Zysk kwartalny UniCreditspadł prawie 100 razy przez odpis wartości aktywów w tureckim banku

531

Największy włoski bank UniCredit w trzecim kwartale odnotował spadek zysku netto 97 razy w ujęciu rocznym do 29 milionów euro. Tak gwałtowny spadek nastąpił w wyniku odpisu wartości aktywów w Banku Turcji Yapi Kredi o wysokości 846 milionów euro. Wyłączając czynniki jednorazowe, skorygowany zysk wyniósł 875 milionów euro, co oznacza wzrost z 835 milionów euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody zmniejszyły się o 7,2%, na koniec kwartału wyniosły 4 miliardy 810 milionów euro. Bank zmniejszył ilość „złych” kredytów do 4,7% od końca 2017 roku – 5,9%. Kapitalizacja UniCredit wyniosła 26 miliardów euro, spadając o 25% od początku roku.

Nissan poinformował o zmniejszeniu kwartalnego zysku netto i przychodów

Japoński producent samochodowy Nissan Motors poinformował o spadku zysku netto zgodnie z wynikami drugiego kwartału finansowego do 130 miliardów 400 milionów jen ze 146 miliardów 100 milionów jen w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Zysk operacyjny wyniósł 101 miliardów 200 milionów jen, z 128,5 miliardów – rok wcześniej. Firma zanotowała również spadek kwartalnych przychodów – do 2 bilionów 820 miliardów jenów z 2 bilionów 890 miliardów jen. Spadek wyników finansowych Nissan wynika ze spadku sprzedaży w Europie i USA. Łączny wskaźnik sprzedaży za okres od marca do września bieżącego roku zmniejszyła się o 1,8% i wyniósł 2 miliony 680 tysięcy pojazdów. Kapitalizacja spółki obecnie wynosi 4 biliony 360 miliardów jen, co stanowi spadek o 8,3% od początku roku.

Bombardier zgzodnie z wynikami finansowymi za 9 miesięcy odnotował zysk w porównaniu do straty rok wcześniej

Kanadyjska Bombardier zajmująca wiodącą pozycję w produkcji i podaży rozwiązań transportowych, zakończyła pierwsze 9 miesięcy 2018 roku z zyskiem w 263 milionów dolarów. Poprzedni roku zakończyła ze stratą w 337 milionów dolarów, mówi finversia.ru nawiązując do raportu. Zysk operacyjny w ujęciu rocznym wzrósł trzykrotnie i wyniósł 659 milionów dolarów. Firma odnotowała roczny wzrost przychodów o 3% do 11 miliardów 933 milionów dolarów. W trzecim kwartale zysk netto wyniósł 149 milionów dolarów, w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy został odnotowany spadek w 100 milionów dolarów rok wcześniej. EBIT wyniósł 267 milionów dolarów, wzrastając dwukrotnie. Przychód za kwartał spadł o 5%, osiągając 3 miliardów 643 milionów dolarów.

Wzrost zysku kwartalnego przekroczył prognozy

Chiński producent komputerów Lenovo Group w drugim kwartale fiskalnym ukończonym 30 września odnotował zysk netto w wysokości 168 milionów dolarów, czyli o 21% więcej niż rok wcześniej. Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost popytu na droższe modele sprzętu komputerowego. Przychody osiągnęły maksimum za 4 lata, wynoszącym 13 miliardów 380 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 14% w ciągu roku. Przychody, które nie uwzględniają zmian kursów walut, wzrosły o 18%. Firma zwiększyła zysk przed opodatkowaniem 6 razy do 213 milionów dolarów. W trzecim kwartale Lenovo po raz kolejny został liderem na rynku tradycyjnych komputerowym z udziałem w 23,7%. 

Globalna sprzedaż półprzewodników we wrześniu wzrosła o 13,8%

Według danych Semiconductor Industry Association SIA we wrześniu sprzedaż półprzewodników na świecie wzrosła o 13,8% w ujęciu rocznym. Ich łączna wartość wyniosła 40 miliardów 910 milionów dolarów. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł 2%. Wskaźnik sprzedaży w trzecim kwartale również wzrósł o 13,8% w ujęciu rocznym, odnotowując najbardziej znaczący wzrost za całą historię prowadzenia wyliczeń. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 4,1%. We wrześniu odnotowano wzrost sprzedaży we wszystkich kategoriach produktó i regionach. Ich roczny wzrost w Ameryce Północnej i Południowej wyniósł 15,1%, w Europie 8,8%, a w Chinach 26,3%. W Japonii wskaźnik wzrósł o 7,2%.

Ford wykupiła startup na wynajem elektrycznych hulajnóg Spin

Amerykańska firma Ford jako pierwsza wśród producentów samochodów zacznie konkurować na rynku mikromobilności z takimi firmami jak Bird lub Lime, nabywając startup skuterów elektryczny Spin z Kalifornii. Jak donosi publikacja Axios, kwota transakcji wyniosła około 40 milionów dolarów, ale Ford nie potwierdził tej informacji. Spin oferuje usługi wynajmu skuterów elektrycznych na siedmiu rynkach. Ford planuje rozwinąć podobną działalność w 100 miastach na całym świecie do 2020 roku. Eksperci uważają, że inwestycja Forda w rozwój tej sfery, obejmująca zakup, obsługę i ładowanie skuterów, może sięgnąć setek milionów dolarów.