Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w grudniu

668

Urząd Statystyczny Eurostat opublikował dane o stanie produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu.

Według tych danych produkcja przemysłowa spadła w ostatnim miesiącu ubiegłego roku o 0,9%. Tempo spowolnienia spadło w porównaniu do spadku o 1,7% w listopadzie, ale okazało się wyższe od oczekiwanych przez ekonomistów 0,4%. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej wskaźnik spadł o 4,2%, co również przekroczyło prognozy ekspertów, którzy oczekiwali spadku jedynie o 3,2%.

Kraje strefy euro wyprodukowały w grudniu o 0,4% mniej energii niż w listopadzie. Jednocześnie zaobserwowano wzrost produkcji dóbr trwałego użytkowania o 0,7%. Produkcja dóbr kapitałowych i nietrwałego użytkowania spadła o 1,5%.

Grudniowe dane dla Unii Europejskiej wykazały również spadek produkcji przemysłowej o 0,5% w porównaniu do listopada i o 2,7% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dwa fundusze inwestycji prostych rozważają możliwość połączenia się w celu przejęcia Osram

Wspólna oferta zakupu niemieckiego Osram Light, która produkuje sprzęt oświetleniowy, może wkrótce zostać ogłoszona przez fundusze inwestycji prostych Bain Capital i Carlyle Group.

Jak informują źródła Bloomberg, fundusze rozważają możliwość uczynienia Osram firmą prywatną. Jeżeli taka decyzja zostanie podjęta, fundusze przygotują wspólną propozycję jej zakupu do końca marca.

Osram była wcześniej oddziałem Siemensa. Firma, która produkuje również oświetlenie dla sektora motoryzacyjnego, walczy z problemami związanymi z osłabieniem rynku części samochodowych w warunkach spowolnienia wzrostu chińskiej gospodarki. W środę akcje spółki Osram wzrosły o ponad 9%.

Luxoft odnotowała obniżenie kwartalnych przychodów i zysku

Twórca oprogramowania i rozwiązań informatycznych Luxoft poinformował w wynikach trzeciego kwartału, który zakończył się w grudniu, o spadku wyników finansowych. W okresie sprawozdawczym przychody spadły o 2,6% w ujęciu rocznym do 230 mln 400 tysięcy dolarów.

Zysk netto spadł do 10 mld 800 mln dolarów w porównaniu do identycznego wskaźnika z zeszłego roku, wynoszącego 20 mld 600 mln dolarów. Skorygowany zysk wyniósł 32 mln 600 tysięcy dolarów, co stanowi spadek o 18,6%. Marża EBITDA na poziomie 14,1% również okazała się znacznie niższa niż w poprzednim roku – 16,9%.

Wcześniej informowano o zawarciu transakcji zakupu Luxoft przez amerykańską firmę DXC Technology za około 2 miliardy dolarów. Transakcja ma zostać zakończona w czerwcu 2019 roku.

W USA ceny konsumpcyjne nie zmieniły się w styczniu

Według Departamentu Pracy USA, w styczniu, podobnie jak w grudniu, ceny konsumpcyjne w ujęciu miesięcznym pozostały niezmienione w kraju. Analitycy przewidywali wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym wzrost cen w styczniu wyniósł 1,6%, zwalniając w porównaniu do grudniowego wzrostu w 1,9%.

Według ekspertów spodziewano się inflacji na poziomie 1,5%. Wskaźnik, który nie uwzględnia kosztów energii i żywności, wzrósł o 0,2% w ujęciu miesięcznym io 2,2% w ujęciu rocznym. W porównaniu do grudnia nośniki energii spadły o 3,1%.

Ceny spadły również na benzynę i usługi medyczne. Jednocześnie wzrosły koszty samochodów, wynajmu mieszkań, żywności i napojów.

Stany Zjednoczone ponownie gwałtownie zwiększyły prognozę wydobycia ropy naftowej w kraju

Departament Energii USA obecnie dokonuje przeglądu swoich szacunków dotyczących rozwoju amerykańskiego rynku energii niemal co miesiąc, ponieważ produkcja łupków w kraju nadal wyprzedza prognozy. Tak więc w prognozie zaktualizowanej w lutym oczekuje się, że stopa dziennej produkcji ropy w USA do końca 2019 r. wyniesie 12 mln 650 tysięcy baryłek.

Ministerstwo zwiększyło swoje styczniowe szacunki o 401 tysięcy baryłek. W porównaniu z prognozą opublikowaną dwa lata temu, ocena Ministerstwa wzrosła o 1 mln 610 tysięcy baryłek.

Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych w styczniu przekroczyła rekordowe 12 milionów baryłek dziennie na 2 miesiące przed planowanym terminem. Oczekuje się, że nowy światowy rekord dziennej produkcji ropy powyżej 13 milionów baryłek zostanie osiągnięty przez Stany Zjednoczone do końca 2020 roku.

Południowokoreańska POSCO Daewoo przejmie 75% udziałów w terminalu zbożowym na Ukrainie

Decyzja o zakupie 75% udziałów w terminalu zbożowym na Ukrainie została podjęta przez największą firmę handlową w Korei Południowej, POSCO Daewoo, pisze Reuters, powołując się na raport z Narodowej Rady Inwestycyjnej Ukrainy.

Budowa terminalu, w którym planowane jest przetwarzanie około 2,5 mln ton zboża rocznie, odbywa się w porcie Nikolaev. Jego uruchomienie zaplanowano na lipiec 2019 roku. Zgodnie z umową podpisaną przez POSCO Daewoo, południowokoreańska firma będzie obsługiwać terminal wraz z ukraińskim operatorem Orexim Group.

Ukraina, poprzez porty której eksportuje się około 95% eksportu , zebrała w zeszłym roku rekordowe 70 milionów ton ceny pszenicy.

Ceny na złoto w środę pozostały stabilne

Cena złota podczas handlu w środę pozostały stabilne na tle trwających negocjacji między USA i Chinami w sprawie sporów handlowych.

Jak mówią media, prezydent USA Donald Trump powiedział, że będzie w stanie przedłużyć zamrożenie kolejnych decyzji o podwyższeniu cel, jeśli strony pójdą w kierunku umowy handlowej. Rynki również zareagowały pozytywnie na komunikat, że najprawdopodobniej drugie zawieszenie pracy amerykańskiego rządu nie nastąpi, chociaż Trump nie był całkowicie zadowolony ze wstępnego porozumienia między Demokratami a Republikanami.

Koszt złota w środę spadł o 65 centów do 1 tysiąca 313 dolarów 35 centów za uncję.