Zaufanie niemieckich przedsiębiorców do gospodarki kraju w maju spadło do minimum w ciągu 4,5 roku

2689

Badanie niemieckich przedsiębiorców przeprowadzone przez Instytut IFO w maju wykazało spadek poziomu zaufania do niemieckiej gospodarki, co wskazuje na osłabienie wzrostu w największej gospodarce Europy. Wskaźnik klimatu biznesowego w kraju obliczony przez instytut spadł w maju do 97,9 pkt z 99,2 pkt w poprzednim miesiącu. Ekonomiści nie spodziewali się spadku. Przewidywali indeks 103,5 pkt. Majowa wartość indeksu okazała się najniższa od listopada 2014 roku. Wskaźnik, który determinuje stosunek przedsiębiorców do bieżącej sytuacji, był na poziomie 100,6 pkt, czyli również niższym od kwietniowej wartości w 103,4 pkt. Nastroje biznesowe w sektorze usług pogorszyły się w najszybszym tempie za miesiąc od kwietnia 2013 roku. Jednocześnie branża budowlana wykazała wzrost oceny bieżącej sytuacji biznesowej na tle trwającego boomu budowlanego w kraju.

Gospodarka Niemiec wzrosła w pierwszym kwartale o 0,4%

Według ostatecznych danych Federalnej Agencji Statystycznej Destatis, PKB Niemiec w pierwszym kwartale wzrósł o 0,4% w porównaniu z czwartym kwartałem. W porównaniu z tym samym okresem 2018 roku gospodarka Niemiec, biorąc pod uwagę współczynnik kalendarzowy, wykazała wzrost o 0,7%. Oba wskaźniki potwierdziły prognozy ekspertów. Pod koniec czwartego kwartału niemiecki PKB wykazał zerowy wzrost kwartalny i wzrost o 0,6% w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego kwartału wydatki konsumpcyjne wzrosły o 1,2%, przyoczekiwanym przez ekonomistów wzroście o 0,6%. Jednocześnie eksperci potwierdzili spadek wydatków rządowych o 0,3%. Przedsiębiorstwa w tym kwartale zwiększyły wydatki kapitałowe o 1,1%, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu wydatków o 1%.

Arabia Saudyjska postanowiła nie inwestować w największy rosyjski projekt LNG

Saudi Aramco, państwowy gigant naftowo-gazowy Arabii Saudyjskiej, zdecydował się nie nabywać udziałów w projekcie Novotek Arctic LNG-2 po pół rocznej negocjacji. Dmitry Marchenko, starszy dyrektor departamentu korporacyjnego Fitch, powiedział, że Saudi Aramco nie zainwestuje 5 mld dolarów, jak oczekiwano wcześniej, z powodu obaw o potencjalne ryzyko sankcji wobec zakładu skroplonego gazu ziemnego, który powinien być największy w Rosji pod względem mocy. Saudyjska firma nie była zadowolona z warunków przedstawionych przez Novatek. Zamiast tego Arabia Saudyjska podpisała 20-letni kontrakt z Semprą na zakup 5 mln ton LNG rocznie z pierwszej fazy projektu Port Arthur, w którym Saudi Aramco przejmie 25% udziałów. W tym samym czasie Novotek zawarła umowę z dwoma chińskimi firmami na inwestycje w swój projekt w Rosji.

Wzrost aktywności produkcyjnej w USA zwolnił w maju do 10-letniego minimum

W maju aktywność produkcyjna w USA rosła wolniej niż w kwietniu. Według IHS Markit odpowiedni wskaźnik wyniósł 50,6 pkt wobec 52,6 pkt miesiąc wcześniej. Wartość indeksu majowego była najniższa od września 2009 roku i okazała się znacznie niższa od prognozy ekonomistów na poziomie 52,5 pkt. Jednak jej wartość pozostała powyżej 50 pkt, co wskazuje na ekspansję. Osłabienie aktywności produkcyjnej wynikało ze znacznego spadku wskaźnika sektora usług, w którym wskaźnik aktywności gospodarczej spadł do najniższego poziomu od lutego 2016 roku o wartości 50,9 pkt. W kwietniu był na poziomie 53 pkt. Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit, uważa, że ​​głównymi negatywnymi czynnikami dla wzrostu biznesu w USA są wojna handlowa i zwiększona niepewność.

Sprzedaż hurtowa w Kanadzie wzrosła w marcu czwarty miesiąc z rzędu

W marcu wzrost sprzedaży hurtowej odnotowano w Kanadzie czwarty miesiąc z rzędu. Jej wielkość wzrosła o 1,4% do 64,1 mld dolarów. Przyspieszenie tempa wzrostu sprzedaży wykazało sześć podsektorów, które stanowią 82% jej całkowitej wielkości. Spadek odnotowano tylko w podsektorze samochodów, części zamiennych i akcesoriów dla nich. Indeks sprzedaży hurtowej wzrósł o 0,7% w pierwszym kwartale, czemu sprzyjał wzrost w sektorze motoryzacyjnym oraz w sektorze części i akcesoriów samochodowych. W sektorze budowlanym w marcu nastąpił wzrost sprzedaży o 4,5% do 9 mld dolarów. Sprzedaż maszyn, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych wzrosła o 2,9%, podczas gdy przemysł motoryzacyjny i produkcja części wykazały spadek o 2%. W marcu nastąpił wzrost zapasów hurtowych siódmy miesiąc z rzędu. Odpowiedni wskaźnik wzrósł o 0,4%.

Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu spadła bardziej niż oczekiwano

Według amerykańskiego Departamentu Handlu w kwietniu w kraju sprzedano 673 tys. nowych domów, o 6,9% mniej niż w marcu, kiedy została odnotowana maksymalna sprzedaż nowych budynków od października 2007 roku. Według ekonomistów oczekiwano spadku do 670 tys. domów. W porównaniu z kwietniem 2018 roku liczba sprzedanych nowych budynków wzrosła o 7%. W pierwszych czterech miesiącach roku liczba ta wzrosła o 6,7% w ujęciu rocznym. Nowe domy sprzedane po średniej cenie 342,2 tys. dolarów. W ciągu roku cena wzrosła o 8,8%, odnotowując najwyższy poziom od grudnia 2017 roku. Amerykański rynek nieruchomości pod koniec kwietnia zaoferował nabywcom 332 tys. nowych budynków, czyli mniej od poziomu podaży w 335 tys. domów miesiąc wcześniej.