Ceny konsumpcyjne w Turcji wzrosły w sierpniu 2018 roku o 17,9% w ujęciu rocznym, notując maksymalny wzrost od września 2003 roku, świadczą dane oficjalne. W porównaniu ze wzrostem cen o 15,85% w poprzednim miesiącu, inflacja w sierpniu gwałtownie przyspieszyła. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 17,6%. Jak podał w poniedziałek Centralny Bank Turcji, jest on gotów na swoim posiedzeniu 13 września dostosować politykę pieniężną tak, aby powstrzymać ryzyka związane z inflacją. Dzięki oświadczeniom Banku Centralnego turecka lira spowolniła spadek do dolara amerykańskiego z ponad 2% do 0,3%. W porównaniu do lipca ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 2,3% po wzroście o 0,55%. Ceny nośników energii wzrosły w ujęciu rocznym o 21,34%, produkty żywnościowe – o 19,75%. Taryfy na usługi transportowe wzrosły o 27,1%. Ceny producentów wzrosły o ponad 32%.
Goldman Sachs przewiduje wzrost udziału renminbi w światowych rezerwach walutowych ze względu na spadek udziału dolara i jena
Goldman Sachs prognozuje wzrost udziału juana w rezerwach światowych do 1 tryliona dolarów w ciągu 5 lat do 2022 roku z powodu spadku udziału dolara i jena, podaje Bloomberg. Z tej kwoty na banki centralne, które utrzymają większość swoich rezerw w dolarach, przypadać będzie 250 miliardów dolarów. One będą redukować udział waluty amerykańskiej. Analitycy zauważają, że „wzrost popularności juana powinien więcej wpłynąć na jena, ponieważ nie będzie on już jedyną walutą rezerwową Azji”. Według szacunków Goldman, przez 5 lat odpływ z japońskich obligacji wyniesie 66 miliardów dolarów, co odpowiada 12% inwestycji zagranicznych w japońskie obligacje państwowe. Odpływ z obligacji Stanów Zjednoczonych wyniesie 280 miliardów dolarów, co odpowiada 4% zagranicznych inwestycji w Treasuries. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego udział juana w światowych rezerwach wzrośnie do około 3-4% do końca 2022 roku. Jednak analitycy Goldman uważają, że liczba ta może być znacznie wyższa.
Chińska agencja ratingowa Dagong na rok straciła licencję
Licencja chińskiej agencji ratingowej Dagong Global Credit Ratings została zawieszona przez chińskich regulatorów, informuje South China Morning Post. Dagong jest wśród trzech największych agencji ratingowych w Chinach, których działania były niejednokrotnie krytykowane przez ekspertów międzynarodowych, notujących wydawanie niewłaściwie wysokich szacunków o chińskich emitentach. Zagraniczne agencje ratingowe mogą obecnie działać w Chinach tylko w ramach wspólnych przedsięwzięć z lokalnymi firmami. Jak zauważył przedstawiciel chińskiej Komisji ds. regulacji rynku papierów wartościowych, podczas przeprowadzenia kontroli w biurze Dagong wykryto naruszenia w wykorzystywaniu pieczęci oficjalnej, „chaotyczne zarządzanie”, wysokie prowizje za usługi doradcze, problemy w modelach finansowych stosowanych w wystawieniu ratingów obligacji.
Aktywność gospodarcza w sektorze usług w Wielkiej Brytanii przyspieszyła wzrost w sierpniu
Indeks menedżerów zaopatrzenia w sektorze usług w Wielkiej Brytanii w sierpniu wzrósł do 54,3 punktu z 53,5 punktu w poprzednim miesiącu, świadczą wyniki sondażu IHS Markit. Sektor rozwinął się w szybszym tempie w związku z nasileniem nowych zamówień. Wskaźnik w sierpniu osiągnął swój drugi najwyższy poziom od lutego. Eksperci oczekiwali wzrostu indeksu do 53,9 punktu. Przy tym optymizm w sektorze usług w stosunku do perspektyw biznesowych na najbliższe 12 miesięcy spadł do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Dyrektor Grupy CIPS Duncan Brock powiedział: „Tak więc, pomimo faktu, że sektor ten pozostał na plusie, ciemne chmury niepewności politycznej nadal wpływają i przeszkadzają większej aktywności gospodarczej.”
Prognoza banków Wall Street co do cen ropy naftowej pozostała bez zmian
Comiesięczny sondaż The Wall Street Journal na końcu sierpnia pokazał, że analitycy banków z Wall Street w sierpniu zachowali prognozę cen ropy bez zmian. Wcześniej przez 10 miesięcy z rzędu ich prognozy rosły co miesiąc. Analitycy bankowi oczekują kontynuacji wzrostu produkcji i eksportu OPEC, głównie ze względu na Arabię Saudyjską. Według prognozy 11 przedstawicieli banków inwestycyjnych, biorących udział w badaniu, cena ropy Brent w 2018 roku wyniesie średnio 73 dolary 65 centów za baryłkę, WTI – około 68 dolarów za baryłkę. Na rok 2019 analitycy obniżyli średnią roczną cenę Brent do 74 dolarów 55 centów za baryłkę z 75 dolarów 63 centów za baryłkę, WTI – do 68 dolarów za baryłkę z 69 dolarów 75 centów za baryłkę.
Korporacja Exxon Mobil podpisała nowe porozumienia dotyczące inwestycji w Chinach
Jedna z największych firm naftowo-gazowych w Stanach Zjednoczonych korporacja Exxon Mobil poinformowała, że podpisała nowe porozumienia o inwestycjach w Chiny, pomimo utrudnień w stosunkach handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Chodzi o inwestycjach w projekt petrochemiczny i terminal do importu skroplonego gazu w południowych Chinach. Z rządem prowincji Guangdong została podpisana umowa ramowa o współpracy sugerująca dyskusję na temat możliwości budowy kompleksu petrochemicznego w parku przemysłowym w pobliżu miasta Hoizhou. Obecnie uruchomienie kompleksu jest zaplanowane na 2023 rok, jednak ostateczna decyzja inwestycyjna o projekcie będzie zależała od konkurencyjności propozycji i otrzymania koniecznych pozwoleń. Exxon zgodziła się również uczestniczyć w budowie terminalu LNG w Hoizhou, dla którego zamierza dostarczać skroplony gaz.
Drugi co do wielkości kredytodawca w Kazachstanie pożyczył 405 milionów dolarów od Narodowego banku kraju
Drugi pod względem aktywów kredytodawca w Kazachstanie poinformował o otrzymaniu kredytu krótkoterminowego od Narodowego Banku Kazachstanu o wartości 150 miliardów tenge na potrzebę zapewnienia dodatkowego zapasu płynności. W komunikacie banku mówi się również, że on częściowo spłacił pożyczone na kwotę 100 miliardów tenge 5 września i w najbliższym czasie odda pozostałą część kredytu ze swoich środków. Spadek aktywów płynnych Tsesnabanku w drugim kwartale o 30,3% okazał się najbardziej znaczącym spośród 10 największych banków w Kazachstanie. Tsesnabank poinformował agencję Reuters, że pozbywa się „drogiej płynności” w związku z obniżeniem krajowych stóp procentowych.