Znaczenie i tworzenie planu inwestycyjnego

2782

W dzisiejszym materiale edukacyjnym przyjrzymy się planowi inwestycyjnemu – dlaczego w ogóle taki plan jest istotny dla inwestora, jak go prawidłowo ułożyć i dlaczego warto mieć go przed oczyma podczas samego inwestowania. Przyjrzymy się również poszczególnym elementom planu, które sprawią, że będzie on skutecznie działał na naszą korzyść.

Plan inwestycyjny jest podstawowym warunkiem skutecznego inwestowania na rynkach finansowych. Większość profesjonalnych inwestorów nie jest w stanie obejść się bez tego przewodnika po rynkach. Początkujący inwestorzy powinni uświadomić sobie konieczność wykorzystania takiego planu a pracę z nim uznać za oczywistość. Dzięki planowi inwestycyjnemu wiemy dokładnie jak postępować w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń. Jest nieoceniony dla graczy dziennych, swingowych oraz pozycyjnych. Każdy kto chce osiągnąć sukces w świecie tradingu musi mieć precyzyjnie rozpisane własne zasady aby podczas cięższych momentów się do nich odwołać. Dokładnie tak jak marynarz, który nie obejdzie się bez mapy i kompasu na otwartym morzu, tak gracz nie obejdzie się na rynkach bez precyzyjnie opracowanego planu, określającego jak się w danej sytuacji zachować. Inwestowanie na giełdzie czy inwestowanie na forex bez jasno ustanowionych zasad jest drogą do piekła. Gracz, który takowych nie posiada i opiera się na intuicji nie ma zbyt wielkich szans na długotrwały sukces na giełdzie. Na rynkach działa zasada, że szczęście sprzyja przygotowanym.

Istnieje oczywiście wiele możliwości jak napisać swój indywidualny plan. Niektórzy preferują więcej szczegółowo omówionych elementów, niektórym starczy zwięzła i jasna forma planu. Pojawia się także wybór pomiędzy planem w formie elektronicznej lub tradycyjnej.

Jak wygląda mój plan inwestycyjny?

Osobiście prowadzę plan zarówno w wersji elektronicznej jak i tradycyjnej. Wydrukowaną wersję mam przytwierdzoną do tablicy przy monitorze, dzięki czemu mam możliwość nieustannego śledzenia zasad podczas inwestowania. To napawa mnie spokojem i pewnością, że jestem w stanie reagować na jakąkolwiek sytuację na rynku.

Jakie elementy powinny znaleźć się w planie (systemie):

  • wybrane pary walutowe – mam napisane, które pary walutowe są wśród moich priorytetów, a które pozostają na dalszym planie (główne pary walutowe, krzyżowe oraz egzotyczne)
  • czas pracy – odnosi się to do składania zleceń zakupu/sprzedaży oraz obserwowania rynku (niezwykle istotną jest umiejętność jasnego definiowania w którym momencie w dany dzień przestanę inwestować)
  • sygnały – szczegółowo opisane to czego szukam na rynkach oraz co stanowi sam pattern
  • wejście – warunki, które muszą zostać spełnione abym mógł wejść do gry
  • money management – zasady dotyczące zarządzania pozycją (ustawienie SL TP, częściowe zamknięcie pozycji), wysokość ryzyka w procentach, position sizing.
  • rama czasowa (timeframe) – jaką ramę czasową preferuję oraz jakie mogą okazać się pomocne (na przykład przy Profit-Targecie)
  • psychologia – wskazówki, które czytam przed wejściem do gry i które pozwalają mi się skoncentrować
  • pytania przed każdą inwestycją – służą jako ostatnia rekapitulacja przed właściwym zleceniem zakupu/sprzedaży (Jak duża będzie pozycja? Kiedy zbiorę zysk? Jest to logiczne? Jest to zgodne z wzorcami, których szukam?)

Osobiście preferuję rozdrobniony plan uwzględniający wszelkie szczegóły. Mój plan uzupełniony jest o dalsze elementy takie jak praca z dziennikiem tradingowym. To wszystko pomaga mi optymalizować wybrane strategie. Koniecznym jest trzymać rękę na pulsie i potrafić dostosować się do sytuacji na rynku, oraz w zależności od tego taki plan edytować. Trzeba również przyznać przed samym sobą dlaczego właściwie chcemy grać, jakie są nasze cele oraz jak dużo czasu możemy poświęcić na grę. Od tego zależy jak skonstruujemy nasz plan oraz strategię. Jeśli wszystko jest już postanowione, decyzja podjęta, nie pozostaje nic oprócz przystąpienia do tworzenia planu i następnie przestrzegania go.

Podsumowanie

Na rynkach finansowych nie można obejść się bez ustanowionych zasad, które jasno określają kiedy grać a kiedy lepiej się wstrzymać. Rynki nie są niczym ograniczone dlatego też koniecznym jest te ograniczenia nałożyć na siebie samemu. Inwestowanie na rynkach finansowych wymaga wytrwałości a przede wszystkim dyscypliny połączonej z solidnym przygotowaniem. Nie trzeba rzucać się na głęboką wodę i od razu sięgać po skomplikowane.

Zobacz: Elementy systemu transakcyjnego