Wydarzenia z kalendarza ekonomicznego, które warto obserwować

1558

Spora liczba traderów indywidualnych korzysta z analizy technicznej, włączając ją w swoją strategię handlową. I choć rzeczywiście jest ona bardzo wartościowa, to poziom zmienności na rynku czy inne ważne dane mają swoje źródło przede wszystkim w wydarzeniach gospodarczych, i niespecjalnie „biorą sobie do serca” wykresy świecowe czy inne formacje świecowe lub formacje cenowe. Dlatego też, jeśli jesteś naprawdę zainteresowany tradingiem, powinieneś zacząć śledzić kalendarz ekonomiczny.  Oczywiście nie wszystkie wydarzenia są jednakowo ważne. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się siedmiu powtarzającym się regularnie wydarzeniom, których powinien być świadomy każdy trader.

1) NFP

Amerykański raport Non-Farm Payrolls, czyli raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, publikowany jest w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 8.15 EST, za wyjątkiem dni wolnych oraz gdy ma nastąpić publikacja z poprzedniego tygodnia. Raport ten ma bardzo duży wpływ na globalny poziom zmienności, ale w największym stopniu wpływa na kurs USD i JPY, zwłaszcza gdy dane okazują się niższe od oczekiwań.

2) Decyzje o stopach procentowych

Oto skrót z ekonomii dla początkujących – stopy procentowe są barometrem sytuacji gospodarczej. Dlatego właśnie uczestnicy rynku zawsze uważnie śledzą wszystkie komentarze polityków i ekonomistów na ich temat. Brak podwyżki stóp najczęściej powoduje spadek kursu walut, natomiast podwyżka – wzrost notowań. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich walut bez wyjątku, tylko tych, których dotyczy dana decyzja.

3) Chiny – produkcja przemysłowa

Jeśli bardziej interesuje cię rynek azjatycki, z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na chińskie dane produkcyjne. W końcu to właśnie Chiny stanowią drugą co do wielkości gospodarkę na świecie. Zresztą nawet jeśli nie handlujesz w trakcie sesji azjatyckiej, to nie zaszkodzi, jeśli się zapoznasz z tym wskaźnikiem. Państwo Środka jest też największym eksporterem na świecie i plasuje się na trzecim miejscu pod względem importu. Zatem nikogo nie powinno dziwić, że każda informacja na temat chińskiej gospodarki może mieć wpływ na tendencje rynkowe.

4) Wskaźniki inflacji

Podobnie jak w przypadku stóp procentowych wskaźnik cen konsumenckich (CPI) i dóbr produkcyjnych (PPI) wskazuje na zdrowie gospodarki. W podstawowym języku ekonomicznym chodzi tu o podaż i popyt. W zdrowej gospodarce konsumenci dokonują zakupów pewnych produktów, w związku z czym rośnie produkcja tychże dóbr (i usług). Jeśli wskaźniki te okazują się niższe od oczekiwań, na rynku często dochodzi do wyprzedaży danej waluty.

5) Raporty o stopie bezrobocia

Stopa bezrobocia również stanowi dobry miernik wzrostu gospodarczego, stabilności i zdrowia. Im lepsza sytuacja gospodarcza, tym więcej powstaje nowych miejsc pracy, a tym samym mniej ludzi ma status bezrobotnych.

6) PKB

PKB, czyli produkt krajowy brutto – jest wskaźnikiem absolutnie kluczowym dla każdego państwa, bowiem stanowi miarę wielkości jego gospodarki. Jest to suma dóbr i usług finalnych wytworzonych w danym państwie w określonym przedziale czasowym.

7) Oświadczenia o stopach procentowych

Szefowie banków centralnych przed i po spotkaniach, podczas których dochodzi do decyzji o stopach procentowych, wydają oświadczenia. Uczestnicy rynku zawsze uważnie przysłuchują się tym przemowom, ponieważ czasami zdarza się, że uchylają one rąbka tajemnicy o intencjach decydentów – czy raczej utrzymają stopy na dotychczasowym poziomie, czy też może je podniosą.

Na sam koniec jeszcze garść innych wydarzeń, które być może nie są tak istotne jak  wymienione powyżej, ale również dostarczają wartościowych informacji:

  • Raporty o poziomie zaufania konsumentów
  • Bazowa sprzedaż detaliczna
  • Inne badania, sondaże itp., takie jak wskaźnik opinii i nastrojów instytutu ZEW czy raporty producentów.