Jak zostać ekspertem w swojej dziedzinie? Bill Gates i Warren Buffet stosują „zasadę 5 godzin”

575
Jak rozpocząć inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)
Michael Simmons, pisarz i twórca organizacji Empact, przez rok analizował, jakie zasady stosują Elon Musk, Oprah Winfrey, Bill Gates, Warren Buffett i Mark Zuckerberg, by poszerzać wiedzę i stawać się lepszym w danej dziedzinie. Wszystkie wymienione osoby wykrawają ze swojego harmonogramu przynajmniej godzinę dziennie na naukę nowych rzeczy – podaje Onet.

Simmons nazywa to zasadą 5 godzin (jedna godzinna dziennie w 5-dniowym tygodniu pracy daje w sumie 5 godzin przeznaczonych na poszerzanie wiedzy).

1. CZYTANIE

Warren Buffett poświęca na czytanie do 6 godzin dziennie. Prawie każdego dnia czyta pięć dzienników i ok. 500 stron raportów spółek.

Bill Gates jest molem książkowym – rocznie czyta 50 książek, czym regularnie chwali się na swoim blogu i przekonuje innych do tego, by również stale poszerzali horyzonty i zaglądali do innych światów, a takie możliwości dają właśnie książki.

Z opowieści rodzinnych Elona Muska wynika, że biznesmen w dzieciństwie pochłaniał dwie książki dziennie.

Mark Zuckerberg czyta co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie.

2. REFLEKSJA

Czytanie – poznawanie faktów, ćwiczenie wyobraźni i poznawanie czyjejś perspektywy, to nie wszystko. Zdobyte informacje trzeba „przetrawić”, ułożyć w głowie i zastanowić się, jak je wykorzystać – teraz lub w przyszłości.

Tim Armstrong, były szef AOL, namawiał swoich managerów do tego, by 4 godziny w tygodniu poświęcali na myślenie.

Jack Dorsey, twórca Twittera, nieraz podkreślał, że uwielbia spacerować po górach i myśleć.

Jeff Weiner, prezes LinkedIna, każdego dnia wykrawa 2 godziny na myślenie.

3. EKSPERYMENTOWANIE

Zasada 5 godzin może też przybrać formę eksperymentowania – przekonuje Simmons. I przywołuje przykłady: Benjamin Franklin, jeden z najsłynniejszych amerykańskich polityków żyjący w XVIII wieku, współtwórca Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, przez całe swoje życie znajdywał czas na to, by eksperymentować i testować różne idee.

Google słynie z tego, że daje swoim pracownikom możliwość i swobodę do pracy nad rzeczami, niezwiązanymi bezpośrednio z ich obowiązkami – mogą na to przeznaczać 20 proc. swojego czasu pracy.

Facebook również zachęca do eksperymentowania, organizując specjalne imprezy pod szyldem „Hack-A-Months”.

„Ludzie, którzy stosują zasadę 5 godzin, mają przewagę. Ludzi często mylą świadome poszerzanie wiedzy i trening umysłowy z ciężką pracą. Większość zawodowców skupia się na produktywności i wydajności, a nie na postępach. To sprawia, że 5 godzin świadomego poszerzania wiedzy może wyróżnić cię spośród innych” – przekonuje Simmons.