Belgijska firma inwestycyjna NXMH, która jest właścicielem południowo-koreańskiej giełdy Korbit, nabyła kryptowalutową giełdę Bitstamp zarejestrowaną w Luksemburgu. Informuje o tym Reuters. Według prezesa Bitstampa Neicha Kodricha, koszt największej giełdy w UE z obrotami w wysokości 100 milionów dolarów dziennie wzrósł do 60 milionów dolarów w 2016 roku z 39 milionów dolarów w 2014 roku. Kwota przeprowadzonej transakcji przy tym nie została nazwana. Południowokoreański NXC, który obejmuje NXMH jako spółkę zależną, inwestuje w technologie cyfrowe. Po zawarciu transakcji, w ramach której NXMH otrzyma 80 procent udziałów w Bistamp, Giełda Luksemburga będzie nadal działać niezależnie od giełdy w Korei Południowej. Stanowisko dyrektora generalnego Bistampu pozostanie za Kodrych, który jest właścicielem 10% udziału w zyskach.
Zysk największych przedsiębiorstw przemysłowych Chin w ciągu ostatnich 9 miesięcy wzrósł o 14,7%
W okresie od stycznia do września duże przedsiębiorstwa przemysłowe Chin zwiększyły swój zysk o 14,7% w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy wzrost wynosił 16,2% w pierwszych 8 miesiącach. W związku z tym dane Państwowego Urzędu Statystycznego Chin wykazały spowolnienie wzrostu zysków przemysłowych w kraju. Tempo wzrostu odnotowano w 34 z 41 badanych branż. Najlepsze wyniki wykazały takie branże jak stalowa, petrochemia i budownicza. We wrześniu chińskie przedsiębiorstwa przemysłowe, których dochody przekroczyły 20 milionów juanów rocznie, zwiększyły zyski o 4,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu do 9,2% w sierpniu. Spowolnienie gospodarcze było spowodowane spadkiem dynamiki produkcji i sprzedaży przedsiębiorstw przemysłowych.
Firmy amerykańskie działające na terenie Chin planują przenieść produkcję do innych krajów
Na tle wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która ma wpływ na zyski amerykańskich korporacji, ponad 70% amerykańskich firm działających na południu Chin planuje ograniczyć inwestycje, a także całościowo lub częściowo przenieść produkcję do innych krajów. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez American Chamber of Commerce na południu Chin, cytowane przez Bloomberg. 64% z 219 firm uczestniczących w badaniu zadeklarowało o zamiarach przeniesienia produkcji do innych krajów. Amerykę Północną, jako prawdopodobną bazę produkcyjną w przyszłości, wskazali tylko 1% respondentów. Uczestnicy badania wyrazili zaniepokojenie wzrostem cen wyprodukowanych rzez nich towarów, co negatywnie wpływa na ich zyski.
Udział firm amerykańskich, podnoszących płace osiągnął rekordową liczbę
Według badania przeprowadzonego przez National Association of Business Economics, 56% amerykańskich firm, które wzięły w nim udział odnotowały wzrost wynagrodzeń dla pracowników i nikt nie planuje obniżenia płac w czwartym kwartale. Udział firm, podnoszących płacę w październiku stał się największym od 36 lat obserwacji. Znacząco zmniejszył się również udział firm, które zgłosiły trudności w znalezieniu nowych pracowników. 37% respondentów rozwiązuje problem kosztem bardziej atrakcyjnych płac. 35% podnosi umiejętności pracowników dzięki ich dodatkowemu szkoleniu. 23% respondentów inwestycje w technologie i metody mające na celu zwiększenie wydajności. 55% firm odnotowało wzrost sprzedaży i przychodów, co było również rekordem od października 1994 roku.
Ceny na ropę w poniedziałek spadły wskutek obaw zmniejszania popytu światowego
Obawy o ewentualny spadek popytu na ropę doprowadziły do spadku cen ropy podczas handlu w poniedziałek. Na prognozowanie globalnego popytu na ropę negatywnie wpływa spowolnienie wzrostu zysków przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach przez pięć kolejnych miesięcy, co również powoduje spowolnienie tempa wzrostu chińskiego PKB. Planowany przez Arabię Saudyjską wzrost wydobycia ropy do maksimum w celu przeciwdziałania skutkom wprowadzenia amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, a także wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wpływa również na nastroje na rynku. Do 16:08 czasu środkowoeuropejskiego w poniedziałek grudniowe futuresy na ropę Brent spadły o 51 centów do 77 dolarów 11 centów za baryłkę. Cena grudniowych futuresów na olej WTI spadła o 63 centy do 66 dolarów 96 centów za baryłkę.
Kraje Azji i Ameryki Łacińskiej mogą wprowadzić nowe podatki na działalność firm-IT, takich jak Google, czy Facebook
Część krajów Ameryki Łacińskiej i Azji, wśród których Meksyk, Chile, Korea Południowa i Indie, myślą nad możliwością nałożenia dodatkowych podatków na działalność gigantów IT, takich jak Google i Facebook. Oprócz istniejących podatków od zysków przedsiębiorstw już wypłaconych przez te firmy, proponuje się wprowadzić podatku w postaci procentu od dochodu ze sprzedaży usług cyfrowych. Niektóre kraje mogą również nałożyć podatek na serwisy, które zbierają dane osobiste obywateli tych krajów, na przykład dla reklamy kierowanej. Wiele krajów europejskich, w tym Wielka Brytania, również rozważa tę kwestię i mogą jednostronnie nałożyć podatek od usług cyfrowych. Eksperci uważają, że nowe podatki mogą podnieść wydatki firm IT o miliardy dolarów.
Popyt sezonowy w Indiach nagle spadł na tle wzrostu cen na metale szlachetne
Kupcy złota w Indiach, mimo zbliżającego się sezonu festiwali i wesel, odłożyli zakup szlachetnego metalu ze względu na wewnętrzny wzrost jego ceny. Wysokie ceny zmniejszyły popyt na złoto, pomimo rabatów oferowanych przez dealerów do maksymalnej wartości w 7 dolarów za uncję trojańską od połowy czerwca. Kupujący czekają na korekty, a jubilerzy przewidują słabą sprzedaż nawet w okresie festiwalowym. Słaby popyt na złoto notowany jest również w Chinach, gdzie ceny wzrosły o 70 dolarów za uncję w porównaniu do sierpnia.
Według wyników za ostatnie dziewięą miesięcy zysk netto firmy medycznej Pfiza wzrósł o 28%
Amerykańska firma biotechnologiczna Pfiza, jeden ze światowych liderów w tej branży, od stycznia do września 2018 roku zwiększyła swój zysk netto o 28% w ujęciu rocznym do 11 miliardów 546 milionów dolarów, pisze projekt finversia.ru, odnosząc się do oświadczeń firmy. Zysk na akcję wzrósł do 1 dolara 92 centów z 1 dolara 49 centów rok wcześniej. Przychody wzrosły o 2% i wyniosły 39 miliardów 700 milionów dolarów. W trzecim kwartale zysk netto Pfizy wzrósł 1,5 raza, a jej przychody wzrosły o 1%. Jednocześnie w sektorze podstawowych towarów i usług medycznych zaobserwowano spadek wskaźnika o 4%.