Bohaterowie i czarne charaktery świata finansów

traderzy i i inwestorzy

1680

Jak mówią słowa znanej piosenki: “Money makes the world go ‘round” – jest to chyba najtrafniejsza diagnoza dla świata giełdy… Pojawiają się tu zarówno ludzie, którzy swoją fortunę i sławę wykorzystują dla powszechnego dobra, ale spotyka się też takich, którzy omamieni luksusem, działają pod dyktando własnej chciwości… Oto bohaterowie i czarne charaktery świata finansów.

Czrne charaktery

Jordan Belfort

Jeśli postać ta jest ci znana, to na pewno miałeś okazję czytać lub oglądać “Wilka z Wall Street”. Jordan Belfort zaczynał karierę jako makler giełdowy w L.F. Rothschild, gdzie liznął wielkiego świata i zapragnął sięgnąć po więcej. Wkrótce potem założył Stratton Oakmont, będącą, jak się potem okazało, tzw. “boiler room”, czyli firmą-oszustem zajmującą się telefoniczną sprzedażą akcji na giełdzie.

Według śledczych Belfort i jego pracownicy mieli na koncie manipulacje oraz związane z tym procederem oszustwa finansowe. W roku 1998 firma Stratton Oakmont została zamknięta, a Belfort został skazany na 22 miesiące więzienia. Musiał też zwrócić 110,4 miliony dolarów ludziom, których oszukał.

Martin Shkreli

Martin Shkreli stoi za firmą farmaceutyczną Turing Pharmaceuticals i jest odpowiedzialny za 55-krotne wywindowanie ceny Daraprinu stosowanego w leczeniu toksoplazmozy i HIV. Zyskał przez to przydomek “najbardziej znienawidzonego człowieka internetu” i został oskarżony o fałszerstwa finansowe. Shkreli bardzo dobrze orientował się w sektorze biotechnologii i skutecznie czerpał zyski ze sprzedaży akcji przedsiębiorstw tuż przed tym, jak ceny zaczynały spadać. W roku 2015 założył Turing Pharmaceuticals, która wykupywała prawa do leków, a następnie windowała ich ceny, w tym właśnie cenę Daraprimu. Spotkało się to z szeroką krytyką, również ze strony Hillary Clinton, Berniego Sandersa oraz Donalda Trumpa.

Jesse Livermore

Jesse Livermore bywa nazywany “Boy Plunger” oraz “Great Bear of Wall Street” (Niedźwiedziem z Wall Street). Sławę zyskał na konsekwentnym zarabianiu na giełdzie, a następnie… traceniu milionów dolarów na sprzedażach akcji w trakcie kryzysów w latach 1907 i 1929. W wieku 15 lat obstawiał ruchy akcji w punktach bukmacherskich (tzw. bucket shop), gdzie po jakimś czasie stał się niemile widziany, ponieważ ciągle wygrywał.

Livemore był znany z tego, że polegał przede wszystkim na własnych przeczuciach – jak choćby wtedy, gdy sprzedał krótko akcje kolei Union Pacific tuż przed trzęsieniem ziemi w San Francisco w roku 1907. Wielką część swojej fortuny później stracił, a jego bankructwo część ludzi przypisuje temu, że przestał trzymać się własnych zasad.

W roku 1934, tuż po rozwodzie z żoną Dorothy, Livermore stracił wszystko i został zawieszony w prawach członka CBOT (Chicago Board of Trade). W roku 1940 popełnił samobójstwo w szatni hotelu na Manhattanie.

Bernard Madoff

Nie można zapomnieć o niesławnym Bernardzie Madoffie i jego piramidzie Ponziego. Nim stał się jednym z najpotężniejszych maklerów na Wall Street, Madoff otworzył firmę żeby handlować tzw. akcjami groszowymi. Niedługo potem założył fundusz hedgingowy, który niezmiennie przynosił mu olbrzymie zwroty. Jednak nie umknęło to uwadze władz, które zaczęły się interesować, skąd się te pieniądze biorą. Okazało się, że jego firma stanowi jedno wielkie oszustwo… Finansowy przekręt Madoffa to jeden z największych w historii schemat Ponziego – piramidy finansowej. W roku 2009 Madoff został oskarżony o 11 przestępstw federalnych oraz skazany na 150 lat więzienia

John Rigas

John Rigas jest założycielem firmy Adelphia, jednej z największych sieci kablowych z lat dziewięćdziesiątych. Rigas wykorzystał swoją firmę do przeprowadzania akwizycji i działo się to na długo przed tym, jak on i jego rodzina zaczęli okradać firmę. Do ukrycia wierzytelności stosował strategię podobną do Enronu. Członkowie jego rodziny narazili Adelphię na straty rzędu 2 milionów dolarów w wyniku pozabilansowego zadłużenia.

Po wykryciu oszustwa Adelphia została przejęta przez Comcast za niewielką sumę. Rigas i jego syn zostali oskarżeni o defraudację i skazani na 12 (ojciec) i 15 lat (syn) więzienia.

Bohaterowie giełdowi

Warren Buffet

Jest jednak jeszcze druga strona, jaśniejsza strona giełdy. Znajduje się na na niej tak wielki inwestor jak Warren Buffet, jeden z najbogatszych ludzi świata, którzy doszli do swojej fortuny samodzielnie. Nazwany “Wyrocznią z Omaha” Buffet nadal jest uważany za największego inwestora wszechczasów.

Ma za sobą dziesięciolecia samych sukcesów na rynkach papierów wartościowych i już od bardzo dawna jest na liście najbardziej majętnych osób świata. Można w nim podziwiać m.in. fakt, że dużą cześć swojego majątku przeznacza na działalność charytatywną, przelewając pieniądze na konto fundacji Bill & Melinda Gates Foundation.

Carl Icahn

Innym bohaterem giełdowym jest Carl Icahn, założyciel i właściciel większości akcji Icahn Enterprises. Rozpoczął karierę na Wall Street jako makler, następnie założył własną firmę i skupił się na opcjach oraz ocenie ryzyka kredytowego. Brał również na cel takie firmy jak Texaco, Philips Petroleum, Viacom, Marvel Comics, Motorola czy Netflix.

Icahn również jest zaangażowany w działalność charytatywną , m. in wspiera szkoły i fundusze ratunkowe. Ma swój udział w usprawnianiu edukacji, co przyniosło mu kilka nagród. Wiadomo też, że popiera Donalda Trumpa.

Harold Simmons

Chociaż Simmons nie jest maklerem giełdowym, a raczej inwestorem, również uważany jest za bohatera świata biznesu za swoją strategię wykupów lewarowanych LBO. Dzięki tej strategii można kupić większość akcji przedsiębiorstwa tak, by stać się jego głównym akcjonariuszem. Simmons zaczął swoją karierę jako inwestor, od zakupu niewielkiej apteki, by wkrótce zmienić ją w potężną sieć 100 sklepów. Simmons nie boi się pożyczać pieniędzy – taki jest jego styl, który wypracował na podstawie obserwacji sposobu działania banków.

Peter Lynch

Ostatni na naszej liście, ale z pewnością nie na ostatnim miejscu jeśli chodzi o giełdę, jest Peter Lynch – legenda rynków akcji. Zaczynał jako stażysta w firmie Fidelity Investments, by potem stać się menedżerem Magellan Fund , której średnia roczna stopa zwrotu w latach 1977-1990 wynosiła 29,2%. Jego filozofia inwestycyjna jest prosta: inwestuj w to, co dobrze znasz. Lynch, podobnie jak Warren czy Icahn, również poświęcił się działalności charytatywnej, ale traktuje ją jako swego rodzaju inwestycję.