Wielu ludzi chce wiedzieć, co robić, żeby zarabiać na rynku. Zaczynając od strategii tradingowych poprzez zarządzanie kapitałem do sposobów, jak perfekcyjnie wchodzić w transakcje, omówiłem szczegółowo różne aspekty zarabiania na Forex.
Jednak większość ludzi powinna wiedzieć, że dobry atak nie wystarczy, trzeba umieć się równie dobrze bronić. Dobra obrona jest o wiele ważniejsza dla tradera niż dobry atak. Przejdźmy więc do omówienia tego, co robić, by uniknąć oddawania zysków i tracenia na rynku.
1. Unikaj rynku bez określonego trendu, unikaj dużych ruchów w krótkim czasie
Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, by uniknąć tracenia dużych sum, czymś co jest stuprocentowo w Twojej mocy, jest to, żeby nie angażować się w transakcje, które biorą się znikąd, kiedy nie ma nic do grania.
Im dłużej wpatrujesz się w wykres świecowy, by upewnić się, że nie ma żadnej dobrej okazji, tym większa szansa, że stracisz. Dobra transakcja powinna rzucać się sama w oczy bez konieczności gapienia się na wykres przez pół godziny.
Jeśli nie ma nic wartego uwagi, to nie handluj. Gapienie się na wykres nie pomoże w powstaniu setupu. Jeśli nic nie ma, to nie ma. Brak sygnału, brak trendu – unikaj takich warunków.
Unikaj także gry na rynku bez jasnego trendu, bo te warunki często powodują u traderów wmawianie sobie, że istnieją dobre okazje, których w rzeczywistości wcale tam nie ma. Dobre, oczywiste transakcje powstają na rynkach z trendem i (lub) na ważnych poziomach, a nie w bezładnym ruchu bocznym.
Jeśli rynek, na który patrzysz, nie pokazuje jasno tego, że respektuje poziomy, to lepiej, jeśli będziesz w tym czasie stał z boku. Jeśli jesteś na „przyjaznym” rynku, to będzie oczywiste, a jeśli rynek jest nieprzyjazny, to może wyglądać trochę przypadkowo i beztrendowo. Rynek powie Ci, co dzieje się wokół ważnych poziomów – wyłamanie, utrzymywanie się ceny czy re-test itp.
Jeśli chcesz uniknąć przegrania własnej koszuli, spodni, a nawet domu, przeczytaj ten akapit ponownie i systematycznie stosuj się do rad w nim zawartych.
Wykres niżej jest przykładem bardzo chaotycznego ruchu ceny, od którego lepiej pozostawać z daleka niż stracić, próbując grać w takich warunkach:
2. Nie ryzykuj więcej niż tyle, na ile możesz sobie pozwolić
Proszę, byś nie traktował tego jako kolejnego truizmu dotyczącego zarządzania kapitałem: Każda osoba, czasami łącznie ze mną, ryzykuje więcej niż powinna. Czy jest to dodawanie kolejnej pozycji, ryzykowanie za dużo w jednej transakcji lub bycie chciwym, jeśli chcesz przetrwać na rynku, musisz zacząć myśleć o kapitale jako o czymś realnym, co masz w rękach. Musisz ustalić kwotę, którą będziesz ryzykował, Twój początkowy kapitał i zanim nie udowodnisz sobie, że przez pewien okres odnosisz sukces, ta kwota nie powinna ulegać zmianie w żadnych okolicznościach.
Jeśli usiądziesz i ustalisz, że ryzyko w pojedynczej transakcji będzie wynosić 100$, nie zmieniaj tej kwoty, zanim nie będziesz tradował z powodzeniem przez określony czas, bo nie ma dobrego matematycznego powodu, by to zrobić. Trading nie będzie miał sensu, jeśli nie będziesz próbował osiągnąć przynajmniej stosunku RR 1:1 lub więcej (tzn. TP powinien być większy niż SL). Możesz być zaskoczony, jak wiele osób nie rozumie tych prostych zasad.
3. Błędne przekonania o day-tradingu i over-trading
Innym ważnym powodem, czemu tak wielu traderów tyle traci jest to, że poddają się pokusie day-tradingu. Day-trading to over-trading. Napisałem wiele artykułów o niebezpieczeństwie over-tradingu, ale nadal jest to istotna przyczyna niepotrzebnych porażek na rynku, ważne więc, by to ponownie omówić…
Uczę handlu rzadszego i wierzę w siłę tego podejścia. Musisz dać swoim transakcjom czas na rozegranie się bez ingerencji, bo często wymagają one większej ilości czasu do rozegrania się, niż się oczekuje. Rynek często idzie dalej niż myślimy i jedynym sposobem by wtedy złapać duże ruchy (które pozwalają na duży zarobek) jest cierpliwość i zostawienie transakcji bez ingerencji.
Jedyną realną szansą, jaką ma zwyczajny trader (taki jak Ty), jest cierpliwe oczekiwanie na pojawienie się oczywistych setupów, a potem wybranie odpowiedniego rozmiaru pozycji, którą będziesz trzymał przez kilka dni, a nawet tygodni. Próbowanie day-tradingu, wychodzenie i wchodzenie wiele razy w ciągu jednego dnia jest głupie i powoduje frustrację, złość i zrujnowanie rachunku.
4. Rozwijaj i utrzymuj odpowiednie podejście do tradingu
Odpowiednie podejście polega na emocjonalnej neutralności. Nie możesz przywiązywać się do pozycji, w którą wchodzisz. Musisz NAPRAWDĘ nie przejmować się tym, czy stracisz czy zyskasz. Kiedy zaczniesz się o to niepokoić, to staniesz się emocjonalnie zaangażowany, a to prowadzi do błędów na rynku takich jak over-trading czy ryzykowanie za dużo.
Zarządzanie kapitałem ma największy wpływ na Twoje emocje. Chcę przez to powiedzieć, że zarządzanie ryzykiem jest najważniejszym narzędziem do upewnienia się, że jesteś emocjonalnie neutralny. Musisz określić kwotę, którą jesteś w stanie zaryzykować i z którą czujesz się OK. Jeśli jesteś zbytnio skupiony na zyskach i stratach, to trading stanie się ekstremalnie trudną grą, w której czujesz się, jakbyś ciągle tracił. Trading jest naprawdę grą opartą na matematyce, czyli na stosunku ryzyko–zysk: upewnij się, że zyski są większe niż straty.