Wskaźnik zaufania konsumentów w Finlandii spadł w maju

2102

Zaufanie fińskich konsumentów w majukontynuowało spadek. Jak pokazują statystyki kraju, wskaźnik zaufania konsumentów w Finlandii spadł do minus 1,8 pkt z kwietniowej wartości w minus 1,7 pkt. Wskaźnik, który określa oczekiwania gospodarstw domowych na temat własnej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy, nieznacznie wzrósł. Jednocześnie spadły oczekiwania dotyczące gospodarki kraju. Konsumenci zaczęli mniej martwić się o bezrobocie w maju, podczas gdy ich zdolność do zwiększenia oszczędności wzrosła. Wskaźnik, określający chęć wydawania pieniędzy na dobra trwałe, pozostał na poziomie kwietniowym. Według Konfederacji Fińskiego Przemysłu zaufanie biznesowe fińskich przedsiębiorstw produkcyjnych w maju wzrosło do 1 pkt z minus 1 pkt w maju. Jednocześnie sektor usług wykazał wzrost zaufania z 3 pkt do 5 pkt.

Duże przedsiębiorstwa przemysłowe w Chinach zmniejszyły zysk o 3,7% w marcu

W Chinach spowolnienie wzrostu aktywności biznesowej w kwietniu wpłynęło na zyski dużych chińskich przedsiębiorstw przemysłowych, których łączna liczba spadła o 3,7% z tego samego miesiąca rok wcześniej do 515,4 mld juanów. Zostało to zgłoszone przez Krajowe Biuro Statystyczne kraju. W marcu odnotowano najszybsze tempo wzrostu ich zysków w ciągu ostatnich 8 miesięcy, gdy wskaźnik wzrósł o 13,9%. W pierwszych czterech miesiącach roku chińskie przedsiębiorstwa przemysłowe zmniejszyły zyski o 3,4% w ujęciu rocznym. Ich łączna liczba wyniosła 1 bln 810 mld juanów. Między styczniem a marcem zyski firmy spadły o 3,3%. W okresie styczeń-kwiecień odnotowano niskie inwestycje w środki trwałe i słaby wzrost produkcji przemysłowej. Od stycznia do kwietnia firmy telekomunikacyjne i producenci sprzętu elektronicznego zmniejszyli zyski o 15,3%.

Nestle prawie o połowe zrealizowała plan redukcji wydatków

Plan redukcji wydatków szwajcarskiej firmy Nestle jest prawie o połowę zrealizowany. Opracowany i zatwierdzony w 2016 roku plan przewiduje, że do 2020 roku wydatki firmy zmniejszą się o 2-2,5 mld franków szwajcarskich. Według Francois-Xaviera Rogera, dyrektora finansowego Dow Jones, w tej chwili Nestle zmniejszyła łączne wydatki o około 1,2 mld franków. Planowana redukcja wydatków operacji zakupowych zrealizowana na 65%. Jednocześnie plan zmniejszenia wydatków produkcji zrealizował się tylko w 35%. Roger zauważył, że część przedsiębiorstw jest przebudowywana i zamyka się po jednej fabryce rarz na miesiąc. Według niego wdrożenie planu pomogło znacząco poprawić wyniki finansowe firmy. Nakłady inwestycyjne wyniosły zatem 4,2% od przychodów, wobec 5,9% w 2012 roku.

Kurs Bitcoin wyznaczył nowe maksimum roczne

Dane indeksu Investing.com pokazały, że podczas sesji giełdowej w poniedziałek do 12:05 czasu środkowoeuropejskiego stopa Bitcoin wzrosła o 8,5% do 8702 dolarów 30 centów, odnotowując maksymalny poziom od ponad roku. Od początku roku Bitcoin wzmocnił się o 140%, jednak pozostał znacznie poniżej poziomu w 19 tysięcy dolarów, osiągniętego w 2017 roku. Pomimo rosnącego zainteresowania kryptowalutami firm głównego nurtu, maj może być najlepszym miesiącem dla Bitcoinu od prawie dwóch lat. Eksperci wskazują na szereg czynników, które wspierają wzrost kryptowaluty. Wśród nich Facebook, który planuje stworzyć własną walutę cyfrową i telefon, który jest wprowadzany do sprzedaży przez tajwański HTC i który jest w stanie przechowywać kryptowaluty. Ponadto amerykański AT&T zamierza umożliwić swoim klientom korzystanie z systemu płatności BitPay w celu płacenia rachunków online.

Microsoft kończy współpracę z Huawei

Po tym, jak chiński Huawei znalazł się na czarnej liście firm, z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą prowadzić działalności, wielu amerykańskich producentów, w tym Google, Intel, Broadcom i Qualcomm, zaprzestało współpracy z tą firmą. Teraz Microsoft również odmówił współpracy z Huawei. Doprowadzi to do tego, że chiński producent smartfonów nie będzie w stanie wydawać urządzeń z systemem Windows OC. Chińskie media poinformowały, że Microsoft przestał przyjmować zamówienia na te urządzenia od Huawei. Zespół serwisowy został również odwołany z centrali firmy Microsoft w Shenzhen. Ponadto Microsoft przestał już wspierać pracę usług chińskiej firmy. Jak wcześniej informowaliśmy, Huawei tworzy własną OC Hongmeng, do której będzie mógł przenieść swoje urządzenia tej jesieni.

Złożony wskaźnik zaufania strefy euro wzrósł w maju

Komisja Europejska opublikowała w maju dane dotyczące dynamiki złożonego wskaźnika zaufania przedsiębiorstw i konsumentów do gospodarki strefy euro. Urząd odnotował wzrost po raz pierwszy od czerwca 2018 roku. Wartość indeksu w maju była na poziomie 105,1 pkt wobec 103,9 pkt w kwietniu, podczas gdy analitycy oczekiwali wartości na poziomie 104 pkt. Wśród przedsiębiorstw przemysłowych wskaźnik wzrósł do minus 2,9 pkt z minus 4,3 pkt w poprzednim miesiącu. Europejscy usługodawcy odnotowali wzrost wskaźnika do 12,2 pkt z 11,8 pkt. Wzrosło również zaufanie konsumentów. Odpowiedni wskaźnik wyniósł minus 6,5 pkt, wzrastając od kwietniowej wartości w minus 7,3 pkt. Jednocześnie wskaźnik koniunktury wykazał spadek – z 0,42 pkt do 0,3 pkt.

Amerykańskie Global Payments i Total System zgodziły się na fuzję

Global Payments i Total System Services, które świadczą usługi przetwarzania płatności w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzą fuzję firmy poprzez wymianę udziałów. Jak poinformowały źródła Bloomberg, wielkość transakcji szacowana jest na 21,5 mld dolarów. Oznacza to, że akcjonariusze Total System otrzymują po 0,8101 akcji Global Payments za każdą akcję spółki. W połączonej firmie stanowisko dyrektora generalnego obejmie dyrektor generalny Global Payments, Jeff Sloan, a stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów będzie obejmował CEO Total System, Troy Woods. Źródła poinformowały również agencję, że 52% przyszłej spółki będzie należeć do akcjonariuszy Global Payments, a 48% do akcjonariuszy Total System. Według szacunków CNBC wartość nowej firmy wyniesie około 40 mld dolarów.