Lloyds Bank

3620

Lloyds Bank jest to brytyjski bank detaliczny należący do Lloyds Banking Group. Siedziba firmy znajduje się w Londynie.

Historia Lloyds Bank sięga banku Taylors & Lloyds założonego w 1765 roku w Birmingham. Z biegiem lat firma przejęła ponad 200 innych banków, kilkakrotnie zmieniając nazwę na Lloyds & Co. (1853), Lloyds Banking Co. Ltd. (1865), Lloyds, Barnetts & Bosanquets Bank Ltd. (1884) ) i Lloyds Bank Ltd. (1889). W 1995 r. Lloyds Bank połączył się z TSB, tworząc Lloyds TSB Bank plc. Po otrzymaniu pomocy finansowej od rządu brytyjskiego Lloyds została zobowiązana przez Komisję Europejską do podziału – stało się to w 2013 r., kiedy bank TSB został rozdzielony; w tym samym czasie Lloyds TSB został przekształcony z powrotem w Lloyds Bank.

Lloyds Bank plc

Strona internetowa www.lloydsbank.com
Państwo Wielka Brytania
SiedzibaLondyn, Anglia
Data założenia1765

Lloyds należy do pięciu największych banków w Wielkiej Brytanii (obok Royal Bank of Scotland, Barclays, HSBC i Santander), w 2013 roku miał około 1300 oddziałów (około 2000 przed separacją TSB)

Informacje i kontakt

  • Organizacja macierzysta: Lloyds Banking Group
  • Data powstania: 3 czerwca 1765, Birmingham, Wielka Brytania
  • Podmioty zależne: Agricultural Mortgage Corporation,
  • Założyciele Lloyds Banku: Sampson Lloyd, John Taylor

Napad na Lloyds Bank

Napad na Lloyds Bank − 11 września 1971 r. przeprowadzono włamanie do londyńskiego oddziału Lloyds Bank na Baker Street. Złodzieje przekopali podziemny 15-metrowy tunel do skarbca i ukradli gotówkę i biżuterię o wartości milionów funtów ze skrzynek depozytowych. Sprawców nigdy nie znaleziono, a większość skradzionych towarów nie odzyskano.

Przebieg napadu

We wrześniu 1971 r. Robert Rowland, amator radiowy, około 23 lat zgłosił Scotland Yardowi, że właśnie podsłuchał rozmowę złodziei, którzy kradną gdzieś w promieniu 10 km od centrum Londynu. Około. h. O drugiej w nocy dyżurny policjant postanowił poważnie potraktować tę wiadomość i wezwał samochody do wykrycia transmisji. Niestety, kiedy technicy w końcu wyszli z weekendowego odpoczynku, rozmowy na temat krótkofalówki ustały. Policja nie przestała przeszukiwać, ale sprawdzili 750 banków w centrum Londynu. W niedzielne popołudnie przeszukano Lloyds Bank na rogu Baker Street i Marylebone Road, ale nie znaleziono śladów włamania. 15-calowe drzwi skarbca były nienaruszone i zabezpieczone blokadą czasową. Policja nie zdawała sobie sprawy, że podczas ich kontroli złodzieje byli w środku. Kradzież została odkryta dopiero po otwarciu banku w poniedziałek. Zawartość 268 skrytek depozytowych została zabita. Złodzieje wykopali 15-metrowe wykopaliska z piwnic wcześniej dzierżawionego sklepu z wyrobami skórzanymi Le Sac, położonego obok banku. Aby uniknąć wykrycia hałasu, pracowali tylko w weekendy. W zbrojonym betonie o grubości metra, którym jest podłoga sklepienia, próbowali wyciąć otwór lancą tlenową, ale w rezultacie musieli użyć materiałów wybuchowych. Podłoga nie była podłączona do systemu alarmowego, ponieważ uznano ją za nieprzejezdną. Przestępcy zabrali 8 ton śmieci do sklepu, a następnie obrabowali bank.

Przebieg kradzieży przypominał historię rozwiązaną przez Sherlocka Holmesa w Union of Redheads, Arthur Conan Doyle. W tym przypadku nie znaleziono jednak odpowiedzi na wiele pytań. Nie znaleziono zawartości większości skrzynek i nikt nie zgłosił się po to, co zostało odzyskane. Symbolika lokalizacji banku przy Baker Street nie umknęła złodziejom. Przed zakończeniem całej operacji napisali na wewnętrznej ścianie sejfu: Może Sherlock Holmes spróbuje to rozwiązać …

Lloyd’s of London

Londyński rynek ubezpieczeń. Edward Lloyd żył w XVIII wieku i był właścicielem kawiarni przy londyńskiej Tower Street, gdzie odbywały się pierwsze nieformalne zebrania uczestników rynku. Dzisiaj Lloyd’s to jeden z największych dostarczycieli gwarancji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, specjalizujący się również w ubezpieczeniach wyjątkowych i niecodziennych (np. ubezpieczenie nóg baletnicy). Lloyd’s ma niezwykle bogatą historię. W przeszłości tworzyli ją głównie indywidualni zamożni inwestorzy (mówiło się o nich names, czyli „nazwiska”), którzy gotowi byli zastawić osobisty majątek ruchomy jako wsparcie dla syndykatów wspólnie asekurujących ryzyka ubezpieczeniowe. Pokaźne kwoty wypłacane dzisiaj z tytułu roszczeń sprawiają, że na rynku Lloyda działają głównie duże, zarejestrowane spółki. Nie należy mylić Lloyd’s of London z Lloyds TSB Bank, brytyjskim bankiem clearingowym, który nie ma nic wspólnego z  londyńskim rynkiem ubezpieczeń Lloyd’s.