Indeks aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym spadł do 54 punktów z 54,3 punktów przed miesiącem, wykazały dane IHS Markit. Wzrost sektora przemysłowego w lipcu okazał się najwolniejszy od 3 miesięcy. Tempo wzrostu zarówno produkcji, jak i nowych zamówień zwolniło w lipcu w związku ze słabym wzrostem liczby nowych zamówień w kraju. W tym samym czasie inflacja cen zakupu w lipcu wzrosła ze względu na wyższe ceny surowców i niedobór niektórych surowców. Wskaźnik pozytywnych nastrojów w sektorze wytwórczym spadł w lipcu do minimum od 21 miesiąca na tle niepewności dotyczącej Brexitu i kursu funta szterlinga.
Największa grupa finansowa Holandii ING zwiększyła kwartalny zysk o 4,2%
Największa grupa finansowa Holandii ING poinformowała o wzroście zysku netto w drugim kwartale o 4,2% w ujęciu rocznym do 1 mld 429 mln euro, na co wpłynęło zwiększenie dochodów odsetkowych i prowizji. Podstawowy zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 1,5%, wynosząc 2 miliardy 22 miliony euro. Jednocześnie kwartalne przychody spadły o 1,1% do 4 miliardów 484 milionów euro. Kwartalny procentowy zysk netto ING urósł o 2,4% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku do 3 mld 441 mln EUR. Kwota rezerw na złe długi spadła z 229 milionów euro do 115 milionów euro.
Bank Anglii podniósł podstawową stopę procentową z poziomu 0,5% do 0,75%
Bank Anglii na posiedzeniu 2 sierpnia podjął decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy procentowej o 0,25 punktów procentowych do 0,75%. Regulator po raz pierwszy przedstawił swoją wizję neutralnego poziomu stóp procentowych, w którym polityka pieniężno-kredytowa nie będzie ani stymulować, ani spowalniać aktywności gospodarczej w kraju. Bank Anglii uważa, że ten poziom mieści się w przedziale od 2% do 3%. Eksperci banku oczekują przyspieszenia wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w drugim kwartale po słabym początku roku oraz wzrostu gospodarki pod koniec roku na poziomie 1,4%. Według ich szacunków średnia roczna stopa wzrostu PKB do roku 2020 wyniesie 1,75%. Inflacja w bieżącym roku oczekuje się na poziomie 2,3%, w przyszłym roku – 2,2%.
Zysk netto Prada pod koniec półrocza wzrósł o 10,7%
Włoski dom mody Prada w pierwszej połowie 2018 roku zwiększył zysk netto o 10,7% w skali roku do 105 milionów 700 tysięcy euro. Zysk przed opodatkowaniem i wypłatą odsetek urósł o 16% i wyniósł 159 milionów 200 tysięcy euro. EBITDA wzrosła o 8% do 270 milionów 800 tysięcy euro. Przychody wzrosły o 3,3% w ujęciu rocznym do 1 miliarda 535 milionów euro. Wzrost sprzedaży odnotowano we wszystkich regionach. W Europie sprzedaż (wyłączając fluktuacje walutowe) wzrosła o 7%, w regionie Azji i Pacyfiku – o 14% w Ameryce Północnej i Południowej – o 8%, w Japonii — o 9%, na Bliskim Wschodzie — o 7%. W ramach doskonalenia sieci detalicznej firma otworzyła 17 i zamknęła 13 sklepów od początku 2018 roku.
Produkcja przemysłowa w Brazylii wzrosła w czerwcu o rekordowe 13%
W czerwcu wolumen produkcji przemysłowej w Brazylii wzrósł o 13,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy indeks spadł o 11%, świadczą dane Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki. Wskaźnik czerwcowy wzrósł o rekordową kwotę, ponieważ zakończył się ogólnokrajowy strajk kierowców ciężarówek spowodowany gwałtownym wzrostem cen oleju napędowego. Według ekspertów około 64% wszystkich towarów w Brazylii transportuje się za pomocą ciężarówek. Niemniej jednak rekordowy wzrost wskaźnika w czerwcu nie sprawdził prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 14,1%. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa w Brazylii wzrosła o 3,5% po spadku o 6,6% w maju.