Zasady łyżwiarstwa figurowego

1500

Łyżwiarstwo figurowe to sport, w którym samotni sportowcy lub zespoły sportowców prowadzą występy artystyczne na lodzie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety biorą udział w swoich imprezach singlowych, w których łyżwiarstwo parowe i taniec na lodzie są otwarte dla obu płci (zazwyczaj jeden mężczyzna i jedna kobieta).

Sportowcy wykonują różnorodne ruchy, aby zaimponować zespołowi sędziów, którzy oceniają sportowców na podstawie ich wdzięku, talentu i kontroli. Ruchy obejmują skoki i spirale w powietrzu, obroty na lodzie i szereg różnych sekwencji kroków.

Łyżwiarstwo figurowe jest częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich od początku gry w 1924 roku, a także pojawiło się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1908 i 1920 roku.

Stany Zjednoczone są obecnymi światowymi liderami w łyżwiarstwie figurowym, posiadając w sumie 49 medali. Rosja i Austria to najbliżsi rywale z odpowiednio 26 i 20 medalami. Związek Radziecki zdobył podczas zawodów 24 medale.

Przedmiot gry

Ogólnym celem w Łyżwiarstwie Figurowym jest zdobycie najwyższych możliwych ocen od sędziów, chociaż istnieją różne sposoby zdobywania punktów w zależności od charakteru imprezy.

We wszystkich zawodach w Łyżwiarstwie Figurowym sportowcy są zobowiązani do wykonania wielu różnych ruchów, aby uzyskać jak najwyższy wynik od sędziów. Podczas typowego występu sportowcy wykonają wybrane spiny, skoki i kroki.

Podczas zawodów w łyżwiarstwie parowym sportowcy wykonują między sobą działania, aby zdobyć wysokie punkty, takie jak wyrzucanie partnera w powietrze i obracanie partnera w różnych kierunkach.

Taniec na lodzie jest nieco podobny do jazdy na łyżwach w parach, chociaż tutaj nacisk kładziony jest na pracę nóg i koordynację, ponieważ partnerzy tańczą razem w rytm muzyki z nad głową.

Gracze i wyposażenie

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety biorą udział w Łyżwiarstwie Figurowym, a w grę wchodzi niewiele sprzętu poza specjalnie wykonanymi parami łyżew o nazwie „Łyżwy figurowe”.

Łyżwy figurowe

Łyżwy figurowe to specjalnie zaprojektowane buty łyżwiarskie z grubymi stalowymi ostrzami u podstawy i postrzępionymi rowkami z przodu, znanymi jako „kostki” – które pomagają sportowcom w pracy nóg na lodzie, a także podczas lądowania i spinningu. Specyficzny styl kostek może być różny.

Główne ostrza mają zwykle grubość około 4 milimetrów, chociaż mogą się różnić w zależności od rozmiaru buta sportowca. Zakręcają również w jedną stronę, aby pomóc w skrętach na lodzie.

Sportowcy zawsze będą próbowali jeździć na krawędziach łyżew figurowych.

Do tańca na lodzie sportowcy zwykle mają nieco krótsze ostrza u podstawy butów, z nieco innym wyglądem, aby dostosować się do pracy krokowej niż skakania.

Kostiumy

Mężczyźni i kobiety muszą nosić specjalne kostiumy, aby występować na scenie zawodowej. Mężczyźni proszeni są o noszenie spodni, podczas gdy kobiety muszą nosić rajstopy, spodnie lub kombinezony, a także spódnice.

Punktacja

Zawodnicy w Łyżwiarstwie Figurowym są punktowani zgodnie z Systemem Sędziowania ISU przez panel sędziów (zwykle dziewięciu sędziów, w tym inspektor techniczny, a także sędzia). Ten system działa, przyznając sportowcom różne ilości punktów za różne rodzaje ruchów, a także skuteczność i skuteczność wykonywania tych ruchów. Oblicza się stopień wykonania (GoE), a następnie stosuje się tabelę skali wartości, aby przekształcić tę ocenę w ocenę ogólną.

Główne aspekty zdobyte podczas typowego występu w Łyżwiarstwie Figurowym obejmują umiejętności, pracę nóg, wydajność, interpretację, ogólną realizację, choreografię i czas. Często bardziej złożone manewry będą oceniane najwyżej, pod warunkiem, że zostaną wykonane poprawnie. Na przykład, więcej obrotów w skoku doprowadzi do wyższego znaku.

Zwycięski

Zwycięzcą w Łyżwiarstwie Figurowym jest osoba / zespół, który osiąga najwyższy ogólny wynik.

Zasady łyżwiarstwa figurowego

  • Sportowcy w łyżwiarstwie figurowym muszą zróżnicować swoje wyniki. Reguła Zayaka stanowi, że żaden uczestnik nie może próbować potrójnych lub poczwórnych skoków więcej niż dwa razy.
  • Sędziowie mogą również oznaczyć uczestników lub zdyskwalifikować ich całkowicie, jeśli nie będą przestrzegać zasad i przepisów dotyczących muzyki i kostiumów. Niektóre rodzaje muzyki są niedozwolone, a kostiumy nie mogą zawierać „nadmiernej dekoracji” ani nie mogą być uważane za zbyt odkrywcze.
  • Sportowcy mogą zostać zdyskwalifikowani za przekroczenie czasu.