Rezerwy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej za tydzień wzrosły o 6,9 mld dolarów

934

Bank Rosji poinformował, że w ciągu tygodnia od 21 czerwca do 28 czerwca rezerwy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej osiągnęły 517 mld 100 mln dolarów, wzrastając o 1,4%. W ciągu tygodnia ich wielkość wzrosła o 6 mld 900 mln dolarów. Wzrost ten został osiągnięty głównie dzięki wpływom z lokat obligacji zewnętrznej rosyjskiej pożyczki zabezpieczonej, powiedział regulator. Przeszacowanie i zakup walut obcych w ramach reguły budżetowej również przyczyniły się do wzrostu rezerw. Pod koniec 2018 r. rosyjskie rezerwy międzynarodowe osiągnęły 486 mld 500 mln dolarów. W ciągu roku ich wielkość wzrosła o 8,3%. Historyczne maksymalne rezerwy walutowe w wysokości 598 mld dolarów zostały osiągnięte w sierpniu 2008 roku.

W Niemczech rośnie odsetek firm z branży przetwórczej, które przejdą na niepełny etat

Instytut Badań Ekonomicznych IFO przeprowadził ankietę wśród firm z branży przetwórczej w Niemczech, która wykazała, że ​​8,5% uczestników badania planowało przejście na pracę w niepełnym wymiarze godzin w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Odsetek takich firm był największym od 2013 roku. Pod koniec 2017 r. tylko 0,4% firm ogłosiło plany przejścia na niepełny etat. Dla niemieckiego przemysłu, który przeżywa recesję od połowy 2018 r., przejście do pracy w niepełnym wymiarze godzin stało się jedną z opcji zachowania miejsc pracy. Według oficjalnych danych, w kwietniu tego roku 44 tys. Niemców przeniosło się do pracy w niepełnym wymiarze godzin, co 3,4 razy więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W związku z przejściem do pracy w niepełnym wymiarze godzin w lutym tego roku 44,5 tys. obywateli Republiki Federalnej Niemiec uzyskało dodatkowe wypłaty.

Ceny rudy żelaza spadły po wzroście przez sześć kolejnych sesji

Ceny rudy żelaza stale rosły w ciągu sześciu sesji i osiągnęły szczyt we wtorek w ciągu ostatnich 5 lat, przekraczając 120 USD za tonę. Wzrost cen został spowodowany przerwami w dostawie rudy żelaza z powodu sytuacji nadzwyczajnej w zaporze w Brazylii i niekorzystnych warunkach pogodowych w Australii. Ponadto ważnym czynnikiem wspierającym wzrost wartości kontraktów na rudę było ogłoszenie przez spółkę górniczą Rio Tinto obniżenia prognozy produkcji. Eksperci doszli do wniosku, że dynamika rynku rudy żelaza nie jest już determinowana przez podstawowe czynniki, które wskazują na prawdopodobną korektę cen. W czwartek na aukcji w Singapurze kontrakty futures na rudę żelaza spadły o 4,1% do 113,19 USD za tonę. Rząd australijski oczekuje, że Chiny zwiększą popyt na rudę żelaza w tym roku, podczas gdy jego globalna podaż spadnie o ponad 4%. Zgodnie z oficjalną prognozą Australia w 2019 r. po raz pierwszy od prawie 20 lat zmniejszy eksport rudy żelaza o 2,5%.

Bitcoin w czwartek gwałtownie wzrósł trzecią sesję z rzędu

Kurs Bitcoin rośnie trzecią sesję z rzędu. W czwartek, jak pokazał indeks Investing.com, osiągnął on poziom w 11 tys. 746 dolarów 90 centów, po wzroście o 5,1% w porównaniu z poprzednią sesją. Ponieważ rynki amerykańskie zostały zamknięte w czwartek w związku z obchodami Dnia Niepodległości, wolumeny obrotu były nieznaczne. Zaprzestanie rozwoju własnej kryptowaluty Libra przez amerykańską firmę Facebook zażądał Komitet ds. Bankowości i Usług Finansowych Izby Reprezentantów Kongresu w związku z apelem w tej sprawie do ponad 30 grup prawników. Projekt opracowywany przez Facebooka, zdaniem Komitetu, może doprowadzić do stworzenia nowego systemu finansowego. System ten będzie konkurować z polityką pieniężną i dolarem amerykańskim, co może zagrażać bezpieczeństwu państwa. Ponadto okazało się, że zgodnie z sugestią brytyjskiego regulatora handel instrumentami pochodnymi opartymi na zasobach cyfrowych może być zakazany dla konsumentów detalicznych od początku 2020 r.

Chińska Giełda Papierów Wartościowych, analogia Nasdaq, rozpocznie pracę 22 lipca

Rozpoczęcie pracy chińskiej giełdy dla firm technologicznych zaplanowano na 22 lipca tego roku. Giełda będzie działać analogicznie do amerykańskiej Nasdaq. Władze chińskie mają nadzieję, że jej  uruchomienie przyczyni się do tego, że z czasem firmy technologiczne zaczną preferować IPO w porównaniu z giełdami w Nowym Jorku i Hongkongu. Jak poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju, w pierwszym etapie akcje 25 spółek będą przedmiotem obrotu na nowej platformie, a także zostanie przetestowany nowy tryb wstępnych ofert publicznych. Chiny zamierzają również wykorzystać giełdę firm technologicznych w celu zreformowania rynków kapitałowych. Jak wcześniej informowaliśmy, ponad 100 firm złożyło już wniosek o IPO na tej giełdzie.

Moody’s zmieniła prognozę systemu bankowego Ukrainy z „pozytywnego” na „stabilny”

Prognoza agencji ratingowej Moody’s Investors Service dotycząca systemu bankowego Ukrainy została zmieniona z „pozytywnej” na „stabilną”. Raport agencji stwierdza, że ​​jakość jej aktywów będzie zagrożona w dłuższej perspektywie z powodu szybko rosnących kredytów konsumpcyjnych w kraju. Oczekuje się, że udział kredytów zagrożonych spadnie do końca przyszłego roku do 54% z 69% na koniec 2018 r. Zgodnie z prognozą nastąpi to w wyniku intensyfikacji akcji kredytowej i odpisywania starych długów kredytowych. Zauważa się, że dochody gospodarstw domowych rosną, co sugeruje, że w przyszłym roku lub półtora nie będzie żadnych niespłaconych kredytów konsumenckich w kraju. Jednocześnie, jeśli wzrost takich kredytów przyspieszy, wpłynie to negatywnie na jakość aktywów bankowych przy spowolnieniu wzrostu PKB. Moody’s wskazuje, że Ukraina musi kontynuować współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, aby utrzymać stabilny system finansowy.

Lamborghini w pierwszej połowie roku zwiększyła sprzedaż 2 razy

Sprzedaż włoskiej firmy Automobili Lamborghini, produkującej supersamochody, osiągnęła w pierwszym półroczu rekordowy poziom w 4 tys. 555 samochodów, co okazało się większe niż sprzedaż za cały 2017 rok. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, indeks skoczył o 96%. Tak znaczny wzrost został możliwy dzięki pojawieniu się na rynku nowego modelu crossovera Urus, którego sprzedaż na określony czas wyniosła 2 tys. 693 sztuki. Firma była w stanie ponad dwukrotnie zwiększyć sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce. Największym rynkiem dla Lamborghini pozostają nadal Stany Zjednoczone. Sprzedaż firmy wzrosła o 67% w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ameryka Północna i Południowa wykazała wzrost o 128%. W regionie Azji i Pacyfiku liczba sprzedanych samochodów wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu roku.