Wskaźnik zaufania konsumentów USA wzrósł w październiku do 137,9 punktów ze 135,3 punktów we wrześniu, jak wynika z danych Conference Board. Październikowa wartość wskaźnika jest najwyższą w ciągu ostatnich 18 lat. Eksperci oczekiwali wzrostu do 136,4 punktów. Stosunek konsumentów do obecnej sytuacji w gospodarce amerykańskiej wzrósł do 172,8 punktów ze 169,4 punktów. Wskaźnik, pokazujący ich oczekiwania na kolejne 6 miesięcy wyniósł 114,6 punktów, wzrastając z 112,5 punktów miesiąc wcześniej. Dwa ostatnie wskaźniki osiągnęły rekordowe poziomy od 2000 roku. W październiku 26,3% amerykanów uważa, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy warunki biznesowe poprawią się, podczas gdy w poprzednim miesiącu ich procent wyniósł 25,8%. 24,7% konsumentów liczy na wzrost dochodów,w porównaniu do 22,5% miesiąc wcześniej.
Inflacja w strefie euro w październiku wyniosła 2,2%
W październiku ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,2% w porównaniu do października zeszłego roku. W porównaniu do września, kiedy inflacja wynosiła 2,1%, w październiku zanotowano jej przyspieszenie. Takie dane podaje Eurostat. Październikowe tempo wzrostu cen zbiega się z oczekiwaniami na rynku. Wzrost cen konsumpcyjnych w regionie, nie uwzględniając cen na energię, produkty żywnościowe i alkohol, wyniósł 1,1% w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej, potwierdzając oczekiwania ekspertów. Produkty żywnościowe, alkohol i wyroby tytoniowe wzrosły w październiku o 2,2%, nośniki energii – o 10,6%. Koszt usług wzrósł o 1,5%. Według oceny Europejskiego Banku Centralnego oczekiwana inflacja w strefie euro w 2018 roku wynosi 1,7%.
General Motors w trzecim kwartale powraca do zysku
Największy w Stanach koncern motoryzacyjny General Motors w trzecim kwartale zanotował zysk netto w wysokości 2,5 miliarda dolarów wobec straty w wysokości 3 miliardów dolarów rok wcześniej. Powrót firmy do rentowności przyczynił się do wzrostu przychodów i kwartalnych wyników działu finansowego. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 1 dolar 87 centów, przewyższając prognozy rynkowe o 1 dolar 25 centów za akcję. Przychody wyniosły 35 miliardów 800 milionów dolarów, co również wyżej od oczekiwań ekspertów w 35 miliardów 300 milionów dolarów. Roczna stopa wzrostu wskaźnika wyniosła 6,4%. Dział finansowa za kwartał zwiększył zysk netto do rekordowej wartości w 3,5 miliardów dolarów.
Poziom bezrobocia w strefie euro nie uległ zmianie we wrześniu
We wrześniu 2018 stopa bezrobocia w strefie euro pozostał na tym samym poziomie, utrzymując sierpniową wartość w 8,1%, co było najniższym wskaźnikiem od listopada 2008 roku, wynika z danych Eurostatu. Wyniki wrześniowe potwierdziły prognozy rynkowe. W krajach Unii Europejskiej stopa bezrobocia również nie uległa zmianie w porównaniu do sierpnia, kiedy jej wartość była na najniższym poziomie od stycznia 2000 roku – 6,7%. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych w UE zmniejszyła się o 35 tysięcy, w strefie euro – o 2 tysiące. Najniższe stopy bezrobocia w ujęciu miesięcznym wykazały Czechy – 2,3%, Niemcy i Polska – 3,4%. Najwyższe natomiast odnotowano w Grecji – 19% i Hiszpanii – 14,9%.
Ceny na złoto osiągnęły dwu tygodniowego minimum w kontekście wzmocnienia dolara amerykanskiego
Dane nt. zaufaniu konsumentów w USA doprowadziły dolar amerykański do najwyższego poziomu od roku. W tym kontekście koszt złota w środę spadł do minimum od dwóch tygodni. Powodem jego spadku było również przywrócenie światowych indeksów giełdowych, pisze projekt finversia.ru. Cena złota wykres notowania straciła 0,41% i wyniosła 1 tysiąc 217 dolarów 56 centów za uncję. Koszt kontraktów futures na złoto w Stanach Zjednoczonych spadł o 0,28% do 1tysiąca 219 dolarów 20 centów za uncję. Wzmocnieniu dolara amerykańskiego skutkowała również decyzja Banku Japonii utrzymanć stopy procentowe na tym samym poziomie. Słabe dane dotyczące produkcji i usług w Chinach również przyczyniły się do wzrostu wartości dolara amerykańskiego.
Wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym USA w październiku przekroczył oczekiwania
Sektor prywatny USA nadal w wysokim tempie zwiększa liczbę miejsc pracy w październiku. Według ADP Research Institute, w ubiegłym miesiącu liczba ta wzrosła o 227 tysięcy, znacznie przekraczając oczekiwany przez ekspertów wzrost o 189 tysięcy. W październiku firmy budowlane zatrudniły 17 tysięcy pracowników. Liczba pracowników w firm produkcyjnych również wzrosła o 17 tysięcy. W sektorze usług utworzono 189 tysięcy miejsc pracy. W górnictwie powstało 4 tysiące miejsc pracy. Liczba pracowników dużych firm wzrosła o 102 tysięcy. Średni biznes powiększył swój personel o 95 tysięcy. Małe firmy zatrudniły 29 tysięcy nowych pracowników.
Zysk kwartałowy Airbus wzrósł trzykrotnie
Największy w Europie koncern lotniczy Airbus Group, zanotował wzrost zysku netto w trzecim kwartale o 3,1 razy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do 957 milionów euro. Na ten wskaźnik mieli korzystny wpływ takie czynniki jak nabycie kanadyjskiej działalności Bombardiera i duży popyt na samoloty spółki. EBIT i EBITDA wyniósł 1 miliard 560 milionów euro, wzrastając 3,4 razy w ciągu roku. W okresie sprawozdawczym Airbus zwiększył swoje przychody o 20% do 15 miliardów 450 milionów euro. Firma poinformowała również, że zakończyła 9 miesięcy okres w roku z 4% wzrostem zysków i 6% wzrostem przychodów. W tym okresie liczba samolotów dostarczonych do klientów wzrosła do 503 sztuk z 454 sztuk rok wcześniej. Jednak śmigłowców dostarczono tylko 218, czyli o 266 jednostek mniej niż w ubiegłym roku.