Przykłady wykorzystania Blockchain: Służba zdrowia

361

Technologia blockchain jest ciągle testowana pod kątem jej zastosowania do przechowywania danych lub ochrony w wielu różnych branżach i sektorach gospodarki. Oprócz branży charytatywnej i łańcucha dostaw opieka zdrowotna jest jednym z najczęściej dyskutowanych zastosowań sieci blockchain. Jednak jakie aspekty blockchain sprawiają, że ta technologia jest odpowiednia dla tak zwanego przemysłu opieki zdrowotnej?

Korzyści z implementacji blockchain w opiece zdrowotnej

Niektóre funkcje i cechy, które umożliwiają osiągnięcie bezpieczeństwa i trwałości rejestrowania transakcji finansowych w sieciach blockchain wybranych kryptowalut, mogą być również wykorzystywane do przechowywania danych medycznych. Ponieważ większość sieci blockchain zaprojektowano jako systemy rozproszone, które rejestrują i chronią pliki przy użyciu, między innymi, kryptografii, niezwykle trudno jest każdemu skutecznie je zaatakować lub zmienić przechowywane w nich dane bez zgody wszystkich innych uczestników sieci. Niemodyfikowalność i niezmienność to właśnie ta funkcja blockchain, która daje możliwość tworzenia bezpiecznych medycznych baz danych.

Co więcej, architektura peer-to-peer stosowana w sieciach blockchain pozwala synchronizować wszystkie kopie dokumentacji medycznej pacjenta, gdy są one aktualizowane, nawet jeśli są przechowywane na różnych komputerach i w różnych lokalizacjach. W rzeczywistości każdy węzeł sieci ma kopię całego łańcucha bloków i regularnie komunikuje się z innymi węzłami, aby upewnić się, że ta kopia jest aktualna i autentyczna. Decentralizacja i rozproszona dystrybucja danych to kolejna ważna i przydatna funkcja w branży opieki zdrowotnej.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że sieci blockchain, mimo że są rozproszone, nie zawsze muszą być zdecentralizowane (pod względem zarządzania). Decentralizacja nie jest binarna, więc w zależności od sposobu rozmieszczenia węzłów i ogólnej architektury zdecentralizowane systemy mogą mieć różne stopnie decentralizacji. W kontekście opieki zdrowotnej sieci blockchain działają zwykle jako sieci prywatne, w przeciwieństwie do sieci publicznych, z których najczęściej korzystają kryptowaluty. Chociaż każdy może dołączyć i przyczynić się do rozwoju publicznej sieci blockchain, sieci prywatne wymagają pozwolenia i są zarządzane przez mniejszą liczbę węzłów.

Potencjalne korzyści

Zwiększone bezpieczeństwo

Jak wspomniano powyżej, jednym z najważniejszych zastosowań blockchain w branży medycznej jest wykorzystanie tej technologii do stworzenia bezpiecznej, ujednoliconej i rozproszonej bazy danych. Ze względu na takie cechy, jak m.in. niemodyfikowalność i trwałość, dane przechowywane w łańcuchu nie są podatne na jakiekolwiek uszkodzenia lub straty. Technologię Blockchain można wykorzystać do skutecznego rejestrowania i śledzenia danych medycznych tysięcy pacjentów.

W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych, które zwykle oparte są na jednym scentralizowanym serwerze, użycie systemu rozproszonego pozwala na wymianę danych przy jednoczesnym osiągnięciu wyższego poziomu bezpieczeństwa i zmniejszeniu kosztów administracyjnych generowanych przez tradycyjną bazę danych. Zdecentralizowany charakter sieci blockchain sprawia, że ​​są one mniej podatne na wszelkiego rodzaju awarie techniczne lub ataki z zewnątrz, które często koncentrują się na cennych informacjach. Bezpieczeństwo zapewniane przez sieci blockchain może być szczególnie przydatne w szpitalach, które coraz częściej zmagają się z atakami hakerów lub złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.

Interoperacyjność

Kolejną zaletą wynikającą z oparcia dokumentacji medycznej na blockchain jest jej zdolność do zwiększenia interoperacyjności między klinikami, szpitalami i innymi świadczeniodawcami. Różnice technologiczne w systemach przechowywania danych często utrudniają organizacjom dzielenie się zgromadzoną dokumentacją. Blockchain może jednak rozwiązać ten problem, umożliwiając autoryzowanym stronom / osobom dostęp do ujednoliconej bazy danych zawierającej wszystkie informacje i pliki dotyczące pacjentów, a nawet historię przepisanych im leków. Dzięki temu usługodawcy zyskują możliwość współpracy i wymiany potrzebnych im danych.

Dostępność i przejrzystość

Oprócz uproszczenia procesu udostępniania dokumentacji medycznej, plików, innymi słowy dokumentacji pacjentów, sieci blockchain mogą również zapewnić samym pacjentom wyższy poziom dostępności i przejrzystości gromadzonych informacji na ich temat. Dzięki wdrożeniu blockchain wszelkie nieautoryzowane zmiany w dokumentacji pacjenta oraz ryzyko typowo ludzkich błędów, np. literówki, są znacznie zmniejszone.

Niezawodne zarządzanie łańcuchem dostaw

Sieci Blockchain są w stanie zagwarantować podstawę dla niezawodnych i przejrzystych systemów śledzenia farmaceutyków – od procesu produkcyjnego, przez przechowywanie i kończąc na dystrybucji – ograniczając w ten sposób powszechny problem podrabiania leków. W połączeniu z urządzeniami IoT stosowanymi do pomiaru takich czynników, jak temperatura, technologia blockchain może być również używana do sprawdzania odpowiednich warunków przechowywania leków, ich stanu podczas transportu lub do potwierdzania ich jakości.

Ochrona przed oszustwami ubezpieczeniowymi

Technologię Blockchain można również wykorzystać do zwalczania oszustw ubezpieczeniowych, problemu, który według szacunków Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego osiągnął w 2017 r. Ogromną skalę 11 000 przypadków oszustw oszustw w wysokości 225 milionów. PLN Trwałe zapisy przechowywane w sieci blockchain i udostępniane ubezpieczycielom mogą pomóc w zapobieganiu niektórym z najczęstszych rodzajów oszustw, w tym kompensacji za sytuacje, które nigdy nie miały miejsca.

Testy i badania kliniczne

Innym potencjalnym zastosowaniem blockchain w opiece zdrowotnej jest poprawa jakości i skuteczności badań klinicznych. Dane medyczne przechowywane w łańcuchach blokowych można następnie wykorzystać do identyfikacji pacjentów, którzy mogliby skorzystać z potencjalnie dobrych efektów testowanych leków. Systemy oparte na Blockchain mogą znacznie usprawnić proces pozyskiwania osób chętnych do podjęcia badań klinicznych, ponieważ wielu pacjentów może nawet nie zdawać sobie sprawy, że ich problem, choroba może kwalifikować się do potencjalnego leczenia za pomocą eksperymentalnego leku, a zatem nie są w stanie uczestniczyć w takich badaniach.

Potencjalne ograniczenia

Chociaż wdrożenie technologii blockchain w przemyśle medycznym ma wiele potencjalnych korzyści dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i dostawców, nadal istnieją pewne przeszkody i ograniczenia, które należy pokonać, zanim ostatecznie osiągnie szeroki stopień dostosowania w sektorze medycznym.

Zgodność z przepisami

Biorąc przykład z USA, firmy medyczne, które są zainteresowane wdrożeniem technologii blockchain w swoich systemach, muszą wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy dotyczące danych, takie jak Ustawa o przenośności i rozliczalności ubezpieczeń zdrowotnych z 1996 r. (HIPAA). Zasadniczo HIPAA ustanawia standardy przechowywania, udostępniania i ochrony danych w sektorze opieki zdrowotnej. Aby być w pełni zgodnym z założeniami i wymogami tej ustawy, amerykańskie firmy musiałyby wdrożyć spersonalizowane systemy rejestrowania w wielu sieciach blockchain, które dodatkowo musiałyby mieć odpowiedni stopień prywatności i ograniczoną dostępność.

Początkowe koszty i szybkość działania

Po stronie dostawcy rozwiązania blockchain mogą wiązać się z koniecznością inwestycji o wysokim kapitale, co z pewnością uniemożliwia szersze zastosowanie takich rozwiązań. Ponadto systemy rozproszone są zwykle znacznie wolniejsze niż ich scentralizowane odpowiedniki, przynajmniej pod względem parametrów takich jak TPS (liczba transakcji / rekordów na sekundę). Duża sieć blockchain z wieloma węzłami prawdopodobnie potrzebowałaby więcej czasu na transmisję danych i synchronizację w porównaniu do tradycyjnego systemu scentralizowanego. Dotyczy to w szczególności ogromnych baz danych, które domyślnie będą odpowiedzialne za przechowywanie i umożliwianie śledzenia informacji o milionach pacjentów. Skala tego problemu wzrasta jeszcze bardziej, gdy trzeba przechowywać duże pliki graficzne, takie jak obrazy CT lub skany rezonansu magnetycznego.

Słowem zakończenia

Od tworzenia i udostępniania niezmiennej dokumentacji medycznej po zapewnienie większej przejrzystości w farmaceutycznym łańcuchu dostaw, sieci blockchain mogą być wykorzystywane na wielu poziomach w sektorze opieki zdrowotnej. Pomimo faktu, że wciąż istnieją pewne wyzwania techniczne, logistyczne i regulacyjne, wdrożenie tego rodzaju systemów najprawdopodobniej odegra znaczącą rolę w nowoczesnych systemach przechowywania i transmisji danych medycznych.