Chiński rynek smartfonów spadł o 11%

658

Chiński rynek smartfonów spadł o 11% w ostatnim kwartale 2018 roku, raportują analitycy Strategy Analytics. Dostawy urządzeń do Chin spadają już piąty raz z rzędu.

W czwartym kwartale 2018 r. sprzedano około 108 milionów smartfonów do ChRL, podczas gdy w zeszłym roku na rynek weszło 121,3 miliony urządzeń. Duży udział w rynku należy do Huawei, Apple i Xiaomi natomiast osłabiły swoją pozycję. Pod koniec 2018 r. Chiny otrzymały 408,5 milionów smartfonów, czyli o 11% mniej niż w 2017 roku.

Udział Huawei na rynku w Chinach wzrósł do 28%, a liczba wysyłek marki wzrosła o 23% w ciągu roku. Powodem sukcesu firmy jest szereg urządzeń i silne kanały sprzedaży. W 2018 roku Huawei wprowadził na rynek 26% całkowitej liczby smartfonów lub 105 milionów sztuk.

Drugie miejsce zajęła firma Oppo, która zmniejszyła liczbę przesyłek o 2% do 22,4 milionów smartfonów. Na trzecim miejscu znalazła się Vivo, która zwiększyła dostawy o 8% do 22 milionów sztuk. Przesyłki Apple spadły o 22% w ostatnim kwartale roku. Firma sprzedała 10 milionów sztuk w październiku i grudniu. Wskaźniki Apple w ChRL spadają w ciągu ostatnich 12 kwartałów. Pogorszenie wyników wynika z ceny na urządzenia w Chinach i wojny handlowej ChRL i USA.

Xiaomi zajęła piąte miejsce w rankingu z udziałem w rynku na poziomie 9,3% i wskaźnikiem dostaw 10 milionów urządzeń.

Europa została głównym nabywcą gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych

Sprzedaż amerykańskiego gazu skroplonego ziemnego (LNG) do Europy wzrosła pięciokrotnie, dzięki czemu kraje strefy euro stały się głównymi nabywcami LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Europa kupiła więcej gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych niż Korea Południowa i Meksyk. Dostawy LNG na kontynent wzrosły z 0,7 ton w 2017 r., do 3,23 ton w 2018 r. Stany zajmują drugie miejsce w dostawach gazu do Europy. Pierwsze miejsce należy do Kataru, największego producenta LNG.

Amerykańscy producenci zmienili główny rynek po obniżeniu cen LNG w Azji. James Henderson, dyrektor programu badawczego LNG, uważa, że ​​nowy łańcuch dostaw nie jest powiązany z polityką. Stany Zjednoczone przerzuciły się na rynek europejski, ponieważ odnalazły tam większy zysk.

Unia Europejska pod przywództwem Jean-Claude’a Junckera i Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Trumpa zgodziły się utworzyć grupę roboczą. Umowa zwiększy dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych do UE.

Sprzedaż samochodów ekologicznych w Norwegii osiągnęła nowy rekord

Norwegia osiągnęła nowy rekord sprzedaży samochodów na nowych źródłach energii. W 2018 r. udział ekologicznych samochodów sprzedawanych w kraju wyniósł 31,2% wobec 20,9% w 2017. Jeśli uwzględnimy modele hybrydowe w tej liczbie, odsetek wzrośnie do 49,1% wobec 38,9% w 2017 roku.

Jednocześnie sprzedaż nowych samochodów spadła o 6,8% w 2018 r. do 147 929 tysięcy samochodów, chociaż zeszły rok był szósty pod względem liczby sprzedanych samochodów. Sprzedaż samochodów w „NIE” wzrosła o 40% w porównaniu do 2017 roku. Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi były natomiast gorsze. Ich udział w sprzedaży samochodów spadł do 17,7% w 2018 r., z 23,1% w 2017.

Teraz co dziesiąty z 2 milionów samochodów w Norwegii jeździ na paliwie alternatywnym. Norwegia jest największym rynkiem Tesli w Europie. W 2018 roku sprzedano w kraju 8,6 tys. samochodów tej marki. Biorąc pod uwagę produkcję nowego Model 3, sprzedaż Tesli w Norwegii w tym roku może znacznie wzrosnąć.

Indeks klimatu biznesowego w Niemczech spadł do najniższego poziomu od trzech lat

W styczniu wskaźnik klimatu biznesowego w Niemczech spadł do 99,1 pkt w porównaniu do wartości z grudnia w 101 pkt, podaje instytut badawczy Ifo.

Wskaźnik osiągnął najniższy poziom od lutego 2016 roku. Eksperci przewidują spadek do 100,7 pkt. Indeks bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadł do 104,3 pkt z 104,9 pkt w grudniu. Analitycy ankietowani przez Reuters, oczekiwali spadku do 104,2 pkt. Natomiast wartość z grudnia została skorygowana w górę z 104,7 pkt.

Indeks oczekiwań gospodarczych spadł do 94,2 pkt z 97,3 pkt w listopadzie. Według ekspertów liczba ta miała spaść do 97 pkt.

Wielkość kredytów hipotecznych emitowanych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w grudniu

Brytyjskie banki wydały mniej kredytów hipotecznych w grudniu w porównaniu do listopada, informuje Reuters. Łączna kwota pożyczek spadła do 1,235 miliardów GBP. Jest to najniższa wartość od 2016 roku.

Banki wydały o 6% więcej kredytów niż przed rokiem, ale mniej niż w listopadzie. W grudniu zatwierdzono 38 779 kredytów, w listopadzie – 39 205. Grudniowe wskaźniki finansowe sygnalizują spowolnienie na brytyjskim rynku mieszkaniowym przed opuszczeniem UE. Brytyjskie firmy tworzą pieniężną „poduszkę bezpieczeństwa” ze strachu przed niepewną przyszłością.

Członkowie Royal Institution of Chartered Surveyors przedstawili najbardziej negatywną prognozę od 1999 roku dotyczącą sprzedaży nieruchomości w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Airbus grozi opuszczeniem Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele Airbus zapowiedzieli przeniesienie produkcji z Wielkiej Brytanii, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu, donosi Bloomberg. W tym przypadku są zagrożone miejsca pracy i przejrzystość dla biznesu w Wielkiej Brytanii.

Airbus produkuje skrzydła do samolotów w Wielkiej Brytanii, a jeśli kraj opuści UE bez umowy, firma przeniesie produkcję do innego kraju. W Wielkiej Brytanii aktualnie jest 14 000 pracowników Airbusa.

Firma nie będzie w stanie przenieść produkcji w ciągu jednego dnia, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia Brexitu, firma przekieruje inwestycje. Wiele firm już ogłosiło przeniesienie biur z Wielkiej Brytanii do innych krajów europejskich. Kraj opuszczą Dyson, Sony i inne światowe marki.

EBC: wzrost w strefie euro zwolni w 2019 roku

Ankieta przeprowadzona przez analityków EBC wykazała spadek prognoz wzrostu dla strefy euro w 2019 roku. Wcześniej oczekiwano wzrostu gospodarki UE na poziomie 1,8% w 2019 roku. Obecna ocena ekspercka wyniosła 1,5%.

Analitycy przewidują inflację na poziomie 1,5% w 2019 roku. Wcześniej eksperci oczekiwali 1,7%.

Prognoza wzrostu PKB w 2020 roku została obniżona do 1,5% zamiast 1,6%, a prognoza inflacji – do 1,6% zamiast 1,7%. Eksperci spodziewają się, że PKB w strefie euro będzie rósł w tempie 1,5% rocznie. Wstępna prognoza wyniosła 1,6%.

Do 2022 r. inflacja wzrośnie do 1,8%, a nie 1,9%, jak sądzili analitycy. EBC ma nadzieję osiągnąć stopę inflacji „nieco poniżej 2%”, która, biorąc pod uwagę bieżące dane, jest trudna do osiągnięcia.

Gubernator banku Mario Draghi nie planuje podnosić stóp procentowych przynajmniej do końca lata 2019 roku. W styczniu oprocentowanie kredytów pozostało na poziomie zera, stopa depozytów – na poziomie minus 0,4%, stopa marży kredytów – na poziomie 0,25% rocznie. Obniżenie prognoz wzrostu PKB jest spowodowane czynnikami geopolitycznymi, zagrożeniem protekcjonizmu, słabymi rynkami w krajach rozwijających się i dużą zmiennością.