Krach na rynku kryptowalut

913

Krach na rynku kryptowalut lub kapitulacja odnosi się do okresu silnej sprzedaży, w którym inwestorzy rezygnują ze swoich pozycji i sprzedają swoje kryptowaluty tak szybko, jak to możliwe. Często jest to określane jako „wyprzedaż w panice”, ponieważ transakcje sprzedaży osiągają szczyt na znacznie wyższym niż średni poziomie, co szybko powoduje obniżenie ceny aktywów do coraz niższego poziomu.

Krach na rynku kryptowalut można opisać jako moment, w którym inwestorzy tracą nadzieję – przyjmując straty i rezygnując z wcześniejszych zysków. Po zakończeniu panicznego okresu sprzedaży, oznaczającego koniec kapitulacji, może nastąpić okres konsolidacji (boczne zmiany cen) lub trend wzrostowy, który potencjalnie wskazywałby na początek hossy.

Krach na rynku kryptowalut
Krach na rynku kryptowalut

Okresy paniki często prowadzą do odwrócenia cen i silnych trendów wzrostowych. Im gwałtowniejszy i bardziej silny jest spadek cen, tym większa jest szansa, że po nim nastąpi silne odbicie.

Początkowo słowo kapitulacja było używane przez wojsko, odnosząc się do aktu zrzeczenia się terytorium lub wojska podczas negocjacji warunków z armią wroga. W znaczeniu finansowym termin ten odnosi się do momentu, w którym inwestorzy poddają się dominującym siłom rynkowym. Zamiast więc oczekiwać oczekiwania na ożywienie lub odbicie rynkowe, inwestorzy decydują się na zbycie swoich udziałów po aktualnie dostępnej cenie rynkowej (zamówienia rynkowe są często wykorzystywane w okresach panicznej sprzedaży).

Gdy rynek przedstawia nienormalnie wysoki wolumen zleceń sprzedaży w krótkim okresie i gwałtowny spadek cen, może to wskazywać, że dochodzi do kapitulacji czyli krachu. Chociaż nie zawsze jest to łatwe do przewidzenia, kiedy pojawia się kapitulacja, jest szybko rozpoznawana, ponieważ wywiera ekstremalną presję na obniżanie cen rynkowych – z ostrymi i szybkimi ruchami.

Kapitulacje (krachy) są również częścią rynków kryptowalut i faktycznie są często silniejsze i szybsze niż rynki tradycyjne. Wyraźny przykład tego można zobaczyć w nagłym spadku ceny Bitcoin w styczniu 2015 r.

Inwestorzy zaczęli panikować i sprzedawać swoje udziały, bojąc się ponieść jeszcze większe straty. Kapitulacja nastąpiła 15 stycznia 2015 r. – kiedy gwałtowny wzrost zleceń sprzedaży w krótkim okresie spowodował spadek ceny Bitcoina o około 38% w ciągu 2 dni.

W tym przykładzie dno osiągnęło około 167 USD, odnotowując 85,5% spadek w porównaniu ze szczytem z 2013 roku (około 1153 USD), a koniec kapitulacji oznaczał początek hossy na rynku. Następnego dnia nastąpił skok równie silny jak poprzedni spadek, odnotowując 38% wzrost w ciągu jednego dnia.

Kapitulacje inwesorów są bardziej prawdopodobne i łatwiej je zidentyfikować na mniejszych rynkach, na których występuje wyższy poziom zmienności. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze prowadzą one do hossy i nie powinny być postrzegane jako wskaźnik przyszłych wyników.