Kryptowaluty są pieniędzmi

631

Pierwszy stan USA uzna walutę kryptograficzną za pieniądz w tym kwartale. Z drugiej strony, rząd Korei Południowej pozostaje konserwatywny w kwestii regulacji ICO. Komisja Nadzoru Finansowego upoważniła “małą firmę płatniczą” pierwszej polskiej giełdy papierów wartościowych do wprowadzenia wartości kryptograficznej, czyniąc ją w ten sposób legalną zgodnie z obowiązującym prawem. Najważniejsze banki centralne zrzeszone w szwajcarskiej organizacji BRM prowadzą badania nad wprowadzeniem oficjalnej waluty cyfrowej w swoich krajach. Japoński gigant, Giełda Papierów Wartościowych Coincheck, zachowała zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju kwitnienia wiśni.

WYOMING PRZYJĄŁ USTAWĘ UZNAJĄCĄ KRYPTOWALUTY ZA PIENIĄDZ.

Według strony internetowej ustawodawcy, stan Wyoming uchwalił ustawę, na mocy której wartości kryptograficzne są uważane za pieniądze.

W dniu 18 stycznia w Wyoming, projekt ustawy został przedstawiony w celu wyjaśnienia kwestii klasyfikacji wartości kryptowalnych. Zgodnie z nową ustawą aktywa kryptograficzne zostaną podzielone na trzy kategorie: waluty wirtualne, cyfrowe papiery wartościowe i cyfrowe aktywa konsumpcyjne. Aktywa cyfrowe, które należą do tych trzech kategorii, zostaną zdefiniowane jako niematerialne prawa osobiste, w wyniku czego waluty wirtualne będą traktowane tak samo jak pieniądz powierniczy.

Ustawa upoważnia również banki do tego:

Świadczenie usług powierniczych w odniesieniu do aktywów cyfrowych na mocy niniejszej sekcji podlega 60-dniowemu pisemnemu zawiadomieniu Komisarza.
Jak stwierdzono na stronie internetowej Wyoming Legislature, ustawa wejdzie w życie z dniem 1 marca 2019 roku.

Wiele krajów na całym świecie, w przeciwieństwie do Wyoiming, nadal nie wie, jak klasyfikować wartości kryptograficzne. W Meksyku i Danii przestępczość kryptograficzna nadal postrzegana jest jako zasób nieuregulowany, podczas gdy Japonia i Niemcy traktują ją jak pieniądze.

Wyoming regularnie dokłada starań, aby przybliżyć go do celu, jakim jest stanie się centrum krypto-walutowym Stanów Zjednoczonych. Na początku ubiegłego miesiąca stan ten przedstawił wiele innych ustaw kryptograficznych, które mają pomóc w dalszym regulowaniu kryptokwalutu.

KOREA POŁUDNIOWA UTRZYMA ICO

Koreański organ nadzoru finansowego, Komisja Usług Finansowych (FSC), ogłosiła w komunikacie prasowym, że Korea Południowa utrzyma zakaz ICO.

Organ regulacyjny, powołując się na wyniki badania przeprowadzonego od września 2018 roku, stwierdził, że firmy ICO, które skorzystały z zagranicznych systemów prawnych, nadal gromadzą fundusze od obywateli Korei Południowej.

Projekty ICO zostały oficjalnie zakazane w Korei Południowej we wrześniu 2017 roku, powołując się na łatwość manipulacji i niestabilność.

Jeżeli dochodzi do nielegalnej działalności, strona trzecia musi interweniować, ale trudno jest interweniować, dopóki nie nastąpi wzrost wolumenu lub ceny transakcji.

  • powiedział pracownik FSC.

W sierpniu pojawiły się nadzieje na zniesienie zakazu po rozpoczęciu przez Zgromadzenie Narodowe debaty na temat zakazu. Od tego czasu jednak ton rozmów wyraźnie się zmienił.

Rząd przyjął ostrożne stanowisko w sprawie instytucjonalizacji ICO. Będziemy się tego trzymać.

  • Rząd ogłosił komunikat prasowy.

PIERWSZA W PEŁNI LEGALNA POLSKA GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH DO KRYPTOKRYPTOWALUTY.

Operator wymiany wartości kryptograficznej Bitclude, Tapik sp. z o.o., otrzymał oficjalną zgodę na przyjmowanie i przetwarzanie płatności od klientów. Jest to jeden z podmiotów wpisanych do rejestru “małych firm płatniczych”, publikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Obecnie firma działa pod nową nazwą Bitclude sp. z o.o. Jakub Wierzcholski, jej prezes, powiedział, że dzięki autoryzacji firma stała się “pierwszą w pełni legalną giełdą wartości kryptograficznych w Polsce”.

Po długich rozmowach z przełożonym udało nam się wypracować rozwiązania, które pozwoliły nam znaleźć się na liście instytucji.

Obecnie oficjalny adres bitclude.com to licznik i informacja “Coming Soon”.

Wydarzenie to powoduje, że po raz pierwszy w naszym kraju mamy do czynienia z w pełni legalnym handlem kryptawalutami. Do tej pory inwestorzy korzystali z innych giełd, które nie zapewniały 100% bezpieczeństwa. Nowy rejestr Komisji Nadzoru Finansowego może więc przynieść znaczące zmiany na polskim rynku kryptodawalutów.

70 PROC. BANKÓW CENTRALNYCH JEST ZAANGAŻOWANYCH W BADANIA NAD CBDC.

Według raportu opublikowanego 8 stycznia przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) siedemdziesiąt procent banków centralnych na świecie prowadzi badania nad emisją cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jednak w odniesieniu do konkretnych planów wdrożeniowych i motywacji istnieją znaczne różnice w zależności od kontekstu.

Siedziba BRM znajduje się w Szwajcarii. Organizacja ta składa się z 60 banków centralnych i w przeszłości poświęcała wiele ważnych raportów zarówno zdecentralizowanym procedurom kryptograficznym, jak i CBDC. Te ostatnie różnią się od tych pierwszych tym, że są to waluty cyfrowe emitowane przez bank centralny, którego status prawnego środka płatniczego zależy od przepisów prawa lub regulacji rządowych.

BRM podkreśla, że CBDC są klasyfikowane na dwa sposoby. Jako “hurtowe”. – tj. żetony cyfrowe do ograniczonych rozliczeń hurtowych, takich jak płatności międzybankowe i rozrachunek papierów wartościowych – lub “sprzedaż detaliczna”.

Druga kategoria jest dalej dzielona przez BIS na “ogólnego przeznaczenia i oparta na rachunku”. – szeroko dostępna i zorientowana na sprzedaż detaliczną – lub “ogólnego przeznaczenia i oparta na tokenach lub wartościach”. Są to z kolei forma pieniądza gotówkowego cyfrowego banku centralnego emitowanego przez bank centralny, który jest dostępny dla ogółu społeczeństwa i ma podobny dostęp do detalicznych CBDC, ale jest dystrybuowany i przekazywany w inny sposób.

W badaniu BRM wzięto pod uwagę 63 banki centralne z całego świata, z których 41 znajduje się w gospodarkach wschodzących, a 22 należą do gospodarek rozwiniętych – łącznie reprezentują prawie 80 % ludności świata i ponad 90 % jego produkcji gospodarczej. 70% z nich jest już zaangażowanych w teoretyczne badania CBDC.

Wśród banków zaangażowanych w badania CBDC, około połowa z nich przeszła do eksperymentów i testów koncepcyjnych, ale duża część tych MCA jest analityczna i nie wskazuje rzeczywistych planów emisji CBDC. Tylko pięć banków centralnych przeszło do realizacji projektów pilotażowych w zakresie kryptokrypto-kryminalistyki bankowej.

WERYFIKACJA MONET JEST LICENCJONOWANA PRZEZ FSA

Zgodnie z opublikowanym oficjalnym komunikatem, Agencja Usług Finansowych (FSA), japoński organ nadzoru finansowego, upoważniła Coincheck do prowadzenia działalności w tym kraju.

Giełda papierów wartościowych Coincheck cryptovalut, z której skradziono kryptowaluty o wartości 530 milionów dolarów w wyniku włamania hakera, dołącza teraz do powoli rosnącej liczby oficjalnie zatwierdzonych giełd obsługujących rynek japoński.

To wydarzenie jest kamieniem milowym zarówno dla giełdy, jak i Monex Group, brokera internetowego, który wykupił Coincheck za 33,5 miliarda dolarów w kwietniu. W komunikacie prasowym opublikowanym przez Monex Group czytamy, że Coincheck zarejestrował się w Kanto Financial Bureau.

W wyniku obaw o poziom bezpieczeństwa na giełdach papierów wartościowych, w ciągu ostatniego roku Japonia starała się wdrożyć system licencjonowania. Pomimo bardziej rygorystycznych przepisów, nadal trwa hakerstwo na małą skalę – kolejna platforma, Zaif, straciła we wrześniu około 20 milionów dolarów.