Płynność przedsiębiorstwa
Łatwo dostępne zasoby gotówki, którymi można uregulować zobowiązania płatnicze wtedy, gdy stają się one wymagalne. Ponieważ posiadanie wolnych środków pieniężnych jest nieproduktywne (w porównaniu z zainwestowaniem ich w przynoszące zyski aktywa), musi być ono uwarunkowane kombinacją następujących czynników:
- czynniki operacyjne: umożliwienie wywiązywania się z bieżących płatności przedsiębiorstwa, a tym samym zapewnienia kontynuacji działalności,
- czynniki przezornościowe: zabezpieczenie się przed niespodziewanymi żą- daniami zapłaty
- czynniki oportunistyczne: gotowość do wykorzystania atrakcyjnych okazji nabycia nowych składników aktywów.
Płynność należy oceniać w kontekście istniejących sald środków pieniężnych i przyszłego zapotrzebowania na środki pieniężne. Przykładowo, przedsiębiorstwo utrzymujące bardzo skromne saldo gotówkowe może sprawnie funkcjonować, jeżeli posiada stałe i pewne wpływy środków pieniężnych lub jeżeli spłata jego zadłużenia jest odpowiednio rozłożona. Płynność przedsiębiorstwa zmniejszają klienci zalegający z zapłatą należności, zakupy aktywów trwałych oraz spłaty zadłużenia. Z kolei dogodny kredyt kupiecki, sprzedaż aktywów oraz kredyty bankowe zwiększają płynność. Podobnie jak w przypadku dźwigni, płynność wiąże się z podejmowaniem decyzji gospodarczych (patrz zarządzanie finansami). Ogólnie rzecz biorąc, żadne przynoszące zyski przedsiębiorstwo nie powinno mieć problemów z płynnością – chyba że znajduje się w okresie dynamicznego rozwoju (przegrzanie). Niemniej jednak wiele przedsiębiorstw dochodowych mających predyspozycje do istnienia i działania zbankrutowało właśnie z powodu błędnej oceny płynności.