Średnie ruchome i techniki price action

2074

W dzisiejszym wpisie, który jest kontynuacją poprzednich dotyczących średnich ruchomych, podejmiemy temat łączenia średnich z innymi technikami klasycznej analizy wykresów jaką jest popularne price action. Wiemy już w jaki sposób działają średnie i jak radzić sobie z fałszywymi wybiciami i sygnałami z nich płynącymi. Dzisiaj kolejna garść rad:

  • Łączenie średnich i stref wsparcia lub oporu – średnie służą do wyznaczenia panującego trendu. Ułożenie takie jak na wykresie pokazuje, że trend jest zdecydowanie wzrostowy. Szybsza średnia czerwona (EMA 5) znajduje się wysoko nad średnią wolniejszą (EMA 30). W takim układzie szukamy tylko i wyłącznie stref wsparcia. Na przykładzie mamy ich kilka zaznaczonych. Nie musimy czekać aż średnie zejdą się, przetną lub na cokolwiek innego. Wystarczy, że pokazują one nam jaki jest trend, wsparcia zrobią resztę czyli wskażą nam odpowiednie miejsca do zajmowania pozycji. Analogicznie, w trendzie spadkowym korzystamy tylko ze stref oporu.

Średnie ruchome

  • Łączenie średnich z sygnałami świecowymi – na początku wykresu średnie ułożyły się tak, że pokazują mocny trend wzrostowy. Szukamy zatem wsparć, a przy nich sygnałów świecowych. Na wykresie widać, jak wiele ich się pojawia. Wystarczy korzystać z najsilniejszych czyli pin barów oraz formacji objęcia. W momencie przecięcia średnich w układ spadkowy, widać że już na samym początku mieliśmy formację objęcia bessy, a chwilę później pin bara, który swoim długim cieniem testował strefę oporu.

Łączenie średnich z sygnałami

  • Analiza wielu interwałów czasowych – część początkujących graczy ma problem z przeskakiwaniem po interwałach czasowych. Dość słusznie zaleca się aby nie korzystać z więcej niż 2 lub 3. Pokażę teraz prosty sposób dokonywania transakcji na podstawie średnich oraz 2 interwałów czasowych. Pierwsza część analizy odbywa się na wyższym np. dziennym interwale. Czekamy na moment, aż średnie rozejdą się i wyraźnie wskażą jaki mamy trend. Od zielonego prostokąta widać że jest on zdecydowanie spadkowy.

  • Schodzimy teraz na niższy poziom czyli H4. Od zielonego prostokąta szukamy sytuacji kiedy szybsza, czerwona średnia przecięła średnią wolniejszą, a następnie zaczęła spadać. Sygnał sprzedaży następuje w chwili spadku szybszej średniej poniżej średniej wolniejszej. W trendzie spadkowym gramy tylko na spadki. Trend wyznaczamy na wyższym interwale, a sygnałów z nim zgodnym szukamy 1 poziom niżej.