Interwał czasowy lub przedział czasowy (ang.time Frame) to nic innego jak wyświetlanie wykresu na podstawie danej skali czasowej. Jak zapewne wiesz, platformy handlowe takie jak Metatrader, Sierrachart, Tradestation, Ninjatrader lub jakakolwiek inna standardowa oferta przełączająca wykres na te przedziały czasowe:
- M1 interwał trwa 1 minutę i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- M5 interwał trwa 5 minut i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- M15 interwał trwa 15 minut i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- M30 interwał trwa 30 minut i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- H1 interwał trwa 1 godzinę i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- H4 interwał trwa 4 godziny i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- D1 interwał trwa 1 dzień i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- W1 interwał trwa 1 tydzień i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
- MN interwał trwa 1 miesiąc i pokazuje jak zachowywała się cena w tym okresie.
Możesz analizować rynek na dowolnym interwale czasowym. W krótszych ramach czasowych, price action i wskaźniki techniczne są znacznie mniej efektywne. Pinbar, inside bar i inne wzory na wykresie minutowym nie będą miały takiego samego znaczenia jak na wykresach H4, D1 i wyższych. Na swojej platformie handlowej możesz wyświetlić konkretny rynek, np. EURUSD, w kilku różnych przedziałach czasowych. Możesz zatem analizować rynek z perspektywy dziennej, godzinowej lub nawet pięciominutowej. Kiedy robisz to po raz pierwszy, prawdopodobnie będziesz zaskoczony i zdezorientowany.
Im wyższy interwał czasowy , tym więcej czasu do namysłu. A w krótkich ramach czasowych trzeba szybko podejmować decyzje. Na przykład, jeśli zamierzasz grać na zamkniętej świecy, musisz zareagować w ciągu kilku sekund. W wyższych ramach czasowych jest znacznie więcej „hałasu rynkowego”, tzn. nic, co mówi chaos.
Wybór ramy czasowej
Wybór musi być oparty zarówno w oparciu o podejście do rynków, jak i stylu handlowego. Jeśli myślisz o codziennym handlu, gdzie możesz otrzymać nawet kilka sygnałów wejściowych, zastanów się, czy czujesz się komfortowo prowadząc handel w minutowym przedziale czasowym. Jest to jednak czasochłonne, ale również męczące – musisz śledzić rozwój sytuacji na rynku i natychmiast reagować. W handlu dziennym z pewnością będziesz musiał radzić sobie z większą ilością emocji niż w wyższych przedziałach czasowych. Prawdopodobnie będziesz monitorował każdy ruch cen, każdy bilans zysków/strat, utratę koncentracji i ogólny punkt widzenia rynku.
Innym problemem, który napotkasz w minutowych ramach czasowych, jest zmienność samych rynków, ponieważ będziesz musiał handlować podczas głównej sesji na danych rynkach. Jeśli handlujesz pomiędzy sesjami w bardzo krótkim odstępie czasu, napotkasz poślizgi cenowe, szersze spready (na kontraktach CFD) i wolniejszą realizację (na kontraktach futures).
Nie próbuj handlować w niskich interwałach czasowych tylko dlatego, że takie handlowanie cię ekscytuje. Możesz w pełni dostosować swój styl handlu do swoich możliwości – możesz wiarygodnie ocenić, ile czasu możesz poświęcić na trading w ciągu dnia. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę godziny otwarcia sesji handlowej. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na handel na rynkach amerykańskich, główna sesja rozpoczyna się o 15:30 CET. Do tego czasu płynność na tym rynku jest bardzo niska, więc trudno jest wygodnie handlować na takim rynku. Nie warto tam handlować poza godzinami sesji.
Na najbardziej popularnych rynkach, takich jak Nasdaq, Dow Jones i S&P 500 będziesz mógł handlować tylko od 15:30 do 22:00 CET. Jeśli więc masz czas na handel tylko po południu, będziesz musiał rozejrzeć się i wybrać jeden z europejskich. Tylko DAX, FTSE lub CAC40 są dostępne z indeksów. W przypadku handlu na rynku Forex i CFD istnieje wiele więcej możliwości. Nie zapominajmy, że wykres minutowy wymaga stałej uwagi; możesz przegapić długo oczekiwany sygnał z powodu tymczasowej nieobecności.
Wybierając wyższy przedział czasowy, możesz lepiej zaplanować swoją grę. Zaczynając od 15-minutowego wykresu w górę, możesz przeprowadzać analizy, które trwają kilka godzin wcześniej i składać oczekujące zlecenia lub ustawiać alerty na swojej platformie, które informują Cię o zbliżającej się cenie do obserwowanego poziomu cen. Wyższe odstępy czasowe nie będą również stanowić przeszkody w pracy zawodowej, ponieważ gry mogą być planowane za pomocą zleceń oczekujących lub realizowane np. przez telefon komórkowy.
Tak długo, jak pracujesz w domu, handel w niskich interwałach czasowych jest możliwy do opanowania. Jeśli regularnie chodzisz do biura, masz inne możliwości. Wątpię, czy twój szef lub koledzy zrozumieją, dlaczego musisz przestać pracować teraz – nie odbierzesz telefonu, będziesz czekał na e-maile – ponieważ zarządzasz pozycją EURUSD.
Wręcz przeciwnie, znacznie lepiej będzie, jeśli zaczniesz handlować na wyższych interwałach od h1 do h4 lub d1, stopniowo przechodząc do niższych przedziałów czasowych. W miarę jak Twoje doświadczenie rośnie, możesz z czasem rzeczywiście handlować na niższych wykresach, nawet składając kilka zleceń dziennie.