Kiedy najlepiej sprzedać akcje giełdowe?

286

Warren Buffett mówi, że jego ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność. Próbuje wybierać akcje, aby nigdy nie musiał ich sprzedawać. Praktyka pokazała, że Buffett nie zawsze odnosił sukcesy, pomimo ogólnego sukcesu inwestycji. Oprócz sprzedaży akcji w oparciu o osobiste motywy, takie podejście jest dobrym punktem wyjścia – zazwyczaj dobrą strategią jest utrzymywanie zakupionych akcji tak długo, jak to możliwe, a potrzeba sprzedaży wiąże się z sytuacją awaryjną. Mało kto lubi sytuacje awaryjne, ale kluczem do sukcesu inwestycyjnego jest dokładnie to, jak się zachowujemy, gdy coś pójdzie nie tak.

Prawdopodobnie nie ma takiego drugiego etapu inwestycji, jak jego opuszczenie – w którym powszechnie dostępna teoria odbiega od praktyki i wydaje się być sprzeczna. Jeśli dodamy do tego komentarz na temat obecnej sytuacji rynkowej stworzonej przez tak zwanych ekspertów, można sympatyzować tylko z początkującym inwestorem giełdowym.

W końcu myślę, że posiadanie jakiegokolwiek planu jest zdecydowanie lepsze niż jego brak. Oto kilka potencjalnych odpowiedzi, kiedy sprzedać akcje spółek giełdowych:

1.Sprzedaż akcji, jeżeli przyczyna ich zakupu nie jest już ważna

Jeśli kupiłeś nowy produkt na udany debiut, od którego w dużej mierze będą zależeć przyszłe wyniki firmy, i okazało się, że to flop, lub grałeś pod wyraźnie lepszymi wynikami niż prognozy rynkowe, ale firma nie spełnił oczekiwań analityków, wtedy decyzja jest tylko jedna. Być może nadal będzie możliwość zakupu tych akcji. Być może będziesz musiał zapłacić więcej. W tym momencie jednak twój scenariusz się nie sprawdził, więc decyzja powinna być decydująca.

2.Sprzedaż akcji, gdy na wykresie spółki pojawia się sygnał wskazujący spadek

Ta opcja jest przeznaczona dla osób o co najmniej średniej wiedzy z zakresu analizy technicznej. Klasyczne formacje na wykresach, japońskie świece, średnie ruchome, oscylatory – moim zdaniem warto znać przynajmniej podstawy. Jednocześnie należy jednak pamiętać o dostosowaniu narzędzi do horyzontu inwestycyjnego i planu. Jeśli spodziewasz się znacznej poprawy zysków za trzy lata i z tego powodu kupiłeś akcje spółki, to krótkoterminowe zakupy na rynku nie powinny Cię szczególnie martwić.

3.Sprzedaż akcji po zmianach wpływających na działalność spółki, na które nie ma wpływu

Załóżmy, że kupiłeś akcje XYZ, ponieważ regularnie i bardzo szybko poprawia wyniki. Niestety w międzyczasie wprowadzono przepisy i regulacje, które mogą szybko zatrzymać ten trend, a nawet zmienić układ sił na danym rynku. Możliwe, że zarząd tej spółki znajdzie inną niszę lub sposób działania w nowych okolicznościach, ale czy musisz posiadać akcje, aby to zweryfikować? Niekoniecznie.

4.Sprzedaż akcji w celu zrównoważenia portfela

Powyżej opisałem tę sytuację na przykładzie CD Projekt. Na przykład, jeśli założono, że nie zamierza się inwestować więcej niż 20% wartości całego portfela w jedną spółkę, a wzrost ceny akcji spowodował dwukrotny wzrost ich udziału w portfelu, może to być całkiem niezłe pomysł na sprzedaż niektórych akcji. Nie jestem zwolennikiem „rezygnacji z zysków”, gdy notowania spółki wykazują wyraźny trend wzrostowy, ale gdy jedna firma wstrząsa całym portfelem, należy rozważyć tę opcję.

5.Sprzedaż akcji, ponieważ pojawiła się lepsza okazja inwestycyjna

To najbardziej naturalny kierunek. W końcu wszyscy chcemy inwestować w najlepsze i najbardziej obiecujące firmy. Jednak takie decyzje muszą być podjęte po uprzedniej analizie, aby nie okazało się, że inwestor sprzedał akcje spółki, której cena stała w miejscu, aby kupić papiery wartościowe potencjalnej perły, a perła okazała się zwykła (i bardzo drogi) kamień. Tymczasem akcje, które stały jeszcze znacznie droższe. Większość inwestorów odczuwa dyskofort,gdy giełda staje się dla nich nieprzewidywalna.

6.Sprzedaż akcji do celów podatkowych

Jeśli jest grudzień i masz solidne zyski na zamkniętych transakcjach (akcje sprzedane w danym roku), podczas gdy firmy mają ujemny minus w twoim portfelu, dobrym pomysłem może być sprzedaż ich akcji ze stratą. W ten sposób możesz zmniejszyć podatek, który będziesz musiał zapłacić od dochodu z zapasów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił akcje następnego dnia. Moja rada … zanim je kupisz, pomyśl jeszcze raz. Być może, całkowicie je porzucając, unikniesz dalszych strat.

Może być też odwrotnie. Sprzedaż niektórych akcji, które są w tej chwili dodatnie, pozwoli Ci odnotować zyski w danym roku podatkowym, dzięki czemu będziesz w stanie „rozliczać” straty z poprzednich lat. Warto pamiętać, że rozliczenie strat na giełdzie trwa zaledwie 5 lat, a w ciągu jednego roku można rozliczyć maksymalnie 50 procent straty.

7.Sprzedaż akcji, gdy cena przekroczyła wcześniej ustalony poziom Stop Loss

Kupując akcje, warto ustalić bezwzględny poziom wyjścia z danej inwestycji. Może to wynosić 5 procent w przypadku gry krótkoterminowej na tworzenie pro-wzrostu na wykresie. Może to być 25 procent, jeśli kupisz akcje, ponieważ oczekujesz, że firma znacznie zwiększy skalę swojej działalności i poprawi wyniki w nadchodzących latach. Podstawą jest ograniczenie strat, choć rzadko przychodzi łatwo. Decyzja jest trudna, ale konieczna. Warto pamiętać, że aby zrekompensować 25%, potrzeba 33% wzrostu, ale aby zrekompensować 50% straty, stopa musi wzrosnąć o 100%.

Oczywiście są to tylko przykłady odpowiedzi na pytanie „kiedy sprzedać akcje?”. Jest zdecydowanie więcej opcji. Warto jednak pamiętać, że aby móc pomnożyć pieniądze na giełdzie, trzeba przede wszystkim chronić kapitał przeznaczony na inwestycje.