Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadły za tydzień bardziej niż oczekiwano

1057

Amerykański Departament Pracy opublikował dane dotyczące liczby wniosków złożonych po raz pierwszy przez obywateli USA o zasiłki dla bezrobotnych za tydzień 15 czerwca. Liczba ta spadła o 6 tys. do 216 tys., podczas gdy ekonomiści przewidywali spadek tylko do 220 tys. W ciągu ostatnich czterech tygodni odnotowano wzrost liczby wstępnych wniosków o zasiłek o tysiąc do 218 tys. 750 jednostek. Ekonomiści szacują, że liczba osób zatrudnionych w czerwcu może wzrosnąć, chociaż od maja do czerwca liczba wniosków o zasiłek pozostała prawie niezmieniona. Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił o niewielkim wzroście liczby miejsc pracy w maju. W tygodniu kończącym się 8 czerwca 1 mln 660 tys. Amerykanów złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, czyli o 37 tys. mniej niż w poprzednim tygodniu.

monitorfx.pl/dolar-amerykanski/

Ropa zakończyła tydzień aktywnym wzrostem

Konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi zwiększył ryzyko dotyczące dostaw ropy z Bliskiego Wschodu, co spowodowało wzrost cen ropy pod koniec ubiegłego tygodnia. W ciągu tygodnia ropa Brent wzrosła o 5%, WTI o prawie 8%. Według gazety The New York Times, prezydent USA Donald Trump w ostatniej chwili przed usankcjonowanym  przez niego atakiem na Iran anulował go, ponieważ mogło zginąć około 150 osób. Decyzja USA o ataku w Iranie nastąpiła po zniszczeniu amerykańskich UAV przez irańskie wojska, które według USA zostały zaatakowane w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, podczas gdy Iran zgłosił incydent w przestrzeni powietrznej kraju. Poparcie dla wzrostu cen ropy w piątek odnotowano również w zawieszeniu rafinerii ropy w pobliżu Filadelfii, gdzie nastąpił pożar. Do 16:24 czasu środkowoeuropejskiego w piątek cena ropy Brent osiągnęła 65 dolarów 10 centów za baryłkę, wzrastając o 1,01%. Ropa WTI wzrosła o 0,72% do 57 dolarów 48 centów za baryłka ropy.

W kwietniu sprzedaż detaliczna w Kanadzie wzrosła trzeci miesiąc z rzędu

W kwietniu kanadyjska sprzedaż detaliczna wyniosła 51,5 mld dolarów kanadyjskich. Jak pokazują oficjalne dane, tempo wzrostu w porównaniu z marcem było na poziomie 0,1%. Jednocześnie wskaźnik, który nie uwzględnia samochodów i części zamiennych, zmniejszył się o 0,1%. Stacje benzynowe zwiększyły swój wskaźnik o 1,2%. Sprzedaż w sklepach spożywczych i napojów wzrosła o 0,4%. Inne sklepy odnotowały wzrost sprzedaży o 2,8% drugi miesiąc z rzędu. Nowi dealerzy samochodowi sprzedali samochodów o 1,2% więcej niż w poprzednim miesiącu. Całkowita sprzedaż samochodów i części zamiennych do nich wzrosła o 0,1%. Udział sprzedaży w sklepach internetowych wzrósł w kwietniu do 3% z 2% rok wcześniej. Handel detaliczny odnotował wzrost o 14,9% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Aktywność produkcyjna w Japonii spadła w czerwcu

Dalszy spadek aktywności produkcyjnej w Japonii wynika ze słabych zamówień w kraju. Według IHS Market wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w Japonii wyniósł 49,5 pkt w czerwcu, w porównaniu z majową wartością w 49,8 pkt spadając do minimum trzech miesięcy. Zmniejszenie wolumenu nowych zamówień było najbardziej znaczące od czerwca 2016 r. na tle słabego popytu na rynkach krajowych i zagranicznych. Eksperci zwracają uwagę na negatywny wpływ sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednocześnie liczba prac w toku w sektorze produkcyjnym spadła najwyżej od stycznia 2013 r. W czerwcu zanotowano spadek cen producentów przy spowolnieniu wzrostu cen surowców.

Indeks aktywności biznesowej w strefie euro wzrósł w czerwcu do maksimum od 7 miesięcy

Sektor prywatny strefy euro w czerwcu wykazał najszybszy wzrost w ciągu ostatnich 7 miesięcy ze względu na wzrost w sektorze usług. Według wstępnych danych Markit Economics złożony wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorach przemysłowym i usługowym w strefie euro wyniósł 52,1 pkt, wzrastając w stosunku do majowej wartości 51,8 pkt. Ekonomiści nie spodziewali się zmiany w maju. Sektor usług odnotował wzrost aktywności gospodarczej do 53,4 pkt z 52,9 pkt, przekraczając wzrost przewidziany przez ekspertów w 53 pkt. Jednocześnie wzrost indeksu w strefie euro do 47,8 pkt z 47,7 pkt miesiąc wcześniej nie spełnił oczekiwań rynku. Ekonomiści prognozowali wskaźnik na poziomie 48 pkt. Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit, zwrócił uwagę, że słabe wydatki biznesowe, inwestycje i nastroje zostały spowodowane obawami o rosnące ryzyko geopolityczne i konsekwencje wojen handlowych.  

Nastroje biznesowe w Niemczech osłabiły się w czerwcu

Badanie przeprowadzone przez IFO Institute w Monachium wykazało osłabienie nastrojów biznesowych w Niemczech w czerwcu. Indeks, który determinuje klimat biznesowy w kraju, wyniósł 97,4 pkt, po czym spadł w stosunku do majowej wartości 97,9 pkt. Czerwcowa wartość indeksu potwierdziła prognozy ekspertów, notując najniższy poziom od listopada 2014 roku. Wskaźnik charakteryzujący obecną sytuację w niemieckiej gospodarce wykazał nieoczekiwany wzrost w tym miesiącu. Jego wartość wyniosła 100,8 pkt, podczas gdy ekonomiści przewidywali, że w czerwcu liczba ta spadnie do 100,3 pkt z 100,7 pkt w maju. W czerwcu nastąpił również spadek wskaźnika oczekiwań ekonomicznych do 94,2 pkt z 95,2 pkt miesiąc wcześniej. Zdaniem ekspertów oczekiwano mniej znaczącego spadku – do 94,6 pkt. Raport Instytutu zwraca uwagę na pogorszenie klimatu biznesowego zarówno w przemyśle wytwórczym, jak i sektorze usług.