujęciu rocznym do 198 miliardów 600 milionów euro. Import wyniósł 176 miliardów 100 milionów euro, co stanowi wzrost o 8,6%. W wyniku pierwszego półrocza 2018 roku eksport wzrósł o 3,1% do 1 tryliona 124 miliardów 600 milionów euro. Import wzrósł o 3,8% do 1 tryliona 23 miliardów 800 milionów euro. Dodatnie saldo bilansu handlu zagranicznego strefy euro zmniejszyło się o 3%, wynosząc 100 miliardów 700 milionów euro.

Zaufanie konsumentów w USA spadło w sierpniu wbrew oczekiwanemu wzrostu

W sierpniu indeks zaufania konsumentów USA spadł do 95,3 punktów z 97,9 punktów w lipcu, oznaczając najniższy poziom od września 2017 roku, wynika ze wstępnych danych University of Michigan. Analitycy przewidywali wzrost do 98,5 punktów. Nastawienie amerykańskich konsumentów do obecnej sytuacji finansowej pogorszyło się do 107,8 punktów ze 114,4 punktów przed miesiącem. Jest to najbardziej znaczący spadek od sierpnia 2011 roku. Wskaźnik oczekiwań konsumentów na najbliższe sześć miesięcy nie uległ zmianom, utrzymując poziom 87,3 punktów. Perspektywy w średnim okresie utrzymały się na poziomie 2,9%, a w długim okresie wzrosły z 2,4% do 2,5%.

Przez ostatni tydzień ropa Brent straciła około 1,5%, WTI – około 2,7%

W ostatnim tygodniu notowany jest spadek cen ropy Brent o około 1,5%, WTI – o 2,7%. Siedmiotygodniowy spadek dla WTI jest najdłuższym okresem spadku od 2015 roku. Brent tanieje przez trzeci tydzień z rzędu. W piątek ceny ropy wzrosły ze względu na oczekiwania na wznowienie w tym tygodniu strajków na polach Total rozwiniętych na Morzu Północnym. Październikowe kontrakty futures na ropę Brent w piątek zdrożały o 30 centów do 71 dolarów 73 centów za baryłkę. Wartość wrześniowych kontraktów futures na ropę WTI wzrosła o 37 centów do 65 dolarów 83 centów za baryłkę. Związek zawodowy przemysłu naftowego i gazowniczego ogłosił przeprowadzenie kolejnego strajku na trzech złożach Total na Morzu Północnym.

Zużycie energii elektrycznej w Chinach wzrosło o 9% przez 7 miesięcy

Zużycie energii elektrycznej w Chinach w okresie od stycznia do lipca wzrosło o 9% w ujęciu rocznym do 3 trylionów 880 miliardów kilowatogodzin, podał Państwowy Komitet ds. Rozwoju i Reform. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy wzrost wynosił 6,9%, tempo wzrostu wskaźnika wzrosło. Popyt na energię elektryczną w sektorze przemysłowym wzrósł od początku roku o 7% w ujęciu rocznym. W rolnictwie konsumpcja wzrosła o 10%, w sektorze usług – o 14,2%. Popyt ludności wzrósł o 13,6%. Zużycie energii elektrycznej w kraju jest jednym z kluczowych parametrów oceny działalności gospodarczej w ChRL.

Lipcowa inflacja w strefie euro wyniosła 2,1%, w UE – 2,2%

W lipcu ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,1% wobec lipca zeszłego roku po wzroście o 2% w czerwcu, świadczą dane ostateczne Eurostat. Wzrost cen konsumpcyjnych w lipcu tego roku był najsilniejszy od grudnia 2012 roku przy poziomie  docelowym inflacji Europejskiego Banku Centralnego „nieco poniżej 2% w ujęciu rocznym”. Wskaźnik pokrył się z prognozami analityków. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,3%. Wyłączając wartość energii, żywności i alkoholu, ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,1% w ujęciu rocznym po wzroście o 0,9% w czerwcu. W krajach Unii Europejskiej ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,2% w ujęciu rocznym i spadły o 0,2% wobec czerwca.

Roczna inflacja w Kanadzie przyspieszyła w lipcu do 3%

Ceny konsumpcyjne w Kanadzie wzrosły o 3% w lipcu bieżącego roku wobec tego samego miesiąca zeszłego roku po wzroście o 2,5% przed miesiącem, donosi agencja Statystyki tego kraju. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrost cen w lipcu wyniósł 0,5%. Produkty spożywcze wzrosły w ujęciu rocznym o 1,4%, mieszkania – o 2,4%. Koszty transportu wzrosły o 8,1% w ciągu roku. Wraz z tym ceny odzieży i obuwia w porównaniu z ubiegłym rokiem spadły o 1,5%. Ceny ropy wzrosły o 25,4%.

LCX i Binance wspólnie uruchomią giełdę kryptowalutową w Europie

Kryptowalutowa giełda Liechtensteinu LCX i jeden z największych międzynarodowych serwisów internetowych wymiany walut cyfrowych Binance wspólnie uruchamiają placówkę handlową dla użytkowników Europy, podaje projekt finversia.ru. Według informacji Cointelegraph, klienci nowej giełdy, która będzie nazywać się Binance LCX, będą mogli wymienić frank szwajcarski i euro na pieniądze cyfrowe. Wraz z zatwierdzeniem przez organy regulatorowe do placówki będą dodawane różne kryptowaluty. Premier Liechtensteinu Adrian Hasler oświadczył: „Obecne i przyszłe ramy prawne oraz praktyki Liechtensteinu są w stanie zabezpieczyć twardy fundament dla Binance LCX i innych blockchain-spółek, które chcą świadczyć usługi o wyjątkowej jakości.”