Prawdopodobnie czytałeś już wcześniej historie o inwestorach, którzy zarabiają miliony dolarów inwestując w kontrakty terminowe( kontrakty futures). Pierwszą rzeczą, która przyszła Ci do głowy, było prawdopodobnie: „Ja też tego chcę.
Jak rozpocząć handel kontraktami futures i na co należy zwracać uwagę? W tym artykule dowiesz się:
- Czym są kontrakty terminowe?
- Jaki kontrakt futures powinienem wybrać?
- Kiedy możesz handlować kontraktami terminowymi?
- Jaką strategię powinienem zastosować do handlu kontraktami terminowymi?
- Jakich narzędzi powinienem użyć, aby wdrożyć tę strategię?
Czym są kontrakty terminowe i kontrakty futures?
Kontrakty futures to kontrakty terminowe, w których dwie strony zobowiązują się do zakupu (kupujący) lub sprzedaży (sprzedający) określonej ilości aktywów bazowych lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego po cenie uzgodnionej w momencie zawierania kontraktu. Kontrakty terminowe są dostępne dla instrumentów finansowych takich jak indeksy, obligacje, ale również dla towarów takich jak złoto, srebro czy ropa naftowa. Kontrakty terminowe są produktami znormalizowanymi.
Który kontrakt futures wybrać do handlu?
Nawet zanim zaczniesz handlować kontraktami terminowymi, stoisz przed trudnym pytaniem. Jaki kontrakt terminowy powinienem wybrać? Istnieje wiele możliwości inwestowania w kontrakty terminowe z różnymi aktywami bazowymi na całym świecie. Płynność jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego kontraktu terminowego.
Kiedy zdecydujesz się na handel poprzez kontrakty terminowe, musisz najpierw określić, w które aktywa bazowe chcesz zainwestować. Jesteś ekspertem w dziedzinie towarów lub obligacji? A może wolisz indeks giełdowy, taki jak SP 500 lub DAX?
Wybierz ten, o którym wiesz lub który Cię interesuje. Istnieje wiele czynników wpływających na wybór instrumentu bazowego. Musisz wiedzieć na czym opiera się indeks (na przykład, S&P 500 zawiera akcje amerykańskie, DAX zawiera akcje niemieckie, itp.)
Kiedy można handlować kontraktami futures?
W przypadku kontraktów futures ważne są również godziny otwarcia i możliwości handlowe na giełdzie. Jeśli handlujesz na kontraktach terminowych, największą płynność uzyskasz w godzinach otwarcia giełdy, na której prowadzony jest handel kontraktem. Może to utrudnić sytuację w przypadku kontraktu terminowego na japoński indeks Nikkei 225. Ten jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio od 2:00 do 8:00, kiedy większość Polaków śpi.
Można więc handlować na kontraktach terminowych notowanych na giełdach europejskich. W zależności od tego, czy posiadasz więcej wiedzy o akcjach europejskich, czy wolisz inwestować w spółki amerykańskie.
Płynne europejskie kontrakty terminowe to niemiecki DAX, Euro Stoxx 50, angielski FTSE 100 lub francuski CAC40. Dlaczego płynność jest tak ważna w przypadku kontraktów terminowych, wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.
Im większy wolumen kontraktu, tym większe będą Twoje zyski lub straty. Również wraz ze wzrostem wolumenu kontraktu, wartość marży wzrasta.
Jaką strategię zastosować w handlu na kontrakty terminowe?
Istnieje wiele strategii, które mogą przynieść Ci sukces w handlu kontraktami terminowymi. Istnieją nawet strategie, w których otwierasz pozycję na kilka sekund lub minut. Takie strategie wymagają najwyższej koncentracji i doskonałego czasu. Ponadto, ze względu na małe zyski, które można osiągnąć dzięki tej strategii, liczba transakcji wykonanych dziennie jest zazwyczaj wysoka.
Oczywiście, można również stosować strategie długoterminowe. Dodatkowo, w powszechnie używanej strategii zwanej „swing trading„, pozycje są zazwyczaj utrzymywane w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.
Których narzędzi użyć do wdrożenia strategii?
Inwestorzy krótkoterminowi (inwestorzy jednodniowi) korzystają z analizy technicznej. Oprócz analizy wykresów, można również użyć wielu wskaźników. Znane wskaźniki analizy technicznej to RSI, MACD i średnie kroczące. Więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj: Analiza techniczna: Kiedy kupić akcje?.