Amerykański Departament Pracy poinformował, że w czerwcu ceny konsumpcyjne w kraju wzrosły o 0,1% w porównaniu do maja, kiedy ich wzrost był na poziomie 0,1%. Czerwcowy wzrost cen odpowiada prognozie rynkowej. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 1,6%. W poprzednim miesiącu liczba ta wynosiła 1,8%, co wskazuje na spowolnienie inflacji w czerwcu. Wskaźnik cen konsumpcyjnych, który nie obejmuje energii i żywności, wzrósł o 0,3% w porównaniu z majem, a w ciągu roku wzrósł o 2,1%. W ciągu miesiąca nośniki energii spadły o 2,3%, a koszt żywności pozostał na poziomie majowym. W ciągu roku realne stawki godzinowe dla obywateli USA wzrosły o 1,5%. Ich wzrost przyspieszył wobec wzrostu o 1,3% miesiąc wcześniej.
Belgia zmniejszyła import diamentów o 26% w ujęciu pieniężnym w pierwszej połowie roku
Belgia, która jest największym centrum handlu kamieniami szlachetnymi na świecie, zakupiła surowiec diamentowy o wartości 4,36 mld dolarów w okresie od stycznia do czerwca, co o 26% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Import diamentów według wielkości spadł o 19,6% do 39,734 mln karatów. Takie dane zostały opublikowane przez Antwerp World Diamond Center. W czerwcu do Belgii dostarczono 7,28 mln karatów diamentów, czyli o 8,5% mniej niż rok wcześniej. W ujęciu pieniężnym spadek importu wyniósł 21,2%. Koszt jednego karata importowanego surowca diamentowego w czerwcu wynosił średnio 93,46 USD. Miesiąc wcześniej cena wynosiła 135,6 USD. Jednocześnie średnia cena diamentów dostarczanych na rynek światowy z Belgii spadła do 84,9 USD ze 110,6 USD za karat w poprzednim miesiącu.
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadły w ciągu tygodnia o 13 tysięcy
Dane Departamentu Pracy USA dotyczące wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w kraju w ubiegłym tygodniu wskazywały na utrzymującą się stabilność amerykańskiego rynku pracy, która może być ważnym czynnikiem wspierającym gospodarkę USA. Za tydzień do 6 lipca 209 tys. ssób złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, odnotowując tygodniowy spadek o 13 tys. Liczba ta była najniższa od kwietnia i nie zbiegła się z prognozą ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu do 223 tys. wniosków. Średnia liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ciągu ostatnich czterech tygodni spadła o 3 tys. 250 do 219 tys. 250 wniosków. Wielokrotnie o zasiłek dla bezrobotnych ubiegało 1,72 mln Amerykanów w tygodniowym okresie do 29 czerwca, co jest najwyższym poziomem od marca. Tempo wzrostu w tygodniu wyniosło 27 tys.
Gospodarka Chin wzrosła w drugim kwartale o 6,2%
Chińska gospodarka w drugim kwartale według państwowego urzędu statystycznego wykazała najwolniejszy wzrost od lat dziewięćdziesiątych ze względu na trwający spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi. PKB Chin wzrósł o 6,2%, spowalniając ze wzrostu o 6,4% kwartał wcześniej. W pierwszej połowie roku odnotowano wzrost o 6,3%. Chiński sektor przemysłowy wykazał wzrost produkcji w czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej o 6,3%, szybciej niż w maju. Wyższe stopy wzrostu odnotowano również w sektorze detalicznym, gdzie odpowiedni wskaźnik wzrósł o 9,8%. Jednocześnie eksport w dolarach spadł w zeszłym miesiącu o 1,3%. Dane o PKB w drugiej połowie roku nie były niespodzianką dla inwestorów, którzy zakładali negatywny wpływ wojny handlowej USA na wzrost gospodarki Chin.
Bezrobocie w Wielkiej Brytanii w marcu-maju pozostało na minimalnym poziomie od 44 lat
W okresie od marca do maja bezrobocie w Wielkiej Brytanii nie zmieniło się, utrzymując 44-letni minimum z poprzednich trzech miesięcy na poziomie 3,8%. Ekonomiści również nie spodziewali się zmiany wskaźnika. Jednocześnie zaobserwowano niewielki spadek poziomu zatrudnienia w kraju w określonym okresie – do 76%. Wynagrodzenia pracowników, nie obejmujące premii, wzrosły o 3,6% w ujęciu rocznym. Łączna stopa płac, biorąc pod uwagę składki, wzrosła o 3,4%, co było powyżej prognozowanego przez rynek wzrostu o 3,1%. Podczas gdy kraj coraz bardziej zbliża się do daty wyjścia z UE w dniu 31 października, stopa zatrudnienia spowalnia, ponieważ brytyjscy pracodawcy stają się coraz bardziej ostrożni w tej kwestii. Według szacunków Banku Anglii płace w bieżącym roku wzrosną o 3%. W czerwcu bezrobocie w kraju wzrosło do 3,2% w stosunku do majowej wartości w 3,1%.
Grupa Renault zmniejszyła sprzedaż o 6,7% w pierwszej połowie roku
Francuski koncern Renault Group poinformował w pierwszej połowie roku o spadku sprzedaży o 6,7% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej do 1,94 mln pojazdów. Niemniej jednak grupa była w stanie utrzymać udział w światowym rynku samochodów na poziomie 4,4% ze względu na spadek globalnej sprzedaży samochodów o 7,1%. W tym okresie firma sprzedała 1,23 mln samochodów Renault i lekkich ciężarówek. W ciągu roku liczba ta spadła o 11,5%. Marka Dacia odnotowała wzrost sprzedaży o 4,5% do 395,1 tys. sztuk. Wzrost na poziomie 8,7% wykazała marka Lada, liczba sprzedanych samochodów tej marki wyniosła 199,16 tys. Największy wzrost sprzedaży wykazała marka sportowa Alpine, jej wskaźnik wzrósł o 4,5% do 2,85 tys. samochodów. Zmniejszenie sprzedaży wykazały marki takie jak Renault Samsung Motors, Jinbei i Huasong. Firma przez sześć miesięcy sprzedała ponad 30,6 tys. pojazdów elektrycznych, czyli o 42,9% więcej niż rok wcześniej.
Citigroup zwiększył zysk kwartalny o 7%
Citigroup, jeden z największych amerykańskich banków, odnotował wzrost zysku netto o 7% w drugim kwartale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do 4,799 mld USD. Bank odnotował również skorygowany zysk w wysokości 1,94 USD za akcję, podczas gdy eksperci przewidywali 1,81 USD za akcję. Przychody wyniosły 18,758 mld USD, wzrastając o 2% w ciągu roku. Według ekonomistów oczekiwano wskaźnika na poziomie 18,5 mld USD. Dochód odsetkowy netto wyniósł 11,95 mld USD, ale okazał się niższy od prognozy ekonomistów na poziomie 12,03 mld. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wzrostu wskaźników kwartalnych były obniżenie kosztów bankowych i obniżenie stawki podatkowej. Dzięki wypłacie dywidend i odkupieniu 54 mln własnych akcji bank zwrócił akcjonariuszom 4,6 mld USD w okresie sprawozdawczym.