W Europie dobre nastroje przed payrollami, ale dane z Chin zaszkodziły wydobywcom

1538

W zachodniej Europie w piątek dobre nastroje na giełdach przed popołudniowymi danymi makro z USA. Poranne wskaźniki z gospodarki Chin podziałały jednak niekorzystnie na europejskie spółki wydobywcze – wskazują maklerzy.

O 14.30 zostanie podana stopa bezrobocia w USA w styczniu. Analitycy oceniają, że pozostała ona na poziomie 4,7 proc., jak w grudniu.

Inwestorzy poznają też liczbę utworzonych w ubiegłym miesiącu w amerykańskiej gospodarce nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i prywatnym.

„Payrolle” mogą wskazać, kiedy w USA można oczekiwać pierwszej w tym roku podwyżki stóp procentowych.

Na rynku pojawiły się już końcowe wyliczenia PMI w sektorze usług w styczniu m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii. PMI w usługach we Francji wyniósł w I 54,1 pkt., w Niemczech 53,4 pkt., a w strefie euro 53,7 pkt.

Poniżej prognoz wypadł brytyjski styczniowy PMI w usługach – wyniósł on 54,5 pkt. wobec oczekiwanych 55,8 pkt.

Wskaźnik PMI, ale w przemyśle, podali Chińczycy, którzy po dłuższej noworocznej przerwie, powrócili na rynki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 51,0 pkt. wobec 51,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano wyliczenia Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 51,8 pkt.

Dane te niekorzystnie wpływają w piątek na zachowania cen metali, a wraz z nimi spółek wydobywczych. Miedź tanieje na giełdzie LME w Londynie o 1 proc., podczas gdy po otwarciu sesji zyskała 0,4 proc. Nikiel spada o 1,9 proc., a cynk na minusie o 2,8 proc.

Spółki surowcowe też na sporych minusach: kurs akcji Glencore  spada o 3,1 proc., a AngloAmerican zniżkuje o 2,9 proc.

W piątek bank centralny Chin zdecydował się na zacieśnienie polityki pieniężnej. Bank podniósł oprocentowanie operacji otwartego rynku o 10 punktów bazowych, chcąc ograniczyć wzrost inflacji oraz cen aktywów.

„Na razie inwestorzy są ostrożni i przyjmują postawę defensywną +wait and see+. Chcą zobaczyć, co dane z rynku pracy powiedzą o gospodarce i tempie przyszłych podwyżek stóp procentowych w USA” – wskazuje Jonathan Ravelas, główny strateg rynku w BDO Unibank Inc.