Najlepsze filmy o inwestowaniu na giełdzie

2047

Chcesz inwestować na giełdzie tylko z jednego powodu – dla pieniędzy – a to oznacza, że aby funkcjonować w tym niezwykle zachłannym miejscu, musisz zatopić się w rynku. Dobrze będzie, jeśli poczujecie klimat rynku, z którym chcecie związać swoją przyszłość i od którego zależy wasza przyszłość. Mając na uwadze, że nauka to nie tylko książki, artykuły i szkolenia, przygotowałem dla Was zestaw filmów, które pomogą Wam zrozumieć funkcjonowanie rynku finansowego, dadzą Wam kilka ważnych ostrzeżeń inwestycyjnych i pozwolą zaobserwować różne rodzaje błędów popełnianych zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych inwestorów oraz skutki ich błędów. Ponieważ pieniądze to bardzo chwytliwy temat, mogę dziś powiedzieć z całą odpowiedzialnością za moje słowa, że Hollywood nie zawiódł w filmach o pieniądzach. Amerykanie zrobili wiele produkcji filmowych o inwestycjach i inwestorach, ale na naszej liście znajdują się nie tylko filmy amerykańskie.

Filmy o inwestowaniu – które z nich naprawdę warto obejrzeć? Poniżej znajduje się lista filmów, które każdy szanujący się inwestor powinien po prostu zobaczyć. Filmy te to klasyka gatunku i must-have dla każdego tradera i inwestora.

Wall Street (Wall Street, 1987)

Film „Wall Street” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kwestiami inwestycyjnymi. Główny bohater filmu, Gordon Gekko, to rekin finansowy z Wall Street. Młody i ambitny makler giełdowy, Bud Fox, szuka pracy dla Gekko. W oczach Foxa, Gekko ma wszystko – pieniądze, władzę, luksus i piękne kobiety. Gekko jest jednak daleki od wyrzutów sumienia – swoją fortunę zbudował na manipulacjach rynkowych i wykorzystywaniu informacji poufnych. Czy młody Bud Fox będzie w stanie oprzeć się pokusie wielkich pieniędzy? Wall Street to doskonała rola aktorska dla głównych bohaterów Bud Foxa (Charlie Sheen) i Gordona Gekko – za tę rolę Michael Douglas otrzymał Oscara.

Rogue Trader (1999): Spekulant

Nie musisz nikomu przedstawiać Rogue’a Tradera. Opowiada historię Nicka Leesona i jego kariery w Barings Bank. Istniejący od 1762 roku, Barings Bank był jednym z najstarszych brytyjskich banków inwestycyjnych. Na początku XIX wieku sfinansował zakup Luizjany przez Stany Zjednoczone od Francji. W 1992 r. Barings Bank postanowił otworzyć biuro zajmujące się obrotem opcjami i kontraktami terminowymi, którym miał zarządzać Nick Leeson. Jak zakończyła się azjatycka przygoda Nicka Lessona i Barings Banku dowiesz się od Rogue Trader.

Filmy o inwestowaniu: Boiler Room (2000): Ryzyko

Pierwszy ogień pójdzie do Kotłowni. Każdy, kto interesuje się grą na giełdzie lub handlem na rynku Forex powinien obejrzeć to dzieło sztuki. Bohater filmu – Seth Davids – rozpoczyna pracę w firmie inwestycyjnej JT Marlin. Cel firmy i jej pracowników jest jeden – zarobić jak najwięcej pieniędzy w jak najkrótszym czasie. Nie ma tu miejsca na moralność i etykę. Polskie tłumaczenie filmu w żaden sposób nie odzwierciedla jego treści – naszym zdaniem poprawnie przetłumaczony tytuł powinien brzmieć „Kotłownia”.