Aż dwadzieścia instytucji w Polsce oferuje przedsiębiorcom prowadzenie rachunków w ramach Pracowniczych planów kapitałowych. Co trzeci pracodawca decydował o ofercie PZU – według danych z Polskiego Funduszu Rozwoju.
- PZU zapewnia pracodawcom kompleksową pomoc we wdrażaniu PPK i ich codziennej obsługi. Oferuje swoim pracownikom nowoczesny system internetowy, dzięki któremu mogą na bieżąco monitorować swoje oszczędności, a także świadczenia w postaci m.in. wysokich rabatów na ubezpieczenia lub bezpłatne badania lekarskie – mówi prezes TFI PZU Marcin Żółtek, który odpowiada w Grupie PZU za Plany Kapitałowe Pracowników.
590 umów na Kongres 590
Już 1 lipca, w pierwszych godzinach po rozpoczęciu pracowniczych planów kapitałowych, kilkadziesiąt firm podpisało umowy o zarządzanie PPK.
Obecnie istnieje co najmniej 600 umów, a firmy, które zdecydowały się na współpracę z PZU, zatrudniają ponad 300 000 osób.
Jednocześnie najnowsze dane z Polskiego Funduszu Rozwoju opublikowane przez Rzeczpospolitą wskazują, że w aktach PPK jest 1560 firm, które do tej pory podpisały umowy o zarządzanie PPK. Zatrudniają łącznie prawie 900 000 osób. Oznacza to, że PZU zdobył już ponad jedną trzecią rynku.
Firma, odnosząc sukcesy, była pierwszą i jedyną firmą, która zgłosiła 7 października liczbę zawartych umów. Stało się to podczas kongresu gospodarczego 590 w Jasionce pod Rzeszowem.
- Mogę żartobliwie powiedzieć, że w ramach kapitalistycznej konkurencji pracy podjęliśmy się i wywiązaliśmy się z zobowiązania: 590 umów na Kongres 590 – ogłosił wówczas wiceprezydent Marcin Żółtek.
- Oznacza to, że już około 600 pracodawców uznało PZU za najlepszą instytucję zarządzającą PPK w swojej firmie i zdecydowało się powierzyć nam oszczędności pracownicze – podkreślił.
Wiceprezydent Żółtek dodaje, że przygotowywana jest bardzo duża liczba umów i czekają na ostateczne zawarcie.
Wśród firm, które zdecydowały się już na współpracę z PZU, są tacy potentaci jak PKN Orlen, największa spółka w Europie Środkowo-Wschodniej, a także Grupa Energa, jeden z największych dostawców energii elektrycznej w kraju.
Bez opłat z bezpłatną pomocą
Pracodawców decydujących się na współpracę z PZU może przyciągnąć atrakcyjna oferta. Jeszcze w kwietniu, trzy miesiące przed rozpoczęciem PPK, firma ogłosiła, że zrezygnuje z pobierania opłat za wykonanie Planu na rok.
- Chcemy przekonać Polaków, że opłaca się z nami oszczędzać – wyjaśnił prezes PZU Paweł Surówka. Powiedział, że PZU chce wspierać budowanie oszczędności dla Polaków i polskiego kapitału.
Jest to jednak również przemyślana decyzja biznesowa.
Im więcej pracodawców decyduje się na ofertę PZU, tym niższe opłaty firma będzie mogła zaoferować w przyszłości.
Zgodnie z planami zazwyczaj nie przekroczą one połowy maksymalnej stawki określonej w ustawie na 0,5 proc.
Jednocześnie PZU koncentruje się na kompleksowej pomocy i wsparciu pracodawców w zakresie obsługi PPK.
- Mamy wystarczający potencjał, aby zapewnić to na dużą skalę. Posiadamy jedną z największych sieci oddziałów w Polsce, z ponad 400 oddziałami. Mamy 2500 doradców indywidualnych i 300 doradców biznesowych – podkreśla Marcin Żółtek.
Jak mówi, PZU chce zminimalizować zaangażowanie pracodawców, usuwając z nich ciężar jak największej liczby obowiązków związanych z wdrażaniem i prowadzeniem PPK.
Nowa strona internetowa dla pracodawców
Już w maju PZU uruchomił stronę internetową e-PPK, służącą do zawierania umów na zarządzanie i funkcjonowanie PPK oraz na bieżącą obsługę Planów.
Bezpłatna i przyjazna dla użytkownika strona internetowa umożliwia pracodawcom dostarczanie list pracowników, płatności i instrukcji.
Zaletą usługi e-PPK jest automatyczna kontrola wprowadzonych danych i błędów sygnalizacyjnych.
- To przykład tego, jak dzięki przemyślanym rozwiązaniom informatycznym możesz ułatwić skomplikowane zadanie obsługi PPK – zauważa wiceprezes Żółtek.
PZU oferuje także szkolenia pracodawców dla działów kadr oraz materiały szkoleniowe i informacyjne dla pracowników. Zapewnia pracodawcom szkolenie e-learningowe dla pracowników, kończące się testem wiedzy na temat PPK i wydaniem certyfikatu potwierdzającego udział w szkoleniu i zdanie testu. – W ten sposób chcemy pomóc pracodawcom w wypełnianiu ich ustawowych obowiązków, które obejmują udzielanie pracownikom informacji o zasadach funkcjonowania PPK – wyjaśnia wiceprezes TFI PZU.
Korzyści dla pracowników
PZU uruchomił także bezpłatną usługę online do obsługi PPK przez pracowników na platformie inPZU.
Pozwala to sprawdzić stan oszczędności, kontrolować kwotę płatności przekazywanych na ich konto w PPK przez pracodawcę oraz składać zamówienia.
- Stawiamy na funkcjonalność i wygodę. Oferujemy pracownikom łatwy dostęp do ich kont dzięki platformie inPZU, która jest intuicyjna w obsłudze i dostępna w dowolnym momencie. Mogą go również używać na smartfonach – mówi Marcin Żółtek.
W panelu PPK pracownicy znajdą informacje o stanie dokonanych oszczędności i płatności, a także o wycenie i stopie zwrotu funduszy PPK. Mogą składać zamówienia dotyczące kwoty depozytów, przyjmować pieniądze i decydować o zmianie sposobu inwestowania swoich oszczędności.
Tańsze zasady dla oszczędzających
Jak podkreśla wiceprezes Żółtka, oferta PZU dla pracowników decydujących się na oszczędzanie w PPK to także 40% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne i mieszkaniowe oraz bezpłatne testy w oddziałach PZU Zdrowie.
Dodatkowe korzyści obejmują kupony zakupowe w popularnej sieci dyskontowej, w sieci stacji benzynowych lub biletów do kina, a także do 50 procent rabatów w znanych sieciach handlowych, punktach usługowych i sklepach internetowych, które są partnerami Klubu PZU Pomocni .
Specjalną ofertę dla pracowników oszczędzających w PPK przygotował także Alior Bank należący do Grupy PZU. Jest to zwrot do 400 PLN rocznie za płatności kartą kredytową Mastercard OK! oraz do 20 PLN miesięcznie za płatności telefoniczne w systemach BLIK, Google lub Apple Pay. Oferuje również atrakcyjne warunki do prowadzenia rachunku osobistego Jakż i korzystania z karty debetowej, a także wyższe oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w Alior Banku.