Co to jest Ethereum ETH

652
Ethereum

Co to jest Ethereum? Oto, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować w Ether.

Wraz z wprowadzeniem bitcoina w 2009 r. powstała nowa forma waluty, zwana kryptowalutą — środkiem płatniczym istniejącym wyłącznie w postaci cyfrowej. Nie dziwi więc, że wkrótce do pioniera dołączyły inne waluty — jedną z najnowszych jest Ether, obecnie druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta. Podobnie jak bitcoin, Ether (ETH) ma charakter zdecentralizowany — dlatego też zmiany na rynku walutowym mają na niego mniejszy wpływ. Teraz możesz inwestować w Ether za pośrednictwem kontraktów CFD.

Czym jest Ethereum?

Wprowadzony w 2015 r. Ether został stworzony jako waluta oparta na technologii Ethereum. Podobnie jak bitcoin, Ethereum jest systemem opartym na technologii blockchain. W przeciwieństwie jednak do bitcoina, którego jedynym przeznaczeniem było pełnienie roli alternatywnej waluty, Ethereum można było używać do tworzenia zróżnicowanych, zdecentralizowanych zastosowań. Z punktu widzenia inwestycji skupiamy się na Etherze jako walucie, ponieważ stanowi on alternatywę dla tradycyjnych środków płatniczych.

Ether został został wprowadzony w sierpniu 2015 r. Początkowo cena Etheru wynosiła około 2,80 USD, jednak od czasu powstania waluty stale rośnie. Historyczne maksimum kursu Ethereum to 21,50 USD — obecnie jednostka tej waluty wyceniona jest na około 12 USD, a jej kapitalizacja rynkowa nieznacznie przekracza miliard dolarów. W przeciwieństwie do bitcoina Ether musi jeszcze zdobyć status waluty głównego nurtu i dlatego na jego kurs wpływają głównie zdarzenia bezpośrednio powiązane z procesem jego rozwoju.

Ethereum a bitcoin: główne różnice

  1. Celem twórców Etheru nie było zastąpienie walut: podczas gdy bitcoin miał być formą alternatywnego środka płatniczego, Ether jako waluta miał początkowo służyć użytkownikom platformy Ethereum jako jej portfel do wykorzystania z tworzonymi przez nich aplikacjami.
  2. Podaż Etheru jest nieograniczona: podczas gdy podaż bitcoina jest skończona („wydobycie” ma zakończyć się w roku 2140), w przypadku Etheru nie górnego limitu, a na podaż waluty mają wpływ jej twórcy i „górnicy”.
  3. Bitcoin działa wolniej: finalizacja transakcji na rynku bitcoina trwa około 10 minut, podczas gdy transakcje rozliczane w Etherach przetwarzane są w ciągu około 15 sekund, co sprzyja płynności i zmienności tej waluty.
  4. Własność: podczas gdy niemal wszystkie istniejące bitcoiny zostały „wydobyte” przez osoby, które dały się przekonać do tej waluty jako pierwsze, wprowadzenie Etheru zostało sfinansowane w ramach crowdfundingu, co oznacza, że właścicielami większości jednostek tej waluty są osoby, które ją kupiły. Przewiduje się, że w ciągu pięciu lat bilans zmieni się na korzyść „górników” Ethereum.

Co wpływa na ceny Etheru?

Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, na kurs Etheru wpływają zmiany na platformie Ethereum. Platforma Ethereum jest ciągle rozwijana i od czasu do czasu osiąga punkty zwrotne znane jako „hard fork” — następują wówczas zmiany sposobu funkcjonowania platformy skutkujące brakiem wstecznej zgodności. Celem każdego z hard forków jest zwiększenie stabilności oraz poprawa ogólnej funkcjonalności platformy. Skutkiem wprowadzonego w czerwcu 2016 r. trzeciego hard forku — znanego jako DAO — było niezamierzone otwarcie furtki umożliwiającej włamanie, w trakcie którego przejęto Ethery o wartości 50 milionów dolarów. Doprowadziło to do załamania kursów Etheru, który stracił 30% wartości. Od tamtej pory platforma została jednak zmodyfikowana, a skutki włamania wyeliminowano, dzięki czemu kursy ponownie zaczęły rosnąć.

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, jednym z najistotniejszych czynników wpływających na kursy Etheru jest bitcoin. Ponieważ bitcoin jest największą i najpopularniejszą kryptowalutą, znaczący wzrost jego kursu sprawia, że inne kryptowaluty również zostają uznane za godne uwagi inwestycje, a ich kursy odpowiednio rosną. Oczywiście ze względu na to, że Ether jest drugą pod względem wielkości kryptowalutą, takie zmiany mogą wpływać również na jego kurs.

Inwestowanie w Ether

Od czasu wprowadzenia Ether odnotowywał okresy wysokiej zmienności — największe jednodniowe wahanie kursu sięgnęło 30% po włamaniu związanym z hard forkiem DAO. W rezultacie rynek Etheru przyciągnął wielu inwestorów jednosesyjnych, którzy chcą zarabiać na takich wahaniach. Ether stał się też narzędziem do zabezpieczania (hedgingu) pozycji zajmowanych przez inwestujących w bitcoina. W przeciwieństwie do bitcoina ilość Etheru, która może zostać wprowadzona na rynek w rezultacie „wydobycia”, jest nieograniczona, a użytkownicy platformy Ethereum udostępniający w ramach jej funkcjonowania moc obliczeniową mogą zajmować się jej wydobyciem, co sprawie, że co 15–17 sekund powstaje 5 Etherów.

Ether daje okazje do zarobku zarówno inwestorom jednosesyjnym, jak i preferującym zaangażowanie długoterminowe. Inwestorzy jednosesyjni mogą podejmować próby zarabiania na wysokiej zmienności, śledzeniu informacji dotyczących hard forków, kursach bitcoina, wykresie Ethereum, a także innych zdarzeniach, które mogą wpływać na kurs Etheru. Inwestorzy długoterminowi mogą postrzegać Ether jako „następnego bitcoina”, kupując go dziś z nadzieją na znaczący wzrost kursu, podobnie jak w przypadku pierwszego okresu istnienia bitcoina.

Wprowadzenie Etheru na platformie brokerów forex zapewnia inwestorom krótko i długoterminowym nowy sposób na zróżnicowanie portfela. Ponieważ na platformie inwestowanie w Ether nie wiąże się z żadnymi opłatami overnight, inwestorzy mogą stosować przyjąć podejście „kup i trzymaj”, jeśli sądzą, że w długim okresie kurs będzie rosnąć.

Co wyróżnia Ethereum?

Ethereum zaoferowało użytkownikom znacznie więcej niż tylko zdecentralizowaną kryptowalutę, będącą internetowym środkiem płatności. Blockchain Ethereum jest zdecentralizowaną platformą do tworzenia aplikacji o niezliczonej ilości zastosowań – nie tylko rozliczeń prostych transakcji, ale także zawierania umów, tworzenia rynków wymiany, a nawet sieci społecznościowych. Możliwości są niemal nieskończone, a potencjał wykorzystania Ethereum jest dopiero odkrywany. Dowodem na to, jak innowacyjny i skuteczny jest ekosystem Ethereum może być fakt, że nad jego wykorzystaniem pracują już największe światowe banki jak Barclays, Credit Suisse czy UBS. Znalazło to odbicie w cenie Ethereum, co widać wyraźnie na wykresie, przedstawiającym jego notowania w zeszłym roku.

 Wsiądź do pociągu, zanim odjedziePojawiają się komentarze, że taka sytuacja to spekulacyjna bańka. Warto przypomnieć, że bitcoin na początku swojego istnienia był wart kilka centów i mimo takich samych zarzutów, wielu uczynił milionerami. Za Ethereum tymczasem stoi jeszcze potężniejsza technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie. Aktualna sytuacja może być zatem kolejną szansą na inwestycję dla tych, którzy nie docenili potencjału Bitcoina.