Brexit nadal w centrum uwagi inwestorów. Rynek czeka na 31 października

760

W ubiegłym tygodniu rynek walutowy zareagował przede wszystkim na wiadomości polityczne. Pozytywny rozwój w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego i pomógł umocnić inne waluty europejskie.

W niedzielny wieczór podczas sesji azjatyckiej funt stracił część zysków z ubiegłego tygodnia, ale od tamtej pory odrobił te straty. Wydaje się jasne, że w ocenie rynków prawdopodobieństwo Brexitu bez umowy jest obecnie znacznie niższe i że zatwierdzenie przez Izbę Gmin porozumienia regulującego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest co najmniej możliwe.

W tym tygodniu uwaga rynków powinna przyciągnąć głównie wydarzenia związane z Brexitem, choć wiadomości o konflikcie handlowym USA-Chiny mogą również wpłynąć na nastrój. Patrząc na kalendarz gospodarczy, najważniejszą datą będzie czwartek, dzień, w którym odbędzie się spotkanie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego. Tego dnia poznamy także najważniejsze dane makroekonomiczne tygodnia, tj. Wstępne odczyty indeksów PMI opisujących aktywność gospodarczą w strefie euro w październiku.

Kurs PLN

Miniony tydzień był dobry dla złotego. Poprawę nastrojów w stosunku do PLN można przypisać m.in. wyżej wspomnianemu lepszemu podejściu inwestorów do kwestii Brexitu.

Informacje z Polski z ostatniego tygodnia były dość mieszane. Spośród wszystkich odczytów najważniejszą wydaje się informacja, że ​​inflacja bazowa w Polsce wzrosła o 2,4% we wrześniu, osiągając najwyższą dynamikę od kwietnia 2012 r. I przekraczając oczekiwania konsensusu. Kolejną pozytywną niespodziankę na poziomie jednej z kluczowych dynamik cen można dostrzec jako kolejny sygnał sugerujący, że w 2020 r. Polska może spotkać się z wyższą inflacją, niż można było oczekiwać kilka miesięcy temu. Kluczowym pytaniem pozostaje, w jaki sposób Narodowy Bank Polski zareaguje na to w kontekście globalnego spowolnienia i ryzyka dla perspektyw.

Funty brytyjskie

Podczas sobotniego posiedzenia Izby Gmin niższa izba parlamentu brytyjskiego nie wyraziła jednoznacznego stanowiska w sprawie umowy o wystąpieniu wynegocjowanej przez Borisa Johnsona. Posłowie nie wypowiedzieli się „za” ani „przeciw” nowej umowie. Członkowie Izby Gmin przyjęli dokument zobowiązujący Borisa Johnsona do złożenia wniosku o przedłużenie terminu Brexitu. W chwili pisania tego komentarza wydaje się, że Unia Europejska jest gotowa zaakceptować wniosek Wielkiej Brytanii, jeśli porozumienie z Johnsonem nie otrzyma wsparcia parlamentarnego w nadchodzącym tygodniu.

Utrzymujemy nasze obecne stanowisko, że w chwili obecnej najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii jest kolejne przedłużenie terminu Brexitu, a następnie organizacja wyborów parlamentarnych. Nadal można również zorganizować drugie referendum, w którym jedną z opcji, które możesz wybrać, jest pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

Kurs wymiany euro na euro

W obliczu stosunkowo niewielkich publikacji makro ze strefy euro kurs wspólnej waluty europejskiej na główne waluty stanowi odpowiedź na dwie kwestie: informacje o postępach w związku z Brexitem i rosnący optymizm w kontekście stosunków handlowych USA-Chiny. Euro umocniło się od początku października, kiedy to wraz z dolarem amerykańskim waluta znajdowała się na najniższym poziomie od ponad dwóch lat.

Wstępne odczyty indeksów PMI, które zostaną opublikowane w czwartek, będą najważniejszą publikacją makroekonomiczną, którą poznamy w ciągu najbliższych kilku dni. Jest całkiem możliwe, że ponowny wzrost optymizmu w kontekście Brexitu może pozytywnie zaskoczyć wyniki ankiety. Z kolei następne spotkanie Europejskiego Banku Centralnego nie powinno przynieść istotnych informacji, zwłaszcza że jest to ostatnie spotkanie, któremu przewodniczy Mario Draghi, zanim Christine Lagarde przejmie władzę.

Kurs dolara USD

Niedawna słabość dolara związana jest z optymizmem inwestorów i wzrostem apetytu na ryzyko. W ubiegłym tygodniu na gorszy sentyment do USD wpłynął również stosunkowo słaby odczyt danych o sprzedaży detalicznej. Rozczarowały również dane makroekonomiczne drugiej kategorii. Kalendarz dla USA na nadchodzące dni jest pełen ważnych wydarzeń i publikacji, dlatego spodziewamy się, że amerykańska waluta zareaguje na informacje zewnętrzne, zwłaszcza pochodzące z Europy, zwłaszcza Wielkiej Brytanii.