Jak kupować złoto w Indiach: przewodnik

1850

Indie są jednym z największych rynków złota, a rosnący dobrobyt napędza wzrost popytu. Złoto odgrywa centralną rolę w kulturze kraju, uważane jest za magazyn wartości, symbol bogactwa i statusu oraz podstawowy element wielu rytuałów. Wśród ludności wiejskiej, głębokie powinowactwo do złota idzie w parze z praktycznymi względami przenośności i bezpieczeństwa biżuterii jako inwestycji w złoto.

Złoto jest uważane za dobroczynne, szczególnie w kulturach hinduistycznych. Starożytny prawnik Manu zarządził, że złote ozdoby powinny być noszone na ważne ceremonie i okazje. Oprócz Diwali, jeden the znacząco data w the Indiański kalendarz, regionalny festiwal przez the kraj świętować z złoto: w the południe, Akshaya Tritiya, Pongal, Onam i Ugadi; w the wschód, Durga Puja; w the zachód, Gudi Pavda; w the północ, Baisakhi i Karva Chauth.

Jak kupować złoto w Indiach: przewodnik

Złoto to jeden z najbardziej poszukiwanych przedmiotów, a Hindusi je uwielbiają. Złoto jest częścią każdego indyjskiego gospodarstwa domowego i stanowi integralną część ceremonii religijnych. Jest powszechnie kupowany jako forma inwestycji ze względu na stale rosnącą cenę. Nie ma większego symbolu statusu niż złoto! Złoto to też nie jest zwykłe 18 karatów. Większość to 22 karaty o głębokim żółtym połysku. Jeśli zastanawiasz się, jak kupić złoto w Indiach, przeczytaj ten przewodnik.

Czystość złota

Wartość złota wynika z jego czystości, mierzonej w karatach (Ks). Najczęściej występuje w następujących postaciach:

  • 24 karatowe złoto – jest najczystszą formą złota. Praktycznie jest on w 99,95% czysty (obecnie trudno jest znaleźć 99,99% czystego złota). Dla celów inwestycyjnych jest to najlepsze złoto do kupienia. Nie jest jednak używany do wyrobu biżuterii, ponieważ jest zbyt miękki, aby można go było formować w skomplikowane wzory i zachować jego kształt.
  • 22-karatowe złoto – służy do wyrobu większości biżuterii w Indiach, a projekty są tak skomplikowane i dopracowane! To 91,67% czystego złota (22 części złota i dwie części innych metali), a pozostała część to srebro, cynk, nikiel i inne stopy. Daje to dodatkową jędrność. Jednak wciąż nie jest wystarczająco twardy, aby pomieścić kamienie szlachetne.
  • 18-karatowe złoto – to 75% czystego złota (18 części złota i sześć części innych metali). Ma wyraźnie matowszy kolor niż 22-karatowe złoto i jest znacznie tańszy. Jego wytrzymałość sprawia, że ​​jest przydatny do ozdabiania biżuterią na specjalne okazje.
  • 14 K złota – to 58% czystego złota (14 części złota i 10 części innych metali). Jest bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych niż 18-karatowe złoto i 22-karatowe złoto, ze względu na mieszankę kolorów i dużą trwałość, i jest używany do codziennej biżuterii.
  • Ważne jest, aby pamiętać, że lokalni jubilerzy w Indiach często oszukują klientów, sprzedając biżuterię z 22-karatowego złota po 24-karatowych stawkach złota.

Zrozumienie cech złota

Czystość jest największym problemem przy zakupie złota w Indiach. Wszystko, co się świeci, nie zawsze jest złote! Na szczęście Bureau of Indian Standards (BIS) wyznaczyło limity ilości każdego metalu, który można zmieszać ze złotem, aby zachować jego czystość. BIS prowadzi program cechowania, w którym przedstawiciele odwiedzają jubilerów i oceniają jakość złota. Jeśli spełnia normy, jubiler otrzymuje licencję. To pozwala im uzyskać odznaczenie czystości swojej złotej biżuterii, po szeroko zakrojonych testach, przez uznane przez BIS Centra Testowania i Cechowania w Indiach. Złoty znak rozpoznawczy został poprawiony od 1 stycznia 2017 r. i składa się z czterech części.

  • Trójkątny znaczek BIS.
  • Logo centrum charakterystycznego dla BIS.
  • Znak identyfikacyjny jubilera z certyfikatem BIS.
  • Czystość w karatach i próba. Złota biżuteria ze znakiem rozpoznawczym jest teraz dostępna w trzech klasach.

Obecnie szacuje się, że około 30-40% złotej biżuterii jest cechą charakterystyczną w Indiach. Jednak rząd Indii planuje wprowadzić obowiązkowe znakowanie biżuterią ze złota 14, 18 i 22 karatowego o wadze ponad 2 gramów.

Jubilerzy w Indiach próbują wprowadzać klientów w błąd, mówiąc im, że cechowanie to ogromny wydatek, który zwiększa koszt biżuterii. Właściwie to kosztuje tylko 35 rupii, aby wyróżnić kawałek złotej biżuterii. Jeśli złoto nie jest cechowane, najprawdopodobniej nie jest tak czyste, jak twierdzi.

Sprawdź cenę złota

Indie nie wydobywają złota. Wszystkie zapasy złota są importowane z zagranicy przez niektóre autoryzowane banki. Oznacza to, że na cenę złota w Indiach duży wpływ mają ceny międzynarodowe i wahania kursów walut.

Przed zakupem złota zawsze sprawdzaj cenę za gram – zmienia się codziennie (z wyjątkiem niedziel, kiedy nie ma handlu).

Banki dostarczają złoto dystrybutorom, którzy dostarczają je detalistom i jubilerom. Cena złota jest różna w różnych miastach, o czym decydują różne stowarzyszenia złotników. Przekonasz się, że najwięksi i najbardziej renomowani jubilerzy prawie zawsze sprzedają po tym samym kursie. Ich opłaty za robienie mogą być jednak wyższe. Dlatego dobrym pomysłem jest przeprowadzanie porównań między salonami.

Gdzie kupić złoto w Indiach

Jeśli chcesz kupować złoto wyłącznie w celu oszczędności i inwestycji, wybierz sztabki lub monety z czystego złota. Podczas gdy można uzyskać złote sztabki po niższej cenie niż mniejsze złote monety, haczykiem jest to, że nie są tak sprzedawalne. Niektóre wybitne banki indyjskie, takie jak ICICI i Axis Bank, sprzedają swoim klientom czyste złoto online. Pamiętaj, że pobierają więcej niż cenę rynkową i nie odkupią go od ciebie!

Inne wiarygodne źródła internetowe złotych monet to Tanishq, którego właścicielem jest szanowana grupa Tata.

Jednak najczęstszym i najbardziej opłacalnym sposobem kupowania złota jest w sklepach detalicznych. W Indiach jest tylko około 13 000 jubilerów posiadających licencję BIS. Licencjonowanie nie jest wymogiem prawnym, a niektórzy jubilerzy twierdzą, że są, kiedy tak naprawdę nie są.

Wiele miast w Indiach ma specjalistyczne rynki złota, na których znajdziesz wiele sklepów w jednym obszarze. W Bombaju udaj się do Zaveri Bazaar (naprzeciwko Crawford Market), który jest najstarszym i największym rynkiem złota w Indiach. W Delhi Karol Bagh i South Extension mają wielu złotych jubilerów. W Chennai spróbuj sklepów ze złotem w T. Nagar. W Bangalore złoto jest obfite na Commercial Street i pobliskiej Dickenson Road. Sprawdź także rynek Raja w dzielnicy Chikpet w Bangalore. Rupia indyjska kurs