Ryanair będą walczyły przeciwko strajkowi w Holandii przez sąd

631

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, największe w Europie, wystąpiły do holenderskiego sądu z żądaniem o zakazaniu organizowania protestów w królestwie, powiadomił holenderski związek pilotów. Piloci Ryanair w Belgii, Irlandii, Niemczech, Holandii i Szwecji 10 sierpnia wezmą udział w strajku pilotów pracujących na irlandzkie linie lotnicze. Związki zawodowe przez 8 miesięcy negocjowały z Ryanairem w kwestii płacy i warunków pracy dla pilotów, wymagających ich poprawy. W Niemczech 250 lotów Ryanair zostało już odwołanych. Pasażerom odwołanych lotów firma zaoferowała bilety na inne loty. Jeśli zmiana data wyjazdu nie będzie odpowiadać pasażerom, Ryanair są gotowe zwrócić cenę biletu.

Rynek ropy odzyskał równowagę w czwartek

Ceny ropy ustabilizowały się w czwartek po gwałtownym spadku w przededniu ze względu na ogłoszenie Departamentu Energii USA mniejszej, niż oczekiwano redukcji rezerw ropy naftowej i nieoczekiwanego wzrostu zapasów benzyny w USA. Rynek ropy jest również pod presją ze względu na sytuację w handlu zagranicznym, związaną z zamiarami USA i Chin wprowadzić dodatkowe cła na import towarów z obu krajów. Analityk Global Risk Management Michael Poulsen powiedział: „Obawy, że pogorszenie sytuacji w handlu może dotknąć rynek ropy, cisną na ceny, ponieważ spowolnienie wzrostu dwóch największych gospodarek świata wpłynie na popyt na ropę naftową”. Do 14:05 czasu polskiego w czwartek październikowe kontrakty terminowe na ropę Brent zdrożały o 4 centy do 72 dolarów 32 centy za baryłkę. Cena wrześniowych kontraktów futures na ropę WTI spadła o 2 centy do 66 dolarów 92 centów za baryłkę.

Roszczenia bezrobotnych w USA nieoczekiwanie spadły w zeszłym tygodniu

Liczba obywateli USA, którzy po raz pierwszy złożyli wniosek o ubezpieczenie od bezrobocia, w zeszłym tygodniu spadła o 6 tysięcy i wyniosła 213 tys. osób, wynika z danych Departamentu Pracy USA. Analitycy nie spodziewali się spadku wskaźnika — prognozowali wzrost liczby wniosków do 220 tys. Bliskość wskaźnika wniosków do minimalnego poziomu od 1969 wskazuje na aktywny wzrost rynku pracy w USA. Średnia liczba wniosków za ostatnie cztery tygodnie spadła do 214 tysięcy 250 z 214 tysięcy 750. Liczba Amerykanów, którzy nadal dostają zasiłek dla bezrobotnych, przez tydzień zakończony 28 lipca wzrosła o 29 tysięcy do 1 miliona 755 tysięcy osób.

Dochody budżetu Chin od początku roku wzrosły o 10%, wydatki – o 7,3%

Przychody budżetu Chin w okresie od stycznia do lipca tego roku wzrosły o 10% w ujęciu rocznym i wyniosły 12 trylionów juanów, wynika z danych Ministerstwa Finansów tego kraju. Wydatki wzrosły o 7,3% wobec analogicznego okresu zeszłego roku do 12 trylionów 600 miliardów juanów. W lipcu dochody budżetu Chin wyniosły 1 trylion 750 miliardów juanów, co znaczy wzrost o 6,1% w ujęciu rocznym. Wpływy do budżetu centralnego wzrosły o 1,2%, do budżetów lokalnych – o 11,4%. Oczekuje się, że do końca 2018 roku deficyt budżetowy ChRL wyniesie 2,6% PKB, spadając z poziomu 3% PKB w 2017 roku.

Home Depot zwiększyła kwartalne zyski i przychody, przekraczając prognozy

Największa w Stanach Zjednoczonych sieć sklepów towarów dla domu Home Depot poinformowała, że w drugim kwartale finansowym, zakończonym w lipcu, zysk netto jej wzrósł do 3 miliardów 510 milionów z 2 miliardów 670 milionów dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przeliczeniu na akcję zysk netto wyniósł 3 dolara 5 centów przy prognozie analityków o 2 dolarach 85 centach na akcję. Przychody osiągnęły 30 miliardów 460 milionów dolarów, podczas gdy eksperci oczekiwali wskaźnika na poziomie 30 miliardów 30 milionów dolarów. Sklepy otwarte co najmniej rok temu zwiększyły sprzedaż o 8%. Analitycy przewidywali wzrost o 6,5%.

Credit Suisse planuje reorganizację oddziału ds. zarządzania dobrami bogatych klientów

Szwajcarski bank Credit Suisse zreorganizuje oddział zarządzania aktywami zamożnych klientów, aby zapewnić regionalnym strukturom większą swobodę w podejmowaniu decyzji. To jest zgłaszane przez Bloomberg w odniesieniu do świadomych źródeł. Liczba biur regionalnych w oddziale zostanie zwiększona z 4 do 7. Odrębnymi regionami ze swymi kierownikami o dużej autonomii zostaną Ameryka Łacińska, Brazylia, Europa Zachodnia, Europa Południowa, Bliski Wschód, Afryka, Europa Środkowa i Wschodnia. Według szacunków banku skorygowany zysk oddziału w 2018 roku wyniesie 1 miliard 800 milionów franków szwajcarskich.

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w czerwcu o 0,7%

W czerwcu 2018 roku wolumen produkcji przemysłowej w strefie euro spadł o 0,7% wobec maja, w którym wskaźnik wzrósł o 1,4%, wynika z danych Eurostat. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4%. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła o 2,5%. Eksperci oczekiwali wzrostu wskaźnika o 2,4%. Produkcja przemysłowa w 28 krajach UE spadła w czerwcu o 0,5% wobec maja i wzrosła o 2,6% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym największy spadek odnotowano w Irlandii – o 8,9% i w Holandii – o 1,3%. Największy wzrost odnotowano w Chorwacji – o 4,5% i Rumunii – o 1,7%.

Gospodarka strefy euro wzrosła w drugim kwartale o 0,4%

PKB strefy euro w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 0,4% wobec poprzedniego kwartału i o 2,2% w ujęciu rocznym, świadczą zaktualizowane dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej Eurostat. Eksperci nie oczekiwali zmiany wstępnych szacunków wzrostu PKB o 0,3% w ujęciu kwartalnym i o 2,1% w ujęciu rocznym. Gospodarka 28 krajów Unii Europejskiej w drugim kwartale wzrosła o 0,4% w stosunku do pierwszego kwartału, a w ujęciu rocznym – o 2,2%. Gospodarka Niemiec wzrosła o 0,5% wobec poprzedniego kwartału, Francji – o 0,2%, Włoch – o 0,2%.

Zaufanie inwestorów do niemieckiej gospodarki wzrosło w sierpniu powyżej prognoz

W sierpniu tego roku indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec niemieckiej gospodarki na kolejne sześć miesięcy wzrósł do minus 13,7 punktów z minus 24,7 punktów w lipcu, wynika z danych instytutu badawczego ZEW. Eksperci prognozowali wzrost indeksu do minus 21,3 punktów. Przez poprzednie dwa miesiące obserwowano spadek indeksu. Wskaźnik określający nastawienia do obecnej sytuacji w gospodarce kraju wzrósł w sierpniu do 72,6 punktów z 72,4 punktów. Prezes ZEW Achim Wambach zauważył, że oczekiwania inwestorów dotyczące niemieckiej gospodarki poprawiły się dzięki niedawnemu porozumieniu między UE i USA.