Doradztwo dla osób z problemami kredytowymi
Konsumenci zadłużający się „ponad stan” będą czasami potrzebowali doradztwa w zakresie finansów osobistych (np. ustalania budżetu dla gospodarstwa domowego, długoterminowych oszczędności lub kredytów konsolidacyjnych itd.). Niezbędne może okazać się również doradztwo na głębszym poziomie, które pozwoli im przeanalizować cechy charakteru sprawiające, że wydają zbyt dużo pieniędzy i wpadają w sidła nadmiernego zadłużenia (zob. poniższy cytat). Długi konsumenckie, w szczególności kredyty gotówkowe przeznaczane na dowolny cel, z założenia oferują „dogodne” kwoty kredytowe (patrz: kredyt udzielany w domu). Korzyści dla klienta banki rekompensują sobie jednak wysokim oprocentowaniem, które przy niskich kwotach nie wywiera na klientach wielkiego wrażenia albo, co gorsza, którego klienci nie są świadomi. W ten sposób nawet najskromniejsze zadłużenie może doprowadzić do uwiązania przez długi, w szczególności, jeżeli mamy do czynienia z refinansowaniem, tj. pożyczaniem od jednego kredytodawcy w celu spłaty innego zadłużenia. Do innych pokus konsumenckich należy również finansowanie leasingu (szczególnie w przypadku pożądanych społecznie przedmiotów, takich jak samochody), kiedy pożyczkodawcy nie muszą martwić się o zdolność spłaty kredytu, ponieważ mają świadomość, że mogą odzyskać wkład poprzez same aktywa. Banki, nawet te etycznie świadome, zazwyczaj nie oferują doradztwa dla osób z problemami kredytowymi. Obowiązujący slogan to „pozwólmy pożyczkobiorcy na przezorność”. Poprzez przykładanie większej wagi do skutecznej obsługi długu oraz rozwijanie umiejętności komfortowego zarządzania obciążeniem, banki pośrednio angażują się w projekt odpowiedzialnego finansowania, strzegąc jednocześnie własnych interesów. Idealny scenariusz zakłada, że jeżeli ostrożny bank gotowy jest pożyczyć ci pieniądze, rzeczywiście stać cię będzie na to, by je spłacić. Osoby potrzebujące doradztwa na wypadek problemów kredytowych często zmuszone są szukać pomocy w agencjach społecznych lub u osobistych doradców finansowych.
Poplątane priorytety
W dzisiejszym materialistycznym społeczeństwie ogarnię- tym szałem konsumpcji, zdecydowanie zbyt łatwo jest wpaść w pułapkę kupowania przedmiotów, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, tylko po to, by zaimponować ludziom, których nawet nie lubimy!
Larry Boss, były pracownik instytucji oferującej pożyczki konsumenckie, pastor, Międzynarodowa Społeczność Chrześcijańska, Warszawa, Polska
Zobacz: