Gospodarka Europy. Poznaj tendencje notowań euro

1378

Gospodarka europejska „działa”, ponieważ znajduje się pod opieką Europejskiego Banku Centralnego, instytucji, która określa poziom stóp procentowych w całej strefie euro. Obecnie gospodarka Unii Europejskiej składa się z 28 państw członkowskich, a euro obowiązuje w 19 krajach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polityka monetarna w strefie euro – kluczowy element
  • Co dalej z euro?
  • Jakie odczyty makroekonomiczne są kluczowe dla euro?

Instytucją, która określa poziom stóp procentowych w całej strefie euro, jest Europejski Bank Centralny. EBC działa jako bank centralny dla kilkunastu krajów stowarzyszonych w unii gospodarczej i walutowej. Został wciśnięty 1 czerwca 1998 r., A Wim Duisenberg został pierwszym prezydentem, który wcześniej był szefem departamentu w EMI (Europejski Instytut Walutowy). Obecnie cała gospodarka UE składa się z 28 krajów, a następnie w walucie euro w 19 krajach.

Instytut Monetarny był odpowiedzialny za zarządzanie ofertą pieniężną. To właśnie ta instytucja stworzyła zasady, zgodnie z którymi należy zarządzać rezerwami walutowymi EBC. EMI był również odpowiedzialny za przygotowanie banknotów euro. Notowania wspólnej waluty rozpoczęły się 1 stycznia 1999 r., Kiedy euro zadebiutowało w transakcjach bezgotówkowych. Dopiero na początku 2002 r. Wprowadzono banknoty. Po upływie sześciu miesięcy waluta krajowa została całkowicie wycofana, a następnie kurs euro zaczął obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich. Na dzień 1 lipca 2002 r. Wszystkie operacje walutowe zostały zakończone.

Sama polityka pieniężna jest opinią pieniężną i kursową. Właśnie dla tej pierwszej odpowiedzi w głównej wysokości bank centralny. Oczywiście dla strefy euro Europejski Bank Centralny jest już dostępny. Instytucja ta wyznacza cele makroekonomiczne, które stara się osiągnąć. Aby to zrobić, reguluje podaż pieniądza i popyt na nie, łącząc całą gamę instrumentów. Taka jest polityka pieniężna raportu w sprawie wyceny euro. Notowania tej waluty do pochodnych decyzji EBC lub oczekiwań dotyczących działalności banku.

Co dalej z walutą euro?

Często zadajemy sobie pytanie: „od czego zależy kurs euro? Wahania w wykresie wspólnej waluty są wynikiem kilku czynników. Kurs euro wobec innych walut jest głównie wynikiem polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. Dodatkowo, wydarzenia geopolityczne i dane makroekonomiczne będą kształtować wykres cenowy. Euro, podobnie jak inne waluty, jest wrażliwe na realne i oczekiwane stopy procentowe. Co do zasady, im wyższy poziom stóp procentowych, tym atrakcyjniejsza staje się waluta danego kraju. I odwrotnie, zasada ta również ma zastosowanie. Dzieje się tak dlatego, że wyższe stopy procentowe w danym kraju oznaczają lepsze stopy procentowe, np. od depozytów bankowych lub wyższe zyski z obligacji skarbowych.

Inwestorzy inwestujący pieniądze w danym kraju muszą kupować lokalną walutę. Generuje to popyt na nie, a jednocześnie powoduje jego aprecjację, czyli wzmocnienie. Sam proces zmiany stóp procentowych jest rozłożony w czasie i przybiera formę cyklu obniżek lub podwyżek, który trwa kilka lat. Cała operacja rzadko ma miejsce nagle. Pojedynczej zmiany dokonuje się zazwyczaj o 25-50 bps. Obniżając stopy procentowe, bank centralny dąży do pobudzenia gospodarki. Cykl wzrostów, z drugiej strony, działa przeciwko rosnącej inflacji i jest zazwyczaj wykorzystywany, gdy sytuacja gospodarcza jest na wysokim poziomie. Głównym celem Europejskiego Banku Centralnego jest utrzymanie stabilności cen.

Euro notowane z dolarem amerykańskim buduje główną parę walutową na świecie, powszechnie znaną jako „Eurodolar”, która ma najwyższe obroty od lat. Instrument ten jest nadal najbardziej popularnym obszarem zainteresowania dla traderów forex.

Dane makroekonomiczne jako barometr gospodarki

Notowania euro rzadko przechodzą obojętnie przez publikację danych makro. Zmienność wykresu pary walutowej euro generalnie wzrasta, gdy dane makro dla strefy euro jako całości są udostępniane na rynku, ale również wtedy, gdy znane są dane z największych gospodarek. Mówimy oczywiście o Niemczech i Francji. Publikacje z Grecji czy Słowacji pozostają niezauważone na rynku finansowym. Proces ten jest zrozumiały ze względu na rolę gospodarczą, jaką odgrywają te kraje na całym Starym Kontynencie.

Niemcy są krajem wysoko rozwiniętym i stanowią podstawę całego organizmu. Dane makroekonomiczne krajów śródziemnomorskich, takich jak Grecja, nie są tak ważne jak np. niemiecka inflacja CPI.

Kluczowe odczyty makroekonomiczne

Korzystając z kalendarza ekonomicznego możemy być przerażeni liczbą publikacji i odczytów makro. Powinniśmy jednak wiedzieć, na które dane powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, które z nich opisują gospodarkę Unii Europejskiej, strefy euro czy największych gospodarek.

Stabilna gospodarka europejska

Wspólna waluta zapewnia gospodarkom państw członkowskich strefy euro stabilne ramy polityki pieniężnej. Od momentu wprowadzenia euro inflacja utrzymywała się stale na niskim poziomie – około 2 proc. Wielkość gospodarki strefy euro zapewnia europejskiej walucie przewagę w stosunku do poprzednich walut krajowych – łatwiej jej przezwyciężać zewnętrzne wstrząsy gospodarcze i finansowe.

W obliczu kryzysu UE podjęła zdecydowane kroki, aby usprawnić ramy gospodarcze strefy euro (zwanej unią gospodarczą i walutową – UGW). UE wzmocniła pakt stabilności i wzrostu, wprowadziła nowy mechanizm służący zapobieganiu zakłóceniom równowagi makroekonomicznej oraz zapewniający ich korygowanie, a także koordynuje przeprowadzanie reform strukturalnych. Działania te mają pierwszorzędne znaczenie dla wzmocnienia filara gospodarczego UGW i zapewnienia euro sukcesu w dłuższej perspektywie.