Jak grać na giełdzie papierów wartościowych ?

rynek finansowy

1806

W poniższym artykule umieścimy kilka niezbędnych informacji do gry na giełdzie papierów wartościowych i zasad jej funkcjonowania.

Co to właściwie jest giełda?

Giełda papierów wartościowych jest to rynek, na którym dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży:  akcji, obligacji a także dewiz czy złota. Cały obrót prowadzony na rynku giełdowym jest niematerialny, czyli wszystkie papiery wartościowe przechowywane są w formie zapisów elektronicznych w systemie komputerowym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Kto może inwestować na giełdzie?

Dokonywać transakcji na giełdzie może każdy, ale tylko i wyłącznie za pośrednictwem firm inwestycyjnych takich jak domy maklerskie czy brokerzy. To te firmy de facto w naszym imieniu mogą dokoncywać zleceń kupna i sprzedaży instrumentów finansowych.

Skąd bierze się kurs (cena) instrumentów?

Na giełdzie istnieje rynek kierowany zleceniami – transakcje giełdowe zawierane są na podstawie przekazywanych przez członków giełdy tzw. zleceń maklerskich.

Cenę oznaczoną w zleceniu uważa się w przypadku oferty kupna za cenę maksymalną, za jaką jesteśmy chętni nabyć papiery wartościowe a w przypadku sprzedaży – za minimalną, po której zdecydowalibyśmy się je zbyć.

Poniżej znajdziecie wskazówki niezbędne do gry na giełdzie a także pomoc krok po kroku, jak właściwie rozpocząć to przedsięwzięcie.

Jak zacząć grę na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych jest to ciężka, czasochłonna a przede wszystkim systematyczna praca, do której niezbędne są:

  • podejście do inwestowania

Każdy, kto zechce rozpocząć grę na giełdzie, powinien mieć kilka cech charakteru, które niewątpliwie pomogą mu w rozumieniu i podejmowaniu ryzyka. Tymi cechami są opanowanie,rozwaga, a także odwaga. W grze giełdowej nie ma miejsca na naiwność, nerwy oraz na zbyt dużą ufność wobec innych. Na rynku papierów wartościowcyh możemy ufać tylko sobie i wierzyć we własne przeczucie, przekonanie oraz właściwe informacje.

  • wiedza

Informacja jest niezbędna do podjęcia jakiegokolwiek przedsięwzięcia, szczególnie tak odpowiedzialnego, jak gra na giełdzie. Każdy inwestor powinien wiedzieć, jak ma się zachować w konkretnej sytuacji, znać swoje otoczenie, konkurencję i zagrożenia. Wiedza nabyta już na początku z pewnością ułatwi inwestowanie i sprawne poruszanie się w temacie. Każdy początkujący powinien zaznajomić się z zasadami obowiązującymi na rynku, z ustawami i regulaminem. Należy zapoznać się także z podstawowymi definicjami gry oraz terminami ekonomicznymi. Niezbędna jest także znajomość ogólnych praw giełdy, jej historii, tematyki inwestycji, rynku oraz metod gry na giełdzie.

Od jakiej kwoty zacząć inwestowanie?

Najlepiej byłoby, gdyby kapitał, który chcemy zainwestować, był naszą własnością. Kwota pierwszej wpłaty na rachunek maklerski jest dowolna. Każdy postrzega tę samą kwotę inaczej, więc to do nas należy wybór, jaką ilość pieniędzy chcemy na początek zainwestować. Na rozpoczęcie najrozsądniej byłoby przeznaczyć niewielką kwotę, czyli taką, do której nie przykładamy zbyt dużej wagi lub nie będzie powodowała u nas zbędnych emocji. Wiadomo wtedy, że jeżeli stracimy te pieniądze, nie spowoduje to w naszym budżecie dużego deficytu. Natomiast jeśli chcemy wzbogacić się i mamy już za sobą pierwsze doświadczenia w grze giełdowej, warto zaryzykować i przeznaczyć na grę większą kwotę. Warto jednak z takim inwestowaniem poczekać do chwili, w której już nasza wiedza i orientacja w temacie będą na tyle dobre, że zainwestowanie większej kwoty nie będzie dla nas zbyt niebezpieczne. Każdy inwestor, który bez problemu porusza się w temacie giełdy, gra stawkami, do których przykłada dość dużą wagę.

Otwarcie rachunku inwestycyjnego

Aby zostać inwestorem i móc prowadzić operacje giełdowe, należy otworzyć rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim. Biuro maklerskie wybieramy, porównując różne biura. Przedsięwzięcie to jest bezpłatne, natomiast za prowadzenie rachunku trzeba uiszczać rocznie określoną opłatę. Rachunek ten składa się z rachunku papierów wartościowych oraz rachunku pieniężnego. Należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy. Następnym koniecznym krokiem jest wpłacenie gotówki. Potem można już składać zlecenia na giełdzie. Istnieje także drugi sposób otwarcia rachunku tzw. internetowego. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie formalności załatwia się przez internet na stronach domów maklerskich, gdzie wypełnia się formularz. Następnie należy podpisać umowę.

Czym kierować się przy wyborze domu maklerskiego/brokera forex?

  • renoma, historia biura,i opinie na temat firmy
  • szczegóły umowy z biurem maklerskim
  • koszty prowadzenia rachunku, kwota prowizji, koszta zawierania transakcji
  • czas przekazów zleceń,
  • możliwość działania na różnych rynkach (akcje, towary i surowce, waluty)

Po otwarciu rachunku można już zawierać transakcje. Tu istotna jest cena przez nas wyznaczana. I znów możliwości są dwie. Możemy dokonywać operacji według ceny rynkowej, czyli kursu dnia lub możemy cenę ustalać sami. Jeśli chodzi o pierwszą drogę, cena może wzrosnąć lub spaść o kilka procent (10% dla akcji i 5% dla obligacji). W przypadku drugiej możliwości, gdy sprzedajemy papiery wartościowe, ustalamy minimalną cenę, po której chcemy je zbyć.
Kiedy kupujemy akcje konkretnej firmy ustalamy najwyższą cenę, po jakiej chcemy je nabyć. Bardzo ważne jest ustalenie terminu ważności naszego zlecenia. Jeżeli tego nie uczynimy, dom maklerski będzie je realizował do ostatniego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożyliśmy zlecenie. Zdarza się, że inwestorzy zaproponują zbyt wygórowaną cenę. Wtedy często dzieje się tak, że nikt nie chce od nas kupić akcji i dlatego zlecenie nie zostnie zrealizowane i zostanie anulowane.

Systematyczne zdobywanie informacji

Aby dobrze grać na giełdzie, zarządzać swoim kapitałem oraz być na bieżąco, konieczne jest zdobywanie informacji w stałych odstępach czasowych. Bez systematycznego zdobywania wiedzy nie jest możliwe dobre podejmowanie decyzji giełdowych. Najszybszą drogą do zaczerpnięcia informacji jest oczywiście internet. Strony instytucji finansowych, banków, domów maklerskich czy największych wyszukiwarek są w zasięgu ręki przez 24 godziny na dobę. Dlatego aby zacząć wygrywać, należy śledzić wiadomości dotyczące gospodarki i analizować wykresy, czytać codzienną prasę i być czujnym na każdą zmianę kursu.

Największe błędy, jakie popełnia inwestor:

  • brak systematyczności
  • uleganie emocjom
  • brak odwagi do podjęcia ryzyka a także problem z oceną jego stopnia
  • brak jakichkolwiek planów i zamierzeń
  • naiwność w stosunku do konkurencji, publikacji
  • brak wiedzy na temat rynku

Początki zawsze bywają trudne, szczególnie, w każdej dziedzinie życia, ale jeżeli nauczymy się podstaw inwestowania będziemy na dobrej drodze aby z gry na giełdzie uczynić dodatkowe źródło dochodu.  Dla początkujących lub dla tych, którzy po prostu chcą się sprawdzić, istnieje możliwość założenia konta demo i handlu na rynku wirtualnymi środkami, jednak należy pamiętać, że na giełdzie najważniejsze są emocje, a tego na wirtualnym koncie nie doświadcznymy. Na rachunku wirtualnym otrzymujemy wirtualne pieniądze, którymi nauczymy się dysponować, a przy tym poznamy podstawowe zasady inwestowania na giełdzie.