Straty rolne spowodowane przez suszę na koniec lipca szacowane są na 1,087 mld zł

840

W komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że na koniec lipca straty w uprawach rolnych poniesione przez suszę wyniosą 1,087 mld zł. Nie są to wyniki końcowe. Na 31 lipca 2019r. we wszystkich monitorowanych uprawach w Polsce, w tym w uprawach: truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, odnotowano spadek. Komisje nadal opracowują szacunki.

W lipcu ceny konsumpcyjne USA wzrosły o 0,3 % w ujęciu miesięcznym

Jak podaje amerykański Departament Pracy w swoim komunikacie, ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych w lipcu wzrosły o 0,3 % w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 1,8 %. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,1 % w ujęciu miesięcznym i o 1,7 w ujęciu rocznym.

Inflacja bazowa bez uwzględnienia cen paliw i żywności wyniosła 0,3 % w ujęciu miesięcznym i 2,2 w ujęciu rocznym, podczas gdy oczekiwania wynosiły 0,2 % i 2 % odpowiednio.

Rynki metali pod wpływem słabych danych makro z Chin

W środę Chiny opublikowały dane o produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej za lipiec. Prodykcja przemysłowa wzrosła poniżej oczekiwań i wynosiła 4,8 % wobec oczekiwanych 6% wzrostu.

Wzrost sprzedaży detalicznej też okazał się niższy wynosząc 7,6 % wobec oczekiwanych 8,6 %.

Na tle tego zaobserwowano spadek cena miedzi. W Nowym jorku na giełdzie Comex odnotowano spadek tego metalu o 0,5 % do 2,6175 USD za funt. W transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie cena jest o 0,2 % niżej wobec wtorkowego zamknięcia na poziomie 5.828,50 USD za tonę.

Ropa wzrasta w cenie w reakcji na atak drona w A. Saudyjskiej

W sobotę został przeprowadzony atak jemeńskiego ruchu Huti przy użyciu drona na pole naftowe Shaybah na wschodzie A. Saudyjskiej. Atak miał na celu zakłócenie globalnego eksportu ropy, mówi się w oświadczeniu saudyjskiego Ministerstwa ds. Energii.

W reakcji na te wydarzenia baryłka ropy WTI wzrosła w cenie o 1%, osiągając 55,42 USD na nowojorskiej giełdzie paliw NYMEX. Ropa Brent z kolei podobnie zareagowała wzrostem o 1,13%, podnosząc cenę do 59,30 USD za baryłkę na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie.

Polski Złoty może nieznacznie umocnić się wobec euro

W porannym komentarzu ekonomiści Santander Bank Polska poinformowali o możliwości umocnienia polski złoty wobec EUR nawet do 4,29, jeśli pozytywnyj nastrój na rynkach finansowych utrzyma się przez tydzień. W zeszłym tygodniu złoty podwójnie przetestował poziom 4,40, po tym jak zmienił poziom oporu 4,34 do poziomu wsparcia  i którego testowanie może teoretycznie krótkotrwale doprowadzić do umocnienia EURPLN do 4,29. Jak uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego dobra koniuktura USA może zniechęcić Fed do obniżenia stóp procentowych więcej niż jeden raz w tym roku.

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrośnie o ok. 2% w ujęciu rocznym

Jak prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w sierpniu produkcja przemysłowa odnotuje wzrost o 2% w ujęciu rocznym, po wzroście o 5,8% z poprzedniego miesiąca.  

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w lipcu 2019 roku była o 5,8% wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Bez uwzględnienia czynników sezonowych produkcja w lipcu wzrosła o 3,7%.

W sierpniu wskaźnik koniuktury w budownictwie odnotował spadek do +5,6 pkt

Według Głównego Urzędu Statystycznego Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie został odnotowany na poziomie +5,6 pkt, spadając z +6,2 miesiąc wcześniej. Poprawę sygnalizuje 14,6 % przedsiębiorstw a pogorszenie – 9%. Pozostałe przedsiębiorstwa  informują, że ich sytuacja nie uległa zmianie.