Nowa prognoza niemieckiego wzrostu PKB na bieżący rok, opracowana przez ekspertów z pięciu wiodących instytutów badawczych w Niemczech, została obniżona o 2 razy w porównaniu z jesienną prognozą z 1,9% do 0,8%. Na 2020 rok prognoza wzrostu pozostaje na poziomie 1,8%. Jednocześnie wspólne oświadczenie instytutów stwierdza, że ich prognoza została sporządzona pod koniec marca, kiedy wciąż istniała nadzieja, że „trudnego” Brexitu można uniknąć. Obecnie prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo niskie. Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, należy spodziewać się silniejszego spowolnienia wzrostu gospodarczego zarówno w tym roku, jak i następnym. Prognoza wzrostu PKB dla Niemiec od niezależnej Rady Ekonomistów przy rządzie Niemiec na 2019 rok również została obniżona z 1,5% do 0,8%.
Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii wzrosły w marcu w ujęciu rocznym w najszybszym tempie od 7 miesięcy
Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii wzrosły w marcu w ujęciu rocznym o 3,2% po lutowym wzroście o 2,8%. Halifax, spółka zależna Lloyd Bank, zgłosiła wyniki badań. Marcowy wzrost cen był najbardziej znaczący od 7 miesięcy, mimo że eksperci oczekiwali spadku o 2,1%. W porównaniu z poprzednim miesiącem mieszkania w kraju spadły w cenie o 1,6%. W lutym ceny wzrosły o 6%. Według analityków oczekiwano spadku o 2,8%. W pierwszym kwartale tego roku ceny mieszkań wzrosły o 1,6% w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku. Eksperci przewidują dalszy umiarkowany wzrost cen na mieszkania na tle zmniejszenia liczby domów oferowanych do sprzedaży, a także mniejszej liczby osób chcących je kupić.
Zamówienia na produkty inżynieryjne w Japonii wzrosły w lutym po raz pierwszy od 4 miesięcy
Wielkość zamówień na produkty inżynieryjne w Japonii prawdopodobnie wzrośnie o 2,5% w lutym w porównaniu z marcem, kiedy ten wskaźnik spadł o 5,4%. Do takiego wniosku doszedł Reuters na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 17 japońskich firm inżynieryjnych. Indeks wzrósł po raz pierwszy w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Ale ekonomiści mają nieznaczny optymizm co do utrzymania wzrostu w przyszłości na tle słabego popytu zewnętrznego i trwających sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Japońskie firmy nie spieszą się z inwestowaniem w biznes, zwłaszcza w zaawansowane technologie. Dostarczają do Chin elementy elektroniczne i ciężki sprzęt. Japonia eksportuje gotowe produkty inżynierii mechanicznej na inne rynki, głównie do USA.
Stopa bezrobocia w Kanadzie nie zmieniła się w marcu
Liczba miejsc pracy w gospodarce Kanady spadła w marcu o 7 tys. 200. Raport Rządu Statystyki Kanady stwierdza, że zwolnieni zostali głównie pracownicy pełnoetatowi w sektorze usług. Jednocześnie bezrobocie pozostało na lutowym poziomie 5,8%. Przedsiębiorstwa w sektorze usług zmniejszyły 8 tys. 800 miejsc pracy, które dotknęły głównie pracowników służby zdrowia i opieki społecznej. Jednocześnie obszary finansów, ubezpieczeń i nieruchomości wykazały nieznaczny wzrost miejsc pracy. Przedsiębiorstwa produkujące towary stworzyły 1 tys. 600 nowych miejsc pracy. Według Averi Schonfelda, głównego ekonomisty w CIBC Economics, niewielki spadek zatrudnienia w marcu jest naturalny po gwałtownym wzroście zatrudnienia, wyprzedzając inne wskaźniki wzrostu gospodarczego kraju.
Chińska firma Changan zbuduje zakład produkcji pojazdów elektrycznych w Gruzji
Chiński producent samochodów Changan, którego strategicznymi partnerami są Volvo, Volkswagen i Ford, zbuduje zakład produkcji pojazdów elektrycznych w Gruzji. Zostało to ogłoszone przez gruzińskiego premiera Mamuka Bakhtadze. Oczekuje się, że pierwsze samochody elektryczne wyprodukowane w nowym zakładzie w mieście Kutaisi wejdą na rynek w 2020 roku. Zakład wyprodukuje cztery modele pojazdów elektrycznych. Pojemność zakładu jest przeznaczona do produkcji 40 tysięcy samochodów, z których 50% zostaną dostarczone na rynek krajowy, a reszta zostanie eksportowana do Europy. W ramach programu stworzenia czystego środowiska ekologicznego w kraju podjęto decyzję o zwolnieniu z opłat celnych pojazdów elektrycznych przywożonych do Gruzji. Ponadto dla mieszkańców Tbilisi zakupiono przyjazne dla środowiska ekologiczne autobusy.
Niedobór siły roboczej może spowolnić wzrost gospodarki Niemiec
Niemieckie firmy obawiają się pogorszeniem problemu niedoboru siły roboczej. Agencja Bloomberg pisze, że ta sytuacja może spowolnić rozwój niemieckiej gospodarki. Liczba wakatów w kraju zbliża się do rekordowego poziomu. Brakuje wystarczającej liczby nie tylko wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale również rzemieślników i personelu medycznego. Firmy nie mogą zatrudniać nawet tych, którzy nie muszą posiadać specjalnego szkolenia. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do wyższych płac i zwiększonej konsumpcji prywatnej. W połączeniu z silnym popytem krajowym przyczyni się to do wzrostu rentowności obligacji w długim okresie. Jednak w krótkim okresie wzrost gospodarczy nie będzie stabilne.
Apple Music zwyciężył szwedzkie Spotify pod względem liczby płatnych subskrybentów w USA
Liczba płatnych subskrybentów Apple Music w Stanach Zjednoczonych pod koniec lutego wzrosła do ponad 1 mln. Według informacji dostarczonej do The Wall Street Journal przez poinformowane źródła, według tego wskaźnika Apple Music wyprzedziła rywala ze Szwajcarii, Spotify, którego liczba subskrybentów w Stanach Zjednoczonych wynosiła około 26 milionów. Co miesiąc liczba płatnych subskrybentów Apple Music wzrasta o około 2,6-3%, podczas gdy wzrost Spotify wynosi 1,5-2% miesięcznie. Szwedzka firma starała się utrzymać klientów, oferując zniżki na usługi w połączeniu z subskrypcją na wideo serwis strumieniowy Hulu. Złożyła również skargę do europejskiego organu antymonopolowego, że Apple promuje swoje usługi za pomocą kontroli nad Apple Store. Jednocześnie do końca 2018 roku globalna liczba użytkowników Spotify znacznie przewyższyła liczbę użytkowników Apple Music na całym świecie.
Wzrost zatrudnienia w USA gwałtownie przyspieszył w marcu
Gwałtowny wzrost liczby miejsc pracy w marcu odnotowano w Stanach Zjednoczonych, jak podało ministerstwo pracy. Odpowiedni wskaźnik zwiększył się o 196 tys. po wzroście o 33 tys. w lutym. Ekonomiści szacowali tempo wzrostu na 177 tys. Jednocześnie bezrobocie pozostało na poziomie 3,8%, podobnie jak w lutym, potwierdzając prognozę ekspertów. Wzrost średniej stawki godzinowej spowolnił w ujęciu miesięcznym do 0,1% z 0,4% w poprzednim miesiącu, a jej roczna stopa wzrosła o 3,2% po lutowym wzroście o 3,4%. W zeszłym miesiącu trwałość tygodnia pracy wzrosłą do 34,5 godzin z 34,4 godzin miesiąc wcześniej. Sektor produkcyjny zmniejszył liczbę miejsc pracy o 6 tys. Jednocześnie w sektorze detalicznym nastąpił spadek liczby pracowników o 12 tys. osób. Firmy świadczące usługi biznesowe zatrudniły 37 tys. nowych pracowników. W edukacji i ochronie zdrowia liczba miejsc pracy wzrosła o 70 tys. Amerykański sektor prywatny zwiększył się o 182 tys. miejsc pracy. Dodatkowe 14 tys. pracowników zostało zatrudnionych do służb publicznych.