Francuski Engie opuści 20 krajów, wdrażając strategię opartą na odnawialnych źródłach energii

551

Francuska firma energetyczna i gazowa Engie ogłosiła nową strategię, której celem jest rozwój odnawialnych źródeł energii. W ciągu najbliższych trzech lat zamierza opuścić 20 krajów, w których prowadziła wydobycie węgla, pozbawiając się tych tradycyjnych aktywów energetycznych. Firma poinformowała, że ​​teraz jej zainteresowanie skierowane jest na nowe rynki w Południowo-Wschodniej Azji i Afryce, gdzie planuje wdrożyć 50% nowych projektów w zakresie energii odnawialnej. Interesuje się wdrożeniem i rozwojem złożonych technologii, w tym energii wiatrowej. W celu zostania wiodącym dostawcą korporacyjnym profilowych umów dotyczących zakupu energii elektrycznej, Engie zamierza zwiększyć swoją moc do 9 gigawatów do 2021 roku. Dla realizacji tych celów, planuje zainwestować około 11-12 miliardów euro w latach 2019-2021. 

Aktywność w przemyśle przetwórczym w Chinach spadła w lutym do minimum od 3 lat

Indeks aktywności PMI w przemyśle przetwórczym w Chinach wyniósł w lutym 49,2 pkt, spadając ze styczniowego poziomu w 49,5 pkt do minimum w ciągu ostatnich 3 lat, wynika z danych urzędu statystycznego kraju. Lutowa wartość indeksu nie osiągnęła prognozy ekonomistów na poziomie 49,4 pkt. Eksperci uważają, że spadek aktywności w branży wiąże się z osłabieniem produkcji, podczas obchodzenia nowego roku zgodnie z kalendarzem księżycowym. Ich zdaniem spadek popytu za granicą jest także czynnikiem spowalniającym wzrost indeksu. Wskaźnik, określający poziom nowych zamówień, wykazał niewielki wzrost w lutym, wzrastając do 50,6 pkt, ze 49,6 pkt. Jednocześnie wskaźnik charakteryzujący stan nowych zamówień eksportowych spadł do 45,2 pkt z 46,9 pkt. Jego wartość była najniższą od lutego 2009 roku. Subindeks produkcyjny spadł poniżej 50 pkt po raz pierwszy od stycznia 2009 roku. Jego wartość wyniosła 49,5 pkt.

Gospodarka Szwajcarii wzrosła w czwartym kwartale o 0,2%

Gospodarka Szwajcarii wzrosła w czwartym kwartale o 0,2% po spadku o 0,3% kwartał wcześniej, podał Generalny Sekretariat ds. Gospodarki Narodowej. Eksperci przewidywali większy wzrost – o 0,4%. W porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku, wzrost PKB wyniósł 1,4%. Jego tempo spadło w porównaniu z 2,4% wzrostem w trzecim kwartale. Roczna stopa wzrostu również nie osiągnęła szacunkowej oceny ekspertów na poziomie 1,7%. Główną przyczyną powrotu szwajcarskiej gospodarki do wzrostu w ostatnim kwartale 2018 roku był znaczny wzrost eksportu towarów, który wyniósł 5,6% po spadku w 4,1% w poprzednim kwartale. Import towarów również wykazał wzrost o 0,6%. Jednak sektor usług wykazał spadek eksportu o 2,6% i importu o 2,7%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych ukształtował się na poziomie 0,3%, a wydatki rządowe na poziomie 0,1%. 

Zaufanie konsumentów w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrosło w lutym

Indeks zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii do gospodarki kraju w lutym wyniósł minus 13 punktów, wzrastając od stycznia z minus 14 punktów, podał GfK NOP. Ujemna wartość indeksu utrzymuje się przez 38 miesięcy. Brytyjczycy nie zmienili oceny własnej sytuacji finansowej w ciągu ostatniego roku, pozostawiając ją na poziomie zero. Ich oczekiwania na kolejne 12 miesięcy również utrzymały styczniową wartość w 1 punkt. Wskaźnik, określający stosunek konsumentów do sytuacji gospodarczej w kraju w ciągu ostatniego roku wyniósł minus 33 punkty, wzrastając o 2 punkty. Brytyjska gotowość do wydaawania pieniędzy na zakupy wzrosła o 3 punkty do 5 punktów.

Gospodarka Francji wzrosła w czwartym kwartale o 0,3%

Urząd Statystyczny Francji przekazał ostateczne dane dotyczące wyników czwartego kwartału, zgodnie z którym PKB kraju wzrósł w czwartym kwartale ubiegłego roku o 0,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 0,9% w porównaniu z tym samym kwartałem 2017 roku. Wskaźniki potwierdziły szacunki ekspertów i zbiegły się ze wstępnymi danymi statystycznymi. W ujęciu rocznym tempo wzrostu gospodarczego uległo spowolnieniu w porównaniu ze wzrostem o 1,3% kwartał wcześniej. W tym samym czasie kwartalny wzrost utrzymał tempo trzeciego kwartału. W ciągu kwartału eksport wzrósł o 2,3%, import – o 1,4%. Wydatki konsumentów nie uległy zmianie, a wydatki rządowe wzrosły o 0,4%. Wzrost francuskiej gospodarki w całym 2018 roku spowolnił do 1,5% z 2,3% rok wcześniej.

Aston Martin ukończyła 2018 roku ze stratą 68 milionów 200 tysięcy funtów szterlingów

Brytyjska firma Aston Martin Lagonda, produkująca samochody sportowe, poinformowała, że ​​po wynikach 2018 roku odnotowała stratę netto przed opodatkowaniem w wysokości 68 milionów 200 tysięcy funtów szterlingów, podczas gdy w poprzednim roku odnotowała zysk w wysokości 84,5 miliona funtów. W wysokości straty firma uwzględniła wydatki na IPO w 136 milionów funtów. Skorygowany wskaźnik EBITDA na poziomie 247 milionów 300 tysięcy funtów wykazał wzrost o 20%. Przychody wyniosły 1 miliard 100 milionów funtów, wzrastając o 25%. Roczna sprzedaż wzrosła o 26%, osiągając stopy w 4 tysiące 441 samochód i potwierdzając prognozę Aston Martina. Wzrost sprzedaży wykazały wszystkie regiony, ale większość samochodów została sprzedana w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie wskaźnik wzrósł o 44%.

Wzrost PKB Szwecji w czwartym kwartale dwukrotnie przekroczył prognozę

Gospodarka Szwecji wzrosła w czwartym kwartale o 1,2%, po spadku o 0,1% w poprzednim kwartale, wynika z oficjalnych danych. Wskaźnik kwartalny dwukrotnie przekroczył wzrost w 0,6%, który prognozowali ekonomiści i Szwedzki Bank Centralny. W stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku PKB Szwecji wykazało wzrost o 2,4%. Jego tempo znacząco przyspieszyło w stosunku do wzrostu o 1,5% kwartał wcześniej. Ekonomiści nie spodziewali się tak znacznego wzrostu rocznego. Zgodnie z ich prognozami, gospodarka miała wzrosnąć o 1,5%. W ciągu kwartału eksport wzrósł o 3,1%. Import wzrósł o 1,4%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych ukształtował się na poziomie 0,7%, wydatki rządowe – na poziomie 0,6%.

Zysk netto firmy lotniczej IAG wzrósł o 45% w 2018 roku 

Lotniczy holding International Consolidated Airlines poinformował o wynikach wzrostu zysku netto o 45% w 2018 roku, do 2 miliardów 890 milionów euro. Przychody wyniosły 24 miliardy 410 milionów euro, wzrastając o 6,7%. W ciągu roku firma zanotowała wzrost zysku operacyjnego, który nie uwzględnia czynników jednorazowych, do 3 miliardów 230 milionów euro. Wskaźnik przekroczył oczekiwania firmy. IAG zwiększyła wydatki na paliwo w ubiegłym roku o 8%. Liczba przewożonych pasażerów wzrosła o 7,7% do 112 milionów 920 tysięcy osób. Spółka zwiększyła dywidendy za rok o 13,8% do 16,5 centa na akcję. Firma wypłaci również specjalne dywidendy w wysokości 35 centów na akcję.