Przedstawię jedną z najprostszych formacji kontynuacji trendu, w które można wchodzić od intraday aż po interwały dzienne i wyżej jest bardzo prosta i nie trudno ją zauważyć nawet początkującemu traderowi. Poniższy szkic przedstawia gdzie dokładnie zająć pozycję.
HH- higher high, wyższy szczyt świadczy o kontynuacji trendu wzrostowego
LL- lower low, świadczy o kontynuacji trendu spadkowego.
Jak widać mamy do czynienia z mocnym trendem. Warunek ten nie jest konieczny, ale warto brać pod uwagę „moc trendu”. Potoczną moc można określać za pomocą średnich lub średniej, korzystając z czystego price action, po prostu patrząc na wykres widać jak pionowo idzie w górę. Można też brać pod uwagę czy korekty wyższego rzędu zachodzą na siebie.
Przejdźmy do formacji. Kiedy utworzyło się pierwsze HH, przyszła korekta, później nowy szczyt HH. Proszę zwrócić uwagę, że to nie jest nic odkrywczego. Po prostu po wybiciu nowego szczytu, zostaliśmy poinformowani, że trend jest nadal silny (wybicie wystarczy na kilkadziesiąt pips, zależnie od interwału). Jeżeli z jakichkolwiek względów rynek zacznie ponownie robić korektę, spodziewamy się bardzo mocnego wsparcia w okolicach poprzedniego dołka. Najprawdopodobniej zostanie utworzone tutaj podwójne dno w przypadku trendu wzrostowego. Zwróć uwagę, że gdy dno zostanie przebite dostajemy formację nad i pod, z setupem sprzedaży na pierwszym HH. Dlatego warunkiem koniecznym jest nie przebicie dna pierwszej korekty.
Poniżej dwa przykłady GBP/USD i EUR/USD. Na wykresach czterogodzinnych.
Jak widać trend mocno wzrostowy, po każdym HH dostajemy HL. Jak widać z price action trend słanie dopiero po LH.
Na wykresie H4 funt brytyjski kontra dolar amerykański widać trend spadkowy, już nie tak mocny jak w przypadku wzrostowego na eur/usd. Czerwoną poziomą zostały pozaznaczane podwójne szczyty. Jak widać po złamaniu ostatniego LH, zostaje wybity nowy szczyt HH. Dostajemy setup na formację nad i pod, gdzie można wejść z dokładnością do około 30 pips i trzymać na 500 pips ( szara prosta).