Embargo jest nakazem rządowym, który ogranicza handel z określonym krajem lub wymianę konkretnych towarów. Embargo jest zazwyczaj tworzone w wyniku niekorzystnych okoliczności politycznych lub gospodarczych między narodami. Ma ono na celu odizolowanie kraju i stworzenie trudności dla jego organu zarządzającego, zmuszając go do działania w sprawie, która doprowadziła do nałożenia embarga.
KLUCZOWE INFORMACJE
- Embargo jest nakazem rządowym, który ogranicza handel z określonym krajem lub wymianę konkretnych towarów.
- Embarga są zazwyczaj tworzone w wyniku niekorzystnych okoliczności politycznych lub gospodarczych między narodami.
- Embargaże mogą mieć poważne negatywne skutki dla gospodarki danego kraju.
- Decyzje w sprawie embarga handlowego i innych sankcji gospodarczych często opierają się na mandatach Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Jak działa Embargo handlowe
Embargo jest potężnym narzędziem, które może wpływać na naród, zarówno gospodarczo, jak i politycznie. Zdolność do łatwego handlu towarami na całym świecie jest kluczem do maksymalizacji dobrobytu gospodarczego danego kraju. Kiedy nie jest to już możliwe, może mieć poważne negatywne konsekwencje.
Decyzje o embargach handlowych i innych sankcjach gospodarczych podejmowane przez Stany Zjednoczone często opierają się na mandatach Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), organizacji międzynarodowej utworzonej w 1945 roku w celu zwiększenia współpracy politycznej i gospodarczej. Kraje sojusznicze często łączą się, zawierając wspólne porozumienia w celu ograniczenia handlu z określonymi narodami. Często czyni się to w celu wymuszenia zmian humanitarnych lub zmniejszenia postrzeganych zagrożeń dla międzynarodowego pokoju.
Embarga nie muszą dotyczyć wszystkich towarów wprowadzanych do i wyprowadzanych z granic danego kraju. Czasami przedmiotem embarga są tylko niektóre towary, takie jak sprzęt wojskowy czy ropa naftowa.
Rodzaje Embarg
Istnieje kilka różnych rodzajów embarga. Embargo handlowe odnosi się do zakazu eksportu lub importu do lub z jednego lub więcej krajów. Można je następnie zawęzić w sposób bardziej szczegółowy. Na przykład, embargo strategiczne uniemożliwia wymianę towarów wojskowych z danym krajem, podczas gdy embargo na ropę naftową zakazuje jedynie handlu ropą naftową.
Termin embargo jest również używany w przemyśle medialnym. Kiedy informacja jest publikowana wraz z embargiem, oznacza to, że nie może być opublikowana lub udostępniona przed określoną datą. Firmy często nakładają embargo na informacje prasowe.
Wymagania dotyczące embarga
Prezydent Stanów Zjednoczonych posiada uprawnienia do nakładania embarga i innych sankcji w czasie wojny na mocy ustawy o handlu z wrogiem.
Inna ustawa, International Emergency Economic Powers Act, daje prezydentowi prawo do wprowadzania ograniczeń w handlu w okresach kryzysu narodowego.
W Stanach Zjednoczonych, Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (Office of Foreign Assets Control), oddział Departamentu Skarbu, nakłada embarga na handel gospodarczy. Biuro to odgrywa główną rolę w wyszukiwaniu i zamrażaniu źródeł finansowania organizacji terrorystycznych i związanych z narkotykami.
Przykłady Embarg Handlowych USA
Stany Zjednoczone nałożyły kilka długoletnich embargo na inne kraje, w tym Kubę, Koreę Północną i Iran. W latach 80. kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, nałożyły embarga handlowe na RPA w opozycji do apartheidu.
Amerykańskie embarga i sankcje gospodarcze wobec niektórych krajów wyraźnie wykluczają niektóre rodzaje towarów, takie jak broń lub towary luksusowe, dopuszczając jednocześnie inne formy handlu. Natomiast kompleksowe embarga są bardziej karalne, ponieważ zakazują całego handlu z tym krajem.
W następstwie ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., amerykańskie embarga były coraz częściej wymierzone w kraje o znanych powiązaniach z organizacjami terrorystycznymi, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ostatnio embarga amerykańskie stały się bardziej powszechne, torując drogę do serii wojen handlowych.
Prezydent Donald Trump rozpoczął urzędowanie, zobowiązując się do ułatwienia konsumentom zakupu amerykańskich produktów. Przystąpił do policzkowania podatków importowych od niektórych towarów wprowadzanych do kraju, co doprowadziło do tego, że niektóre kraje, takie jak Chiny, zastosowały własne środki karne.
W przeszłości na Stany Zjednoczone nałożono kilka embarga. Na przykład w latach 70. gospodarka amerykańska ucierpiała z powodu embarga na ropę nałożonego przez kraje członkowskie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). To szczególne embargo powodowało niedobory paliw, reglamentację i gwałtowny wzrost cen gazu.
Szczególne względy
Zdolność państw do prowadzenia handlu światowego jest również zagrożona, jeśli nie przystąpią one do Światowej Organizacji Handlu (WTO), międzynarodowej instytucji, która nadzoruje globalne zasady handlu między narodami. WTO promuje wolny handel i zarządza nim dla swoich członków. W rezultacie, członkowie często handlują tylko ze sobą nawzajem.
Obecnie WTO liczy 164 członków. Szesnaście krajów zdecydowało się nie zostać jej członkami. Są to Aruba, Curacao, Erytrea, Kiribati, Kosowo, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Monako, Nauru, Korea Północna, Palau, Terytoria Palestyńskie, San Marino, Sint Maarten, Turkmenistan i Tuvalu. (Więcej informacji na ten temat znajduje się w części „Jak działają sankcje gospodarcze”).