Exit scam – czym jest i jak go rozpoznać?

977

Czy kiedykolwiek słyszałeś o oszustwie „exit scam”? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak odróżnić go od wartościowych projektów inwestycyjnych? Trafiłeś we właściwe miejsce! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Zacznijmy od tego, że wielu początkujących inwestorów wiąże duże nadzieje w związku z rozwojem rynku kryptowalutowego. Nic dziwnego, że dobrze wybrana strategia inwestycyjna, edukacja lub zwykły przypadek może zdziałać cuda. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieją tu również pewne niebezpieczeństwa. Wraz z napływem nowych ludzi na wirtualny rynek monet, w tej przestrzeni pojawia się coraz więcej podstępnych oszustów, którzy tylko czekają, aby zabrać ostatnią złotówkę od nieświadomych inwestorów. Jak uchronić się przed takimi projektami i jak je rozpoznać, aby nie pozostać na lodzie?

Exit scam – czym jest?

Nazwa odnosi się do zbiórek publicznych, które po zebraniu odpowiedniej sumy środków od inwestorów znikają bez śladu. W tego typu oszustwach ludzie stojący za projektem kładą szczególny nacisk na marketing. Przedstawiają potencjalnym ofiarom atrakcyjną ofertę wartości kryptograficznej lub tokenu, która ma przynieść niewyobrażalne zyski. Po zebraniu większej lub mniejszej ilości pieniędzy, takie firmy magicznie znikają z rynku, a po ich założycielach nie ma śladu. Co gorsza, znalezienie przestępców i odzyskanie skradzionych funduszy jest bardzo trudne dla agencji śledczych lub innych agencji w wyniku zastosowania zaawansowanych technologicznie mechanizmów.

Oczywiście musimy wziąć pod uwagę fakt, że wszystkie sektory są narażone na nadużycia finansowe. Jednak ze względu na fakt, że branża kryptograficzna znajduje się nadal w fazie rozwoju, ryzyko w tym scenariuszu jest bardzo wysokie, zwłaszcza gdy ktoś liczy na szybkie i łatwe zyski. Ponadto brakuje odpowiednich przepisów i regulacji, a takie środowisko bezpośrednio sprzyja oszustwom.

Na co zwrócić uwagę badając ICO?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się bliżej ludziom stojącym za projektem. Upewnij się, że ich konta są autentyczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ oszuści często tworzą fałszywe profile lub nielegalnie wykorzystują wizerunek innych ludzi, aby przyciągnąć inwestorów i stworzyć wrażenie przejrzystej firmy. Więc jeśli nawet wujek Google’a nie słyszał od ludzi na pokładzie projektu, lepiej unikać tego biznesu z szerokim łukiem.

Rozważ to z perspektywy faktu, że w przypadku wystąpienia problemu trudno byłoby wyegzekwować zainwestowane środki od osób anonimowych. Więc sprawdź, czy autorzy projektu nie stworzyli fałszywych tożsamości, sprawdź, jak długo ich profile były tworzone w mediach społecznościowych, czy aktywnie w nich uczestniczą, itp. Przeanalizuj swoją dotychczasową karierę i sprawdź, czy masz doświadczenie w realizacji projektu. Sprawdź, czy byli oni wcześniej zaangażowani w podobne działania, a w szczególności, czy zostali ukarani.

Jeśli nie znajdziesz niczego podejrzanego, zastanów się, co oferuje ci ten projekt, dlaczego jest tak wyjątkowy, że możesz w nim umieścić ciężko zarobione pieniądze? Czy jego plany i założenia są wykonalne? Sprawdź, co wyróżnia go na tle konkurencji. Jeśli nie wniesie żadnej nowej, unikalnej wartości na rynek, może nie przetrwać długo, ponieważ inne firmy o znacznie dłuższym doświadczeniu i tej samej koncepcji będą miały nad nim znaczącą przewagę.

Przesłanie, które niesie, jest również bardzo ważne. Jeśli w projekcie pojawia się agresywny lub nachalny marketing, powinieneś zobaczyć czerwone światło. Uważaj również na różnego rodzaju gwarancje. Jeśli ktoś oferuje ci zysk na tak niestabilnym rynku, musisz wiedzieć, że nie masz dobrych intencji. Wynika to z faktu, że branża ta jest narażona na ryzyko inwestycyjne. Jeśli ten fakt jest przed tobą ukryty, wiedz, że nie wróży to dobrze. Większość oszustw wyjazdowych realizuje skuteczne międzynarodowe kampanie promocyjne, umieszczając wszystko w reklamie i zdobywając zaufanie. Dlatego warto najpierw skupić się na białej księdze i tym, czy zawarte w niej przesłanki są zgodne z rzeczywistością.