Dlaczego Rezerwa Federalna jest niezależna?

889

Wiele osób jest zaskoczonych faktem, że bank centralny Stanów Zjednoczonych (Rezerwa Federalna FED) działa częściowo niezależnie od rządu. Połączona struktura publiczna i prywatna Rezerwy Federalnej (Fed) jest wysoce kontrowersyjna, zwłaszcza w następstwie kryzysu finansowego w latach 2007-2008.

Decyzje monetarne Rezerwy Federalnej nie muszą być ratyfikowane przez prezydenta (ani nikogo innego w Oddziale Wykonawczym). Fed nie otrzymuje żadnych środków finansowych od Kongresu, a mianowani członkowie Rady Gubernatorów odbywają 14-letnią kadencję. Kadencje te nie pokrywają się z kadencjami prezydenckimi, co stwarza dalszą niezależność.

Rezerwa Federalna podlega jednak nadzorowi Kongresu, który ma na celu zapewnienie osiągnięcia celów gospodarczych w postaci maksymalnego zatrudnienia i stabilnych cen. A przewodniczący Fedu musi przedstawić Kongresowi półroczne sprawozdanie na temat polityki pieniężnej.

Podstawowym uzasadnieniem dla niezależności Rezerwy Federalnej jest konieczność odizolowania jej od krótkoterminowych nacisków politycznych. Bez pewnego stopnia autonomii Fed może znaleźć się pod wpływem polityków skoncentrowanych na wyborach i prowadzić zbyt ekspansywną politykę pieniężną w celu zmniejszenia bezrobocia w krótkim okresie. Mogłoby to doprowadzić do wysokiej inflacji i braku kontroli nad bezrobociem w perspektywie długoterminowej.

Zwolennicy autonomii argumentują, że niezależny Fed lepiej zajmie się długoterminowymi celami gospodarczymi. Niezależność może również ułatwić realizację polityk, które są politycznie niepopularne, ale służą większemu interesowi publicznemu.

Krytycy twierdzą, że przyznanie przez Kongres władzy konstytucyjnej niezależnej agencji rządowej jest niezgodne z konstytucją. Zgodnie z Konstytucją, Kongres ma prawo do monetowania pieniędzy i regulowania ich wartości. W 1913 r. Kongres przekazał to uprawnienie Federacji na mocy ustawy o Rezerwie Federalnej z 1913 r. Niektórzy jednak twierdzą, że taka delegacja jest zasadniczo niekonstytucyjna. Przeciwnicy niezależności Fedu sugerują również, że niedemokratyczne jest posiadanie niewybieranej agencji, nie odpowiadającej przed społeczeństwem amerykańskim, dyktującej politykę monetarną.

Podsumowanie

Obawy związane z masową ekspansją bilansu Rezerwy Federalnej i wątpliwymi operacjami ratunkowymi dla firm takich jak American International Group, Inc. (A.I.G.) doprowadziły do żądania większej przejrzystości i odpowiedzialności. Niedawne wezwania w Waszyngtonie do „badania” Rezerwy Federalnej mogą potencjalnie osłabić niezależny status banku centralnego USA. Zobacz także giełdy w USA i dolar amerykański USD