Portfel
Dowolna grupa różnego typu papierów dłużnych lub papierów wartościowych, należących do jednego posiadacza, których łączna wartość wykazywana jest jako składnik aktywów. Portfel rynkowy obejmuje cały zakres ryzykownych aktywów. Z uwagi na różne korelacje między zyskami wahania w ramach portfela zwykle kompensują się i w ten sposób w sumie eliminują większość ryzyka poszczególnych inwestycji. Jednakże ryzyka wewnętrznego (rezydualnego) – zwanego ryzykiem systematycznym – nie można wyeliminować poprzez dywersyfikację portfela. Słowo pochodzi od przenośnej teczki na dokumenty (dosłownie „przenośne karty”).
Portfel inwestycyjny
Każdy zestaw aktywów zgromadzonych w celu osiągnięcia dochodu, który z czasem gromadzi się i tworzy majątek. Jest to raczej szerokie pojęcie, pod którym kryje się wiele wariantów. Portfel inwestycyjny może zawierać aktywa finansowe, nieruchomości lub antyki. Może też się składać z pieniędzy odłożonych w funduszu emerytalnym lub z amatorskich spekulacji na rynku drobnych spekulantów. Portfel inwestycyjny powinien posiadać przynajmniej dwie kluczowe cechy. Po pierwsze, musi być co najmniej nadzieja, że z czasem przyniesie majątek. Po drugie, powinien być zróż- nicowany. Mogą to być różne klasy aktywów – akcje, obligacje, instrumenty rynku pieniężnego itd. – lub zróżnicowanie wewnątrz klas aktywów – akcje w firmie A, B, C itd. W najbardziej powszechnym znaczeniu pod pojęciem „portfel inwestycyjny” rozumie się aktywa finansowe w obrocie, które trzymane są cierpliwie, długoterminowo, w przeciwieństwie do krótkoterminowego obrotu.
Portfel rynkowy
Hipotetyczny portfel wszystkich ryzykownych aktywów (krajowych i międzynarodowych akcji, obligacji, opcji, towarów, nieruchomości itp.), które są ważone według wartości ich aktywów. Taki portfel jest w pełni zdywersyfikowany. Wszelkie ryzyka charakterystyczne dla poszczególnych aktywów zostają wyeliminowane i pozostaje tylko ryzyko systemowe dotyczące całego portfela. Pojęcie portfela rynkowego odgrywa ważną rolę w teorii portfela. Patrz linia rynku kapitałowego oraz model wyceny aktywów kapitałowych (model równowagi rynku kapitałowego) a rachunkowość.