Moscow Exchange – Giełda w Rosji

1705

Giełda w Rosji – Moskiewska giełda (po rosyjsku: ПАО Московская би́́ржа; dosłownie: Moscow Bourse), największa grupa walutowa w Rosji, prowadzi handel akcjami, obligacjami, instrumentami pochodnymi, rynkiem walutowym, pieniężnym i metalami szlachetnymi. Grupa Moscow Exchange prowadzi również centralny rosyjski depozyt papierów wartościowych (Narodowy Depozyt Rozliczeniowy) oraz największy w kraju dostawca usług rozliczeniowych (Narodowe Centrum Rozliczeniowe). Giełda jest wynikiem połączenia w grudniu 2011 roku Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej (MICEX) i Rosyjskiego Systemu Obrotu. W kwietniu 2018 roku Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych podpisała Memorandum of Understanding (MOU) z Szanghajską Giełdą Złota.

Moscow Exchange – Giełda w Rosji
RodzajGiełda , Futures , FX
LokalizacjaMoskwa, Rosja
Założony19 grudnia 2011 r.
WłaścicielSpółka publiczna
WalutaRubel rosyjski
IndexMOEX Rosja Index , Indeks RTS
Strona internetowamoex.com/en

Historia giełdy w Rosji

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych powstała 19 grudnia 2011 roku z połączenia dwóch największych moskiewskich giełd: Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej (Moscow Interbank Currency Exchange – MICEX) i Rosyjskiego Systemu Obrotu (Russian Trading System – RTS), stąd nazwa „Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych MICEX-RTS”. Obie organizacje powstały w latach 90. i przez dwie dekady były czołowymi rosyjskimi giełdami z indeksem MICEX i RTS. W wyniku fuzji powstał jeden podmiot, co umożliwiło realizację rosyjskich planów przekształcenia Moskwy w międzynarodowe centrum finansowe. W lipcu 2012 roku giełda zmieniła nazwę.

Giełda zakończyła pierwszą ofertę publiczną (IPO) 15 lutego 2013 r., pozyskując 15 mld rubli (ok. 500 mln USD). Oferta publiczna, największa w tym czasie przeprowadzona wyłącznie w Moskwie, była ponad dwukrotnie nadsubskrybowana i przyciągnęła popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych na całym świecie. Akcje giełdy weszły w skład indeksu MSCI Russia Index z dniem 26 listopada 2013 roku. W lipcu 2014 roku Bank Centralny Rosji, największy akcjonariusz giełdy, zakończył publiczną sprzedaż akcji stanowiących blisko 12% giełdy. Rosyjskie prawo federalne wymaga, aby Bank Centralny sprzedał swój udział w giełdzie w całości do 1 stycznia 2016 roku. W październiku 2018 roku Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła handel kontraktami terminowymi na dostawę złota na swoim rynku instrumentów pochodnych. Dostawy złota odbywają się za pośrednictwem sekcji spot rynku metali szlachetnych.

Rynki handlowe

Rynek akcji i obligacji

Rynek akcji i obligacji jest kluczową platformą dla rosyjskich przedsiębiorstw do pozyskiwania kapitału oraz dla krajowych i międzynarodowych inwestorów do dostępu do możliwości inwestycji kapitałowych i dłużnych. Rynek ten jest głównym miejscem handlu rosyjskimi akcjami, jak również obligacjami rządowymi, komunalnymi i korporacyjnymi. W latach 2013-2014 16 firm ulokowało akcje za pośrednictwem Giełdy Moskiewskiej, pozyskując łącznie około 200 mld rubli. Po stronie przychodów stałych dokonano ponad 400 emisji obligacji, pozyskując dla emitentów ponad 3,4 biliona rubli.

Moskiewska giełda obejmuje akcje wielu największych rosyjskich spółek, w tym Gazpromu, Sberbanku, Rosniefti, Lukoila i VTB.

Większość światowych banków inwestycyjnych zaczęła dostarczać swoim klientom DMA na rynek rosyjski w 2013 roku. W wyniku zmian regulacyjnych, międzynarodowe centralne depozyty papierów wartościowych Euroclear i Clearstream oferują obecnie usługi rozliczeniowe dla rosyjskich akcji i obligacji.

Oprócz przyciągania międzynarodowych inwestorów do handlu na swojej platformie, Moskiewska Giełda koncentruje się na dalszym rozwoju krajowej bazy inwestorów. Ostatnie zmiany w regulacji funduszy emerytalnych, wraz ze zmianami w zasadach notowań, pozwalają na inwestowanie na rynku większej ilości aktywów niepaństwowych funduszy emerytalnych. Inne zmiany legislacyjne zachęcają inwestorów detalicznych poprzez obniżenie opodatkowania do inwestowania w akcje i obligacje.

Rynek walutowy i pieniężny

Rynek walutowy i pieniężny Moskiewskiej Giełdy jest kluczowym elementem rosyjskiego systemu finansowego. Bank Rosji wykorzystuje infrastrukturę Giełdy do realizacji polityki pieniężnej i zapewnienia płynności na rynku poprzez transakcje repo i transakcje wymiany walutowej. Dla swoich krajowych i międzynarodowych klientów, w tym banków i korporacji, Moscow Exchange oferuje szereg produktów do zarządzania płynnością i ekspozycją walutową. Jest to centrum cenowe dla RUB i oferuje wiele par walutowych RUB, wszystkie z wąskimi spreadami w oparciu o przejrzysty portfel zamówień.

Rynek walutowy Wszystkie transakcje (spot i swap) na rynku walutowym są rozliczane centralnie przez Krajowe Centrum Rozliczeniowe. We wrześniu 2014 r. średni dzienny wolumen obrotu we wszystkich parach walutowych wyniósł 22,4 mld USD.

Podczas gdy RUB/USD i RUB/EUR pozostają najczęściej wymienianymi parami walutowymi, Moscow Exchange aktywnie promuje również handel w innych walutach. W szczególności para RUB/CNY została dobrze przyjęta przez rynek, a transakcje w parach GBP i HKD zostały wprowadzone na rynek pod koniec 2014 roku.

Rynek instrumentów pochodnych

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych jest jedną z 10 największych platform obrotu instrumentami pochodnymi na świecie. Rynek instrumentów pochodnych ułatwia handel kontraktami opcyjnymi na indeksy, a także kontraktami terminowymi na indeksy, akcje spółek rosyjskich i zagranicznych, pary walutowe, metale szlachetne, energię i produkty rolne.

Według danych Futures Industry Association z czerwca 2014 roku, Futures on the RTS Index uplasował się na szóstym miejscu wśród najaktywniej notowanych instrumentów pochodnych indeksów giełdowych na świecie. Kontrakty futures na rublu amerykańskim dolar-rosyjskiego zajmują pierwsze miejsce w światowej płynności, według danych Futures Industry Association (Stowarzyszenie Przemysłu Futures).

Według stanu na październik 2014 r. na giełdzie notowanych jest 58 rodzajów kontraktów terminowych i 18 rodzajów opcji.