City of London (londyńskie City)

5179

City of London zwany czasem Square Mile (ang. mila kwadratowa – taką powierzchnię w przybliżeniu zajmuje londyńskie City) lub The City– jednostka administracyjna mająca prawa miejskie w granicach Londynu, w której obecnie skupia się większość działalności handlowo-bankowo-ubezpieczeniowej Wielkiej Brytanii.

Wiodące na świecie centrum finansowe w Londynie, w Anglii. Zanim rozrosło się w dzisiejszą metropolię, City było otoczonym murami miastem o powierzchni zaledwie jednej mili kwadratowej, zbudowanym wokół pierwszego mostu łączącego brzegi Tamizy (stąd potoczna nazwa Square Mile – „Mila Kwadratowa”). City, choć tkwi w samym centrum wielkomiejskiego Londynu, nadal korzysta ze specjalnych, dawnych przywilejów. Mimo że uległo modernizacji i doświadczyło bombardowań, zachowało dickensowski charakter, który tworzą małe uliczki i stare budynki. Poza swoim romantycznym wizerunkiem, dzielnica ta ma wiele wspólnego ze światem realnym.

W pobliżu centrum miasta znajduje się Bank of England, Royal Exchange (obecnie mieszczące luksusowe sklepy i restaurację) oraz znaczna część reszty londyńskiej dzielnicy finansowej (wiele instytucji finansowych znajduje się również w Canary Wharf). Również w mieście znajdują się londyńska giełda papierów wartościowych (przy Paternoster Square), katedra św. Pawła, Guildhall, Mansion House (rezydencja lorda burmistrza), kompleks sztuki Barbican i dzielnica mieszkaniowa, główny oddział Muzeum Londynu oraz College of Arms. Na zachód od St. Paul’s znajduje się Fleet Street, niegdyś centrum londyńskiej gazety. Świątynia i królewskie sądy, stanowiące serce zawodu prawnika, znajdują się na granicy z Westminster. Na swoim terenie miasto utrzymuje małe otwarte przestrzenie, ale od lat 70. XIX wieku nabyło tereny zielone w innych dzielnicach Londynu oraz w hrabstwie Kent, Surrey i Buckinghamshire do użytku publicznego i ochrony przed rozwojem. Londyński Millennium Bridge (otwarty 2000; zmodernizowany i ponownie otwarty 2002) łączy miasto z dzielnicą Southwark; był to pierwszy nowy most rozciągający się nad Tamizą od ponad wieku.

W City of London można znaleźć:

  • jeden z najstarszych światowych banków centralnych, Bank of England (rok
    zał. 1656);
  • siedziby większości brytyjskich instytucji finansowych;
  • centrale ponad 200 międzynarodowych banków: sieci, oddziały, biura przedstawicielskie;
  • duży rynek pieniężny i walutowy w funtach i walutach obcych;
  • banki handlowe i inwestycyjne;
  • finansowe centra doskonałości;
  • Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych obracającą akcjami;
  • przemysł ubezpieczeniowy;
  • obrót transakcjami terminowymi i opcjami;
  • handel i rozliczenia w kruszcach;
  • leasing samolotów.
Londyńskie City - City of London mapa
Londyńskie City – City of London mapa

Londynśkie City jako mekka handlu wymieniane jest obok Nowego Jorku, Tokio i Frankfurtu. W wielu dziedzinach (np. w bankowości międzynarodowej, handlu euroobligacjami, transakcjach walutowych) zajmuje pierwsze miejsce. Niewidzialne zarobki tej dzielnicy przynoszą gospodarce brytyjskiej miliardy funtów rocznie. Jak City to robi w obliczu konkurencji z innymi europejskimi krajami, które mają większy PNB? Wszystko dzięki mieszance historii, położenia geograficznego (między Nowym Jorkiem a Dalekim Wschodem), języka, infrastruktury i efektywnego nadzoru ze strony prawodawców. Kolejną zaletą jest otwartość dzielnicy na przyjezdnych z zagranicy. Wszystko to sprawia, że City stanowi ulubione miejsce prowadzenia międzynarodowej działalności finansowej. City to nie tylko miejsce, lecz także stan umysłu. W debatach na temat polityki gospodarczej City opowiada się za zyskiem handlowym, bezpieczeństwem gospodarczym i przestrzeganiem przepisów skarbowych.