Największe giełdy na świecie i ich indeksy

9251

Wielkość giełdy zależy od trzech podstawowych parametrów: kapitalizacji giełdy, tj. całkowitej wartości wszystkich notowanych na niej podmiotów, obrotu akcjami i liczby spółek giełdowych. Liczba giełd na świecie jest podobna do liczby krajów, ale biorąc pod uwagę kapitalizację (wartość spółek giełdowych) tylko kilkanaście odgrywa kluczową rolę. Uwaga największych inwestorów jest na nich skupiona, indeksy tych giełd dają wskazówki na temat nastrojów rynkowych.

Do niedawna globalne centrum finansowe znajdowało się w Europie i Stanach Zjednoczonych, a na liście największych i najważniejszych giełd papierów wartościowych dominowały giełdy ze Starego Kontynentu. Obecnie rynki azjatyckie, takie jak Szanghaj, Tokio i Hongkong, zyskują na znaczeniu w porównaniu do reszty świata.

Zawirowania na światowych giełdach wpływają na notowane na nich spółki. To z kolei wpływa na funkcjonowanie szeroko rozumianych instytucji finansowych. A ponieważ obecnie trudno sobie wyobrazić kogoś, kto nawet nie ma konta ani depozytu, łatwo stwierdzić, że sytuacja na giełdach naprawdę wpływa na każdego z nas.

Gdzie znajdują się największe giełdy papierów wartościowych na świecie?

Te 16 giełd widocznych na poniższym zdjęciu stanowi około 87% całkowitej kapitalizacji giełdy, które są na świecie.

największe giełdy na świecie - Largest Stock Exchanges in the World
  • New York Stock Exchange, NYSE – największa giełda na świecie założona w 1817 roku. Jej siedziba znajduje się przy słynnej Wall Street 40, a papiery wartościowe są przedmiotem obrotu całkowicie elektronicznego. NYSE ma mniej niż dwa tysiące firm, a kapitalizacja osiąga dziewiętnaście bilionów dolarów.
  • NASDAQ – druga nowojorska giełda papierów wartościowych, która rozpoczęła działalność w 1971 r. Jeszcze 11 lat temu działała jako regulowany rynek pozagiełdowy, aby w sierpniu 2006 r. stać się licencjonowaną, pełnoprawną giełdą. Jej indeksy notuje prawie trzy tysiące firmy – w tym Google lub Apple – a ich kapitalizacja to ponad sześć bilionów dolarów.
  • London Stock Exchange – największa europejska giełda papierów wartościowych. Założony w 1801 r. Jest jednym z najstarszych rynków obrotu papierami wartościowymi. Wśród notowanych na nim 1300 firm są tacy giganci jak: HSBC, BP, Shell, Tesco i GlaxoSmithKline. Kapitalizacja sięga około sześciu trylionów dolarów.
  • Tokio Stock Exchange – największa giełda w Japonii i całej Azji Wschodniej. Założona w 1878 r., Zrzesza 2 302 firmy, w tym 31 firm zagranicznych. Najbardziej znane firmy notowane na tej giełdzie to: Sony, Mazda, Mitsubishi i Yamaha. Kapitalizacja rynku tokijskiego wynosi ponad cztery biliony dolarów.
  • Szanghai SE – chociaż działał przed II wojną światową, został oficjalnie założony w 1990 roku. Giełda w Szanghaju ma ponad tysiąc spółek, a największe z nich to Bank Chin i Sinopec. Kapitalizacja pozostaje na poziomie prawie czterech bilionów dolarów.
  • Hong Kong Stock Exchange – największa giełda w Azji, która rozpoczęła działalność w 1891 roku. Wymienia aż 1995 spółek, z których aż 989 pochodzi z Chin. Kapitalizacja giełdy w Hongkongu wynosi nieco ponad trzy tryliony dolarów.
  • NYSE Euronextsojusz stworzony przez giełdy w Amsterdamie, Brukseli, Paryżu i Lizbonie, które w 2000 roku połączyły się z nowojorskim NYSE. Indeks Euronext 100 ma kilka globalnych firm. Należą do nich: Danone, Philips, Reanault, Heineken, Carrefour i Alcatel. Kapitalizacja sięga trzech bilionów dolarów.
  • Shenzen Stock Exchange – jedna z trzech chińskich giełd papierów wartościowych, oficjalnie założona w 1990 r. Indeksy SZSE, SZSE Composite i SZSE 100 obejmują łącznie 1700 spółek, z których największymi są: Ping An Bank, Sanonda lub Huawen Media Investment. Kapitalizacja tej wymiany wynosi ponad dwa tryliony dolarów.
  • Toronto Stock Exchange, TMX – trzecia co do wielkości giełda w Ameryce Północnej, która została założona w 1861 r. Jest tam notowanych około 1500 firm, z których zdecydowana większość to przedsiębiorstwa związane z sektorem wydobywczym, naftowym i gazowym. Kapitalizacja Grupy TMX wynosi niecałe dwa biliony dolarów.
  • Deutsche Börse, Frankfurt nad Menem – została założona w 1990 roku jako „Frankfurter Wertpapierbörse”. Trzy główne indeksy to: DAX, TecDAX i MDAX. Jej siedziba główna znajduje się w: Luksemburgu, Szwajcarii, Czechach, Hiszpanii, Pekinie i Londynie. Kapitalizacja niemieckiej giełdy wynosi ponad pół biliona dolarów.

Właśnie zobaczyłeś największe giełdy na świecie. Serce świata finansów wciąż bije w Nowym Jorku, ale nie należy lekceważyć dynamicznie rozwijających się rynków azjatyckich, które w dużej mierze wpływają na to, co dzieje się w Europie i Stanach Zjednoczonych.

15 największych rynków giełdowych na świecie