Po co istnieje giełda?

778

Giełda jest obok banków jednym z najważniejszych dostawców kapitału dla firm działających w Polsce – zarówno dużych, takich jak Orlen, jak i dość małych. Zamiast udać się do banku po pożyczkę na rozwój, właściciele firmy decydują się umieścić ją na giełdzie, tj. sprzedać część lub całość akcji (akcji). Czasami sprzedawca jest państwem, kiedy ogłasza prywatyzację spółki państwowej za pośrednictwem giełdy. W ubiegłym roku na rynku głównym naszej giełdy sprzedano nowe akcje o wartości ponad 7,75 mld zł. To właśnie inwestorzy wydali między innymi na zakup Energi, PKP Cargo i Newag. Znalezienie takich pieniędzy gdzie indziej byłoby trudne. Inwestorzy stają się współwłaścicielami firmy poprzez małe bloki konstrukcyjne.

Giełda nie tylko zapewnia kapitał, ale jest także cennym źródłem informacji o stanie polskiej gospodarki. Jest często wykorzystywany jako ekonomiczna prognoza pogody. Jeśli główne indeksy giełdowe spadną przez długi czas, oznacza to, że spowolnienie prawdopodobnie nadchodzi, a gdy wzrosną, możesz liczyć na to, że wkrótce rozkwitną krajowe firmy. Jakie są indeksy giełdowe? Istnieje kilka, na przykład WIG20 – są to akcje 20 największych spółek giełdy zebrane w jednym wskaźniku, jedna wirtualna akcja, której cenę można śledzić – i dzięki temu mają wyobrażenie o tym, jak radzą sobie wszystkie 20 spółek.

Firma, która wchodzi na giełdę, ma więcej obowiązków niż zwykła firma. Musi wyznać swoje działania, tj. Składać raporty (co kwartał), aby osoby, które kupiły jej akcje, wiedziały mniej więcej o tym, co dzieje się w firmie, której są współwłaścicielami. Komisja Nadzoru Finansowego czuwa nad tym. Dzięki GPW nasza działalność – przynajmniej ta obecna na rynku publicznym – jest bardziej przejrzysta.

Wielu z nas jest inwestorami giełdowymi i może nawet tego nie wiedzieć. Jak to możliwe? Firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne inwestują pieniądze swoich klientów na giełdzie.